Leden - červen 2016

   HLAVNĚ NEZAHÁLET

 Začalo to ve čtvrtek. Málem jsem zapomněla na trénink dogdancingu, na nějž jsem se přihlásila před nějakým časem. Trenérka Verča jako by tuto možnost tušila, rozeslala varovné maily s upozorněním, ať nás ani nenapadne absentovat, proto jsem ve čtvrteční podvečer poníženě poprosila tátu o zapůjčení vozu a asi půl hodiny prováděla teoretickou přípravu, kterak se dostat přímou cestou do Bohumína. Internet mi nabízel mapky, červeně vyznačoval trasy a vypočítával kilometry. Já to vše cpala do palice a i když jsem s sebou vzala Huga - navigátora, nechala jsem jej jen tak poklimbávat na palubní desce a jela trasu zpaměti. Neskonale hrda na svůj výkon jsem zaparkovala s časovým předstihem na místě určení.

    Čekala mě hodina tanečního trdlání s natěšenou Annie. Popustila jsem uzdu fantazii a rozjela taneční kroky, za které by se nemusela stydět ani proslulá taneční dvojice Ginger a Fred, tedy Ann v roli "Freda" zatím měla jen pokojně ležet bez hnutí.  Veronika však nadšení z mého famózního výstupu nesdílela. Nepochopitelně mi direktivně přidělila dva suchopárné nenápadité taneční kroky alla šlapání zelí - něco jako - ráz - dvá - krok-sun-krok, rázně zamítla můj návrh stepování, o vláčných pohybech paží nemluvě. Přitom Ann, zvyklá na mou taneční energii, jen znuděně zívala a s velkým úsilím překonávala vkrádající se dřímotu. Konečně i ona přišla na řadu. Bohužel při prvku synchronizovaných otoček se mi zamotala palice natolik, že jsem pokračovala v následných poskocích jako bych si předtím lokla něčeho kapku říznějšího. Ještě že závěr patřil agility. To jsme si s Ann užily obě. 

    Na cestu k domovu jsem se vydala opět bez Huga - navigátora. Toho nahradila koncová světla Verčina fára, která jsem bedlivě sledovala. Blížilo se důležité místo nájezdu na dálnici, když tu se odkudsi ze tmy vylouply dvě postavy policistů v reflexních vestách, s autem za zády. Ještě štěstí, že gesty ukazovali do odstavného pruhu Veronice, neboť kdybych to byla já, mohla bych zazmatkovat a nejméně jednoho z nich "připarkovat" k zemi. Takto jsem jen zoufale zamrkala na mou odbočující "navigaci" a statečně pokračovala k důležitému kruhovému objezdu sama. Napadlo mě sice i řešení, že "hujersky" zastavím, dožadujíc se také silniční kontroly, abych si zachránila kůži před možným zblouděním, ale rychle jsem tuto možnost zavrhla. Co kdyby se "příslušníci" rozhodli zkontrolovat třeba funkčnost některých světel či stav povinné výbavy? Místo blikání požadovanými světly bych ve svém pověstném zmatkářství spustila stěrače, ostřikovače či nedejbože klaksón, lékárničku bych hledala s buzolou v ruce a místo technického průkazu auta se prokázala svou oblíbenou "IDENTIFIKAČNÍ KARTOU ZVÍŘETE". Nic naplat, všichni svatí s tebou, Verčo, jede se dál. 

    To bych ale nebyla já, abych na kruhovém objezdu zvolila ten správný výjezd. Dle modré tabule s šipkou a nápisem Ostrava vydávám se v naději, že už budu brzy doma, právě touto cestou. Zpočátku jsem ukolébána pocitem, že je vše v pořádku, ovšem jen do té doby než mi další tabule a tabulky začínají nabízet na výběr lokality mému bydlišti poměrně vzdálené. Co takhle vzít to přes Antošovice, Koblov či Hrušov, paní řidičko? Srdeční sval rozehrává bouřlivý rytmický virbl. Cesta se stáčí kamsi mezi opuštěné polorozbořené domy, zarostlé chodníky a fabriky, co už drahná desetiletí neviděly zaměstnance. Odjakživa mám velkou fantazii a ta si v tuto chvíli opravdu lebedí. Podle jejího scénáře se už brzy dostaví defekt, člověk ležící bezvládně na cestě či mi vstoupí do cesty banda ozbrojených feťáků...Okolních aut ubývá, přece jen pozdní hodina žene řidiče ze silnic do tepla svých domovů. K dovršení katastrofického scénáře mi "pípne" kontrolka zvaná "hladové oko" a auto se dožaduje benzínového bumbání. Ještě aby mi v těchto nehostinných končinách vyžízněné fáro odmítlo další jízdu a já musela domů po svých.... Absolutně se nechci domýšlet takovýchto konců. Uvědomuji si, jak strašně miluji mobilní telefony. Jediným štěstím je, že ten můj dostal svůj příděl "žrádýlka" z nabíječky a já jej mohu využít k svému naléhavému "SOS" tátovi. "Pomoc," volám zoufale, "nevím, kde jsem. nevím, kudy jet...co mám dělat?" vychrlím na tátu, který si dle rozespalého tónu jeho "haló" hodil u telky šlofíka a byl nepříjemně vyrušen. Oceňuji, že se snaží zachovat klid. Sebemenší náznak jeho nervozity by totiž pro mne mohl znamenat naprostou hysterii. Poklidně mě navádí ke zprovoznění Huga. Ten má však půlnoc a na zadání cílové adresy reaguje nemístným "nanalezena žádná možná trasa", GRÁZL!!!! Už se vidím, jak ještě nějakou dobu jezdím než hladové oko oslepne a mně nezbyde než potupně požádat někoho úplně neznámého o pomoc. V pátek navíc musím do práce... Táta je kupodivu laskavý a trpělivě koumá nad jiným, lepším, zadáním tak, abych se spolehlivě přece jen dostala domů. Obava, že celá smečka zůstane jen na jeho bedrech, dělá své. Konečně jsme Huga probudili k životu. Uvolil se mě zachránit a tak po dramatickém zážitku uléhám  pozdě večer znavena do pelíšku, abych nabrala síly na další náročný den.

     V pátek mě totiž čeká další návštěva Bohumína. Veronice se mě podařilo přesvědčit (přiznávám, že jí to nedalo téměř žádnou práci :-D), že by nebylo vůbec špatné, proniknout do tajů naprosto nové psí disciplíny, která je u nás teprve krátce a ještě neodrostla plínám, noseworku. Bez Verči bych byla jen pologramotnou pejskařkou, s Veronikou se mi obzory nadějně rozšiřují a já jsem tomu velmi ráda. Jak bych mohla bez noseworku vůlbec existovat? Proto v pátek velmi pospíchám z práce, abych byla připravena k naládování do Verčina auta včas a my vyjely vstříc nevšedním novým zážitkům. Na seminář beru tentokrát Cherry. "Medvědice" je nadšena. Má mě celé odpoledne jen pro sebe. Když se má projevit jako nadějný adept noseworkového snažení, může se samou snahou přetrhnout, aby mi vyhověla. Špalíček skořice se snaží polapit do zubů (to se jí mým mínusovým postřehem i daří), ochutnává ho a hraje s námi "postřehovku", kdo rychleji a přesněji. Naklikat ji správnou práci nosem není vůbec jednoduché, ale to byl ostatně účel účasti na semináři - naučit se základnímu postupu nácviku a poté pracovat doma s oběma psicemi. Je to moc fajn akce. Všichni zúčastnění jsou snaživci. Už vidím ten nátřesk na starovní listině zájemců o zkoušky. Nadšení je nakažlivé a ač se na té startovce v nejbližší době vůbec nevidím, je to opět Verča, která na mě potutelně pomrkává a spiklenecky šeptá, že určitě budeme co nevidět závodit :-D.

 

 

   Sobota je dnem regenerace sil, odpočinku. Probouzím se na své poměry v pozdní hodinu - kolem sedmé. Převaluji se v posteli, labužnicky si užívám pocitu právě zahájených prázdnin, když tu zaslechnu cosi jako zakňourání. Přestanu šustit peřinou a nastražím uši. Zakňourání je tady zas. Postupně se mění v tichý, leč srdceryvný, pláč. Chvíli mi trvá, než mi to dojde. To pláče má domácnost. Chudinka zanedbaná musí neustále ustupovat mým jiným zájmům. Přijde mi jí líto. Sobota bude její. Chopím se příslušného náčiní a v té nejvyšší rychlosti jím pigluji podlahy, nábytek, procvičím si "zastavované zóny" u zpřeházených skříní, jimž dávám řád a odpoledne se vrhám na "Gerlachovský štít" vypraného nevyžehleného prádla. Večer konečně zasednu k počítači, abych domluvila podrobnosti k zítřejší akci - závodům v Brně. Vyměňuji si pár řádků s Veronikou, která se pochlubí sladkou svačinkou, jež pro nás připravila v podobě koblih. Navrhuji, že tedy ještě spáchám nějaké palačinky, ale Veronika nesouhlasně poukazuje na škodlivost toliko sladkých jídel. Místo palačinek na sladko navrhuje palačinky se špenátem a sýrem. Místo abych si ťukla na čelo a šla spát, neboť hodiny už ukazovaly kolem deváté hodiny večerní, experimentuji se slanými palačinkami, do nichž mixuji i španát a vytvářím pikantní sýrovou omáčku. Když už na závodech vybouchneme, alespoň se hezky nadlábneme.

   Do Brna vyrážíme z Vřesiny po páté hodině. Vzhledem k tomu, že se má do auta naládovat 5 lidí a 7 psů, je třeba prostorem šetřit. Hraběti Ernymu tak tedy musí být drátěný bejvák otočen alla ptačí klícka a hrabě v ní musí v polosedu - pololehu vydržet celou cestu. Vedle něj totiž vyplňují prostor dvě borderky. V kabině na klíně si pak hoví šeltiák Biaggi, yorkšírka Nela, westík Guliver a také Andula. Prakticky pouze řídící Eliška nemá na klíně žádného psa. Cesta ubíhá družným hovorem a i když si celou cestu nadávám za svou přehnanou aktivitu, přece jen se na závody tak trochu těším. 

 

   V hale je zatím chladno, teploty nad nulou zachraňují ohřívací lampy, okolo nichž jsou neustále shluky zmrzlíků. Zabíráme si místo na lavičkách a do prostoru mezi lavičky a začátek parkuru umísťujeme klec s Ernym. Ta se stává multifunkční. Slouží jako odkládací místo pro vše a zároveň jako stůl, mimochodem imrvere prostřený. Erňanovi se pod tolika dobrotami protahuje jeho koliácký frňák jako Pinocchiovi. Konečně se začíná běhat. Naší výpravě se jumpingové běhy docela daří. Nálada je výborná. 

     Když jde na start Verča s Ernym, je celá naše výprava "v pozoru". Každý z nás získává funkci. Dostávám tu hlavní. Jsem vrchním motivátorem celého Ernyho závodního snažení. Fasuji do ruky dózu s granulemi (před časem ještě stačil kousek masa v ruce, nyní musela být motivace zvýšena výrazně zvětšenou porcí) a také do druhé ruky plyšovou kačenu. Je mi vysvětleno, že si pan hrabě vybere motiivaci, která mu bude v jeho momentálním psychickém rozpoložení více vyhovovat. Na zavřené dóze musí být ještě nejméně tři granulky ležící na víčku, aby pan pes viděl, že dóza není jen tak nějaká prázdná maketa. S plnou náručí motivačních propriet nastupujeme na start. Ještě že nemusím kačenu "rozezvučit", to už bych vážně neměla jak udělat. Ale zřejmě jsem výborným motivátorem. Psisko běží jako o závod, dokonce paničkou ukazovanou trasu a dobíhá v solidním čase. To už je v cíli připravena dóza, na ní trůní 4 granulky a druhá má ruka mává teatrálně kachnou. Zasypáváme Ernyho obdivnými výkřiky a provoláváme mu slávu pomyslně vyhazujíc do vzduchu své čepice. I ostatní členové týmu (hecíř a kameraman) odvedli svou práci skvěle. Verča je spokojena.

    Po poledni se s Annie dostáváme na start dvojkové zkoušky. Parkur se mi líbí, ale záhy naše snažení končí diskvalifikačním hvizdem pana rozhodčího. Annie, pěkně rozběhnutá a navnaděná z jumpingu, neustojí zónu na lávce, následně ani na Áčku a "jako na trní" je i na houpačce. Opravujeme a dobíháme tréninkově.  Stejný problém přináší i open. Na tréninku zóny naprosto "přibité" získávají zde, na závodech podobu "sbíhaných", ale netolerovaných :-D. Závody končí v rozumnou dobu, proto i náš návrat do Ostravy není pozdní. Jednoznačně jsme si závody v perfektním složení posádky užili a proto je třeba nelenit a brzy podobnou akci zopakovat.

Jumping se nám s Ann povedl TAKTO

  

    Co dodat k náročným čtyřem dnům? Snad jen tolik, že ač bych čekala nějaké vyčerrpání, nic takového se nedostavilo. Právě naopak, psí akce mají totiž "nabíjecí" efekt a platí zde jediné pravidlo přímé úměry...čím více, tím lépe!

 

 

DŽAJVINA - MAMINA A JEJÍ MIMINA

16.02.2016 18:41

        

      Chovatelské radosti jsem měla tu čest okusit už dvakrát. Eliška, blázen do psů - celá mamá - zaměřila navíc své snažení i tímto směrem. S pořízením  psů - "papíráků" - v ní uzrál záměr ta úžasná stvoření, když ne naklonovat, tak alespoň rozmnožit. Absolvovala s hafankami všechny uchovňovací procedury, zaregistrovala chovatelskou stanici a odchovala malá Nyxata. Ještě teď mám v živé paměti řádění těch chlupatých příšerek v našem bejváku. Když do smečky přibyla úžasnice JIve, touha po jejich malých klonech na sebe nenechala dlouho čekat. Eliška už zkušeně proplula nutným papírováním a vybrala ženicha. Netrpělivě očekávala Jivino hárání a když se konečně dostavilo, pečlivě sledovala všechny ty příznaky zralosti, ba i na odbornou konzultaci s veterinářem došlo. Ženich naštěstí nebydlel tak daleko. Jive netušila, co že to na ni panička chystá a už vůbec ji nenapadlo, že bude následkem jednoho skotačivého odpoledne s přitažlivým psím junákem na nějakou dobu odstavena od toho, co je jí nejdražší - od agility.

     Po návštěvě frajera šel život dál jako dříve, snad jí jen bylo divné, že po ránu vrhne a přes den dostává chuť na kyselé okurky :-). 

   Dny rychle ubíhají, Eliška u Jive tolerantně přehlíží to, za co nekompromisně pranýřuje všechny psy světa, její zakulacování. Naopak mamině dopřává ty nejvýživnější lahůdky a zahrnuje ji (jako ostatně my všichni okolo) nezměrnou "ťuťlavou" péčí. Porod už je na spadnutí...bohužel přichází v ne příliš vhodnou chvíli. Eliška tráví pracovní den v Ostravě, zatímco porodní bolesti na Jive začínají přicházet v 60km vzdálené Bystřici. Dochází na rychlý přesun s připraveným evakuačním zavazadlem. K porodu spěchá i komplet porodní ansámbl složený ze ségry Evy a nikdy u takovýchto událostí neasbsentující Danči. Moje maličkost k porodu nemůže. Bohužel je táta na služební cestě a tak bych musela vzít psí holky s sebou. To však nemohu riskovat, neboť Jive by z naší Andulky také mohla porodit třeba křečky :-(. Průběh fyziologického děje příchodu malých cvrčků na svět se tedy dozvídám z kusých SMS zpráv. 

     Když se asi hodinu po půlnoci vykulilo na svět první štěně, rozdrnčel se mi u hlavy mobil a z něj mi radostný Evčin hlas zvěstoval tu radostnou novinu, že prvorozené "Džajvátko" je na světle božím. Než mi význam novinky v polospánku docvakl, už jsem zase zařezávala, avšak jen několik desítek minut, než tady byla další SMS zpráva. Druhý "chlop"!!! Následovali ještě dva. Oba byli provázeni radostnou SMSkou a tak jsem toho do rána už moc nenaspala, zvláště vzhledem k tomu, že jsem musela toho dne cestovat do práce tramvají a hodina nástupu k výuce byla velmi časná. Mít však po ruce nějakou tu zašitou flanděru s kapku ostřejším obsahem, mé ranní kafe by doznalo jisté oslavné variace :-). 

     O dávku dramatičnosti se postaral v pořadí třetí Jivein synek. Prodral se na svět s velmi štíhlou figurou až normální kuchyňská váha odmítala brát jej vůbec na vědomí s odkazem, že na toto mrně mají býti pořízeny přesné vyvažovací lékárenské váhy s plíšky místo závaží. Drobínek nedosahoval ani 100g. A co teprve, když nás Eliška za dva dny vyděsila zprávou, že ještě zhubnul na nějakých 70g ? Na plánovanou návštěvu jsme vezli tašku plnou dokrmovacích propriet - sušené mateřské mléko, láhev i dudlíky.

     Cesta do Bystřice by byla snad nudná, kdybych nedostala ten šílený nápad, že budu řídit. Má šílenost tkvěla hlavně v tom, že vedle mě seděl táta. Už když nastupoval do fára, tvářil se přísněji než učitel autoškoly, chystající se vykopnout vyklepaného adepta na řidičák. Vyjeli jsme a místo aby se jeho zakaboněný obličej mou jízdou rozjasňoval, měnil se naopak do právě opačné škály náladových výrazů. Koutky úst se stahovaly směrem dolů, což jsem ovšem - pevně třímajíc volant - neviděla, ale přesto velmi hmatatelně cítila ve zhoustlé atmosféře vozu. Podobně "zhoustlé" ovzduší v autě pamatuji před nějakým čtvrtstoletím, kdy jsem coby vyklepaný "mlíčňák" jela pod přísným okem svého muže a neustále jsem byla spílána za vše možné i nemožné. Můj polohysterický teatrální výstup na téma"zakončení neslavné motoristické dráhy řidičsky antitalentované perzóny"  učinil mému působení v automobilové dopravě tehdy rázný "šlus - Julius". Velmi rázné třísknutí dveří auta zabolelo více tátu než to auto. Toho dne jsem za svým působením v dopravě udělala tlustou čáru. K volantu jsem však přece jen usedla znovu ve chvíli, kdy se pro mě stalo řízení auta nutností k provozování mých zálib. Ze vzdálené Vřesiny je třeba přesunovat se na tréninky s pejsky autem, proto jsem se do toho obula a i přes tátovy nervové výlevy jsem odhodlaná nenechat se z řidišského postu vypráskat ani důtkami. Do Bystřice probíhala cesta v obvyklém duchu. Špatně řídím, špatně řadím, pomalu a blbě reaguji, nerespektuji pravidla silničního provozu, rychle pouštím spojku, pomalu se rozjíždím, jsem hubatá na svého guru ...zkrátka zralá na ránu z milosti :-). Abych uklidnila rozbouřené vody manželského soužití, přistoupila jsem na kompromis "každý chvilku tahá pilku" a zpáteční cestu předala auto do režie táty. 

   V Bystřici nás přiběhla přivítat veselá mamá JIve. Chovala se na zodpovědnou rodičku zcela nedůstojně. Evidentně byla ráda, že jsme vznesli trochu toho čistého "luftu" do jejích nudných, mateřstvím vyplněných, dní. Místo předvedení dětiček by nám raději ukázala svůj nový akusticky zajímavý míček, ale my nesmyslně trvali na omrknutí  psích mimin, takže odevzdaně naběhla do dřevěné porodnice ke svým kňukajícím kuličkám. K ní se do ohrádky naládovala i bledá a nevyspalá, přec však neskonale šťastná, Eliška, aby nám slepé a nemotorné "ňuňánky" ukázala. Rozplývali jsme se nad tou chlupatou nadílkou, jemně brali štěňátka do dlaní a nekonečně pusinkovali jejich heboučké kožíšky. Mezi tím vším trdlala hrdá matka Jive. Ostražitě hlídala své synky a pokud náhodou v bedně napočítala o jednoho - dva méně, začala je nervózně hledat. Když si Evka jednoho bobánka položila na připravenou bílou plochu, aby pořídila jeden z prvních slavných snímků, Jive pohotově využila chvíli Evčiny nepozornosti, čmajzla  budoucího "fotomodela" do tlamy a starostlivě jej přemístila "domů" do bedny, kde si hned ukázněně lehla, aby mohla mimča papat. Celá návštěva byla notně "ťuťlavá" a "šišlavá". To jsme tedy viděli kluky poprvé.

     

     Druhou návštěvu jsme naplánovali o dva týdny později. Jive své mateřské povinnosti zvládala už "levou zadní" a malí hafoši začali využívat prostor dřevěné porodnice daleko více. Z žížalek staly se malé živé bochánky, evidentní důkaz toho, že jim šmakuje. Nejmenší prďolka začal se svým bratrům hmotnostně rychle přibližovat, jen ještě jako jediný nespěchal, aby spatřil svět, zatímco ostatní tři už mžurkali na vše okolo. Na druhou návštěvu jsme si přivezli i vyhlášeného fotografického "machra" Vaška. Jako poloprofík měl s sebou toliko optických propriet, že se málem nenaládoval do auta. Nakonec se to přece jen povedlo a nejvyšší kvalita budoucích snímků byla zaručena. Vašek, jako správný profesionál, poňuhňal mimina jen krátce  a jal se upravovat přidělený ateliér. Eliščina a Vojtova společná ložnice doznala jistých úprav, do nevelkého prostoru byl nacpán stativ a několik ochotných asistentů (nebo spíše asistentek). Kdyby se na připravená lóže s barevně sladěným pozadím (třeba vzhledem k datu 14. 2.) naaranžovali  jejich praví "obyvatelé", mohly vzniknout nádherné zamilované fotky. To však nikoho ani nenapadlo. Doprostřed bílé plochy byla pokládaná štěňata, jedno za druhým. Vašek zaujal pohotovostní polohu u okraje postele a akce mohla začít. Jestliže nyní bylo štěně pohyblivé natolik, že kloudný snímek byl téměř nadlidským výkonem, co pak za týden - dva - tři...? Vašek trpělivě cvakal spoušť a my - asistentky - donekonečna štelovaly neposedná psí děcka.

      

      

       

     Štěněcí grupu vystřídala vyzrálá modelka Cherry, kterou jsem za tím účelem zištně vezla v Vřesiny až do Bystřice. Najet si těch pár kiláků pro Vaškovy super fotky se opravdu vyplatí. Cherrynčiny i Kejsiny pohledy do objektivu byly poslední, co improvizovaný ateliér toho dne viděl. Spokojeně jsme na rozloučenou štěníky opusinkovali a ti "zalehli" k pozdně odpolední svačině. Jive by nám sice mnohem raději nabídla nějakécirkusové "opičky", než štěndům cecíky s mléčnou tekutinou, ale přece jen smířena s rolí matky "se prostřela" dětem v pelíšku. Místnost opouštíme za hlasitého mlaskání malých nenasytů.

    

   Až přijedeme do Bystřice příště, zatím slabé štěněcí nožičky zesílí a místo pohybu "plazením vpřed" budou ti čtyři nezbedové bytem rozverně pobíhat. 

Už teď se na tu chvíli těším :-)

Všechny fotografie k tomuto příspěvku pořídil Vašek Závada. Díky!

 

 

CHOVATELSTVÍ MÝMA OČIMA

05.02.2016 16:53

                        

    Od doby, co jsem se začala obklopovat spoustou psů, nikdy jsem nepocítila chuť stát se chovatelkou v tom pravém slova smyslu. Titul majitelky mi plně postačoval. Od chovatelství mě odrazovalo hned několik faktorů. Tak například bych si musela zvolit jediné plemeno, neboť argument, že chci spojit dva v jednom, by přes přísná chovatelská měřítka jistojistě neprošel :-D. A já ráda poznávám další a další psí povahy, nedokázala bych za celý život poznat jen jednu, případně dvě rasy. Navíc inklinuji k jedincům plemen nejistých. Chovatelská zodpovědnost není nic pro mne. Také s vyhledáváním vhodného ženicha bych měla problém. Podle fotek, referencí a příslušných štemplů všech možných zdravotních potvrzení skládat si ten ideální obraz  taťuldy budoucích štěníků. 

      Když bych se už dokázala prokousat tím vším, zákonitý stres by přišel s blížícím se termínem téměř veřejně očekávaného hárání. Okruh potenciálních zájemců by napjatě očekával to radostné sdělení, že " milostný akt" se přiblížil a  k pravděpodobnosti, že se to povede, je úspěšně nakročeno. V tu chvíli vybraný "ženich" ještě ani netuší, že byl vybrán...zvolen mezi všemi...za toho nejvhodnějšího k důležitému počinu. Ještě že není svázán vědomím zodpovědnosti. O vlivu psychiky na fungování jistých mužských biologických funkcí je všeobecně známo. Naštěstí jsou psi v tomto ohledu tou méně rizikovou skupinou.

     Nejpřirozenějším byl by pro mne výběr ženicha podle toho, zda přeskočí jiskra. Uchazeči by byli přijati k audienci u nevěsty a podle vzájemných sympatií ( nebo že by splnění tří náročných úkolů...?) zvolila by si psí dáma toho osudového. Problém by pak nastal případně až ve chvíli, kdyby nafrněná princezna opovrhla všemi urozenými uchazeči a postavila si hlavu, že stejně miluje Alíka od sousedů. Pokud už tedy musí "množit", pak jedině s ním.  Luxus výběru fena, jež je v tuto chvíli tou hlavní postavou celého chovatelského záměru, však bohužel nemá. Vše domluví lidští "dohazovači". Nyní začínají páníčci bedlivě očekávat příchod "feniných dní". Jen aby, probůh, neprošvihli ten nejsprávnější okamžik. Nervózní chovatel je úzce ve spojení s veterinářem. Konzultuje, měří teplotu, pozoruje a posléze žádá odbornou prohlídku, která by stanovila , kdy bude fena "nejzralejší". Pokud budoucí "milovník" přebývá někde v blízkém okolí, nejedná se o problém. Páníček naloží svou háravou princeznu do auta a vyrazí. "Manželata" prožijí v ideálním případě hezký den, při rozloučení si dají pusinky na čumáčky a pak už nastává období očekávání ( takový prodloužený zhruba šedesátidenní advent :-) )

     Když se ovšem zhlédne páník v genetické výbavě psa z opačné strany zeměkoule, jest radostný okamžik početí ztížen o dlouhé únavné cestování, navíc s nezaručeným výsledkem. Množící jedinci si nemusí padnout do oka ( ta štěkne česky, ten francouzsky nebo španělsky) a nevěsta začne dělat drahoty. V tom případě se naprosto neromanticky zapojí páníčci, kteří přece nejeli takovou štreku zbytečně. Pomocí jejich hrubé síly je fena udolána a zprzněna. Proti přirozenosti ještě páníček za to násilí zaplatí a ani ho nenapadne vymáhat nějaké alimenty. 

    Nejtěžším momentem celého chovatelství by však pro mne byl prodej miminek. Zodpovědný odchov bych snad zajistit dokázala, ale rozhodnout, do čích rukou svěřím své vypiplané miláčky, to by bylo doslova psychické martýrium. O loučení nemluvě...

                

     Je nad nebesa jasné, že chovatelka ze mne nikdy nebude, o to víc se však obdivně skláním před všemi, kteří mé "antichovatelské faktory" nesdílí a poctivě překonávají všechny ty mnou popisované "útrapy". Je krásná a záslužná práce šlechtit. O tom, že chovatelství je  také radost, zase příště. 

 

 

 

ACH TA TECHNIKA...!

31.01.2016 16:42

      Minulý týden jsem zranila svůj mobil. Vypadl mi, chudák, z kapsy bundy na tvrdou dlažbu a Barunka, jež na mě tak mile zírá z plochy displeye, rozdělila se výraznou prasklinou na dvě poměrně pravidelné části. Patřím k lidem, co své věci (i zvyky) jen neradi mění, proto jsem zajásala nad zjištěním, že přístroj je schopen, i když maličko indisponovaným vzhledem, plnit všechny své funkce. 

      

V mých službách je dva roky. Dalo mi dost práce sžít se s ním, můj starý dobrý "tlačítkáč" fungoval naprosto odlišným způsobem, ale nezměrnou trpělivostí jsme si k sobě přece jen po čase našli cestu a teď bych o něj svou neopatrností měla přijít? Nedalo mi to, abych nepopustila uzdu svým vzpomínkám. Začala jsem dětstvím a vykutálenými "omyly", které jsme s bráchou na naší pevné lince často uskutečňovali. Kolikrát se nám podařilo si z někoho vystřelit :-). Jen rodiče vytáhli paty z bytu, naše telefonovací představení mohlo začít. Nepamatuji si už jak to bylo tehdy s účty, ale řekla bych, že kdyby naši zrušili pevnou linku, mohli si za ušetřené peníze válet šunky každý rok na Kanárech. 

  Když jsem se vdala, čekali jsme s tátou na pevnou linku několik let. Mobilní telefon byl tehdy jako předmět z povídky science fiction, dnes jej mistrnně žmoulají v ruce pomalu dětičky v kočárku a jistě není daleko doba, kdy si kojenci budou zpříjemňovat chvíle u matčina prsu sledováním pohádek (snad jen těch) nebo třeba SMSkovou konverzací se sousedovic kojencem ve smyslu:" Ahoj, tak jaké máš dneska mléko? " Během pouhých několika let zaznamenala tato kouzelná věcička překotný vývoj. 

      První přístroje byly festovního kalibru - něco jako kouzelné sluchátko Macha a Šebestové. Dámy měnily své minikabelky za objemné sportovní brašny, aby tam jejich mobilní společník pohodlně vešel. Moje matka, které jsme tehdy výdobytek techniky také pořídili, oblíbila si tento velký typ natolik, že tvrdošíjně odolávala nekompromisnímu módnímu diktátu maličkých chytrých krabiček. Vůbec ji netrápilo, že se na veřejnosti se svým "mega" přístrojem stávala centrem pozornosti. Hrdě jej tasila kdykoliv a pohodlně vyťukávala požadované údaje, zatímco ti "jdoucí s módou" brejlili usilovně do svých mobilních kolibříků. Když jí jednoho dne MAX odešel do věčných lovišť, pořídili jsme jí ALIGÁTORA. Už značka v nás budila sympatie, které ještě umocňovala přiměřeně velká tlačítka a jednoduché ovládání.  Bohužel ALIGÁTOR dlouho zuby necenil. Záhy se projevily jeho vrtochy a ani jeho výměna za nového jedince problémy nevyřešila. Vyřešila je až matka, která umřela :-(.

    Nezapomenutelným pro celou naši rodinu stal se Eliščin  asi šestapadesátý mobil v pořadí. Působivý design nás inspiroval k jeho zakoupení coby vánočního dárku. V té době tolik frčící "Véčko" obsahovalo velké množství nejrůznějších funkcí. Jako správného (ne) odborníka mne zaujaly nejvíce jakési kalorické tabulky, podle nichž bylo možno vypočítat stanovený přísun jídla za den - týden- měsíc.... a také možnost vytvoření seznamu potřeb k nákupu. Geniální se ovšem jevila funkce "OKAMŽITÉ POMOCI". Spočívala v tom, že dostal-li se majitel telefonu do nesnází, stačilo jediné tlačítko, které zajistilo pohotové zaslání "SOS" SMS na předem nastavený kontakt. Nemusím ani dodávat, že jsem to byla já, kdo byl zvolen univerzálním příjemcem všech Jobových zvěstí. V horizontu pouhých několika málo dní jsem si mohla ověřit fungování této skvělé funkce v praxi.

   Eliška v té době brigádničila v kině Cinestar. Přestěhováním do Vřesiny se poněkud prodloužila trasa mezi jejím pracovištěm a domovem, proto v obavě o její mladý život, když končívala kolem půlnoci, jí starostlivý táta zapůjčoval své milované a s láskou opečovávané auto. Stejně pokaždé, když se vracela takto pozdě, usínali jsme jako na povel teprve, když jsme uslyšeli vrčení motoru auta u baráku zakončené klapnutím vchodových dveří. Jednoho takového jarního večera, když už jsme na tento signál ke spánku netrpělivě čekali, ťukla mi na mobilu SMS zpráva. "Kdo to otravuje tak pozdě?" napadlo mě. Přečtením textu jsem však byla okamžitě probuzena. "JSEM V NOUZOVÉ SITUACI, PROSÍM POMOZTE!" stálo na displeji. Neváhala jsem a vyťukala Eliščino číslo, abych zjistila, co se děje. Úžasná "zachraňovací" funkce měla ještě další "vychytávku". Po zavolání totiž došlo k přímému spojení bez vyzvánění. Ve sluchátku se ozvala tlumená hudba a jakési zvuky - šustění, ťukání...Křičela jsem do sluchátka až mi nabíhaly žíly na krku: "ELI! ELIŠKO!!!" Nic. Jen ta tichá hudba a "zvuky". Fantazie se rozbíhala na plné obrátky. Mé nebohé dítě je určitě v zajetí nějakého nebezpečného šílence, maniaka, masového vraha...Je mučena, zabíjena, znásilňována jakousi šílenou obludou, která si ke svému zvrácenému běsnění ještě pouští relaxační hudbu...

  Do mých představ opět ŤUK...SMS zpráva. V naději, že vše byl jen krutý omyl mačkám příslušné tlačítko a..."JSEM V NOUZOVÉ SITUACI, PROSÍM POMOZE!" čtu opět na displeji a cítím. že se o mě pokoušejí mdloby. Táta startuje naše druhé fáro a s kvílejícími pneumatikami frčí směr Cinestar. Pološílená strachem znovu a znovu vymačkávám Eliščino číslo a hulákám až z toho chraptím. Hudba a zvuky...nic jiného. Také Evce není osud sestry lhostejný. Přestože předchozího dne proběhl mezi sestrami "sestrovražedný" boj, v jehož důsledku Evka vztekle roztrhala ségře  svou vlastnoručně vybarvenou a s láskou věnovanou mandalu, nyní projevuje o sestru vážnou starost. 

  Další SMSka stejného obsahu nás už opravdu přivádí k šílenství. Ta bezmoc, když je mé dítě ve spárech nějaké sadistické obludy, která ji při pomalé, uklidňující muzice znásilňuje, vraždí nebo jakkoliv trýzní, je děsná. Hystericky s Evkou pobíháme barákem, nepřetržitě vymačkáváme Eliščino číslo, do mobilní krabičky řveme jako paviáni, ale ničeho nedosahujeme. Saháme si do svědomí a litujeme všech momentů, kdy jsme Elišce cokoliv vyčítaly. Evka hořce pláče nad svou unáhlenou destrukcí mandaly, nad všemi těmi zbytečnými hádkami a rvačkami, s očima plnýma slz popouštíme uzdu šílené představivosti...

    Najednou v dálce tmavé ulice spatřujeme světelné kužely blížícího se auta. Vozidlo zastavuje u domu. Zpozorníme...krve by se v nás nedořezal....Vždyť to je...Z auta vystupuje Eliška. Když nás zahlédne v okně, mile se na nás usměje a zvesela zamává naším směrem. Nevěřícně poulíme oči...nechápeme. Eliška rovněž nechápe, proč ji vítáme jako by se právě vrátila z války. Nepřítomnost táty v ní vyvolává obavy, že právě toto je tou pravou příčinou...Teprve když jí překotně líčíme, co všechno předcházelo jejímu příjezdu z práce, svitne jí. Neopatrným hmatem na ten přechytřelý přístroj spustila lavinu nezáviděníhodných dramatických chvil.

   V "NOUZOVÉ SITUACI" se ocitla Eliška ještě několikrát. Když mě zpráva o nouzovce zastihla při doplňování potravinových zásob, spolunakupujícím v marketu se naskytl zajímavý pohled, jak nad touto zprávou naštvaně zvedám prostředník. Zřejmě si mysleli, že mi nějaký můj amant uštědřil milostný bodyček. Já však věděla své :-).

   Snad tomu osud chtěl, aby tento Eliščin "policajt" sloužil pouhé dva měsíce. Poté byl něšťastnou náhodou vydatně zlit jakousi sladkou, lepkavou, blíže neidentifikovatelnou tekutinou a místo, aby vyslal pohotovostní signál o svém nouzovém stavu, zdechnul na místě. Dobře mu tak, hajzlovi! 

 

 

    BOBINKA A JEJÍ ŽIVOTNÍ POSLÁNÍ

       

      Co naše šatna šatnou stojí, je neodmyslitelně spjata s naší Bobinkou, která do ní patří snad víc než všechny ty svršky. Tak jako známý Hujer vešel do povědomí národa svou horlivostí a touhou po "kukani", z níž bude takřka "pánem světa", tak i naše Bobina s příchodem z paneláku do baráku propadla dojmu, že tátou budovaná šatna na hadry a jiné nesmysly je připravována přímo pro ni. Vybavuji si těch 7 let zpátky, jak Boba chodila zvědavě nakukovat  do míst, kde táta tvaroval sádrokarton, aby z něj vymodeloval její nový obytný prostor. A tak když došlo na kolaudaci, vklouzla do nové "zašívárny" jako by měla dekret v kapse a jala se prohlížet svůj nový 3+1. Očicháváním shledala, že to by mohlo bejt a nastěhovala se pod závěs tátových košilí a trik. Bez pořádného kavalce by se jí špatně "sloužilo" a tak záhy vyfasovala "kukaň" v podobě útulného červeného prádelního košíku vystlaného dekou. V té chvíli se do své role obula opravdu s veškerou vážností. Jako by v její pracovní smlouvě stálo: Nepustit nikoho, vetřelci dát maximálně 10 sekund a pak nemilosrdně zlikvidovat.         

         Jak jsem popisovala již kdysi dříve na Pacinkách - ranní oblékání stalo se nám v několika dalších letech adrenalinovým zážitkem. Bylo rozděleno na několik etap. V té první jsme dostali jen asi 5 sekund, které stačily na základní představu, co se v šatně nachází a co si dnes s ohledem na počasí a pracovní náplň vybrat. Po uplynutí této krátké doby se výrazně zvýšilo volume vrčení a bylo výstražmě proloženo několika varovnými štěky. Bylo jasné, že podmínky pracovní smlouvy mají být "zaměstnankyní šatny" rozhodně dodrženy a tak  jsme ze šatny vymajzli ještě před likvidačním zásahem. Následovalo sumírování v palici, co tedy dnes vlastně obléknout a kde je toto šatstvo uloženo (bohužel Boba nedošla umění vyměnit předložený šatnářský žeton za požadovanou garderóbu, je to přece jen voříšek z ulice) Druhým  vstupem jsme milou šatnářku ale vždy už pořádně nakrkli. Z očí létaly hromy - blesky a celá rezonujíc výhrůžným vrčením vypadala jako těsně před záchvatem amoku.


     Časem své manýry přísné šatnářky trochu ohladila, takže se povolený časový interval pobytu v šatně prodloužil  a dokonce k frekvenci vstupů je stále tolerantnější. Snad zmoudření, rutina či částečná hluchota jsou tou pravou příčinou, proč úklid šatny nemusí probíhat jen v Bobinčiných pauzách na svačinu či při celozávodní dovolené. Respekt ostatních členů smečky však zůstal. Do šatny takřka nevstupují, od Bobinky udržují uctivou vzdálenost a jako snad jediná ve smečce nebyla obdařena od ostatních ani křivým pohledem natož přímo urážkou či dokonce fyzickým atakem. Svými pracovními zásluhami si vybudovala absolutní respekt, úctu a po právu se může pyšnit oceněním "vzorný pracovník" a vyfasovaným poukazem na zahraniční dovolenou jako odměnu.

Bobina v akci ZDE

   Svou milovanou šatnu opouští Bobina velmi nerada. Činí tak vlastně jen z vážných důvodů. A tak ráno co ráno ji musíme umanutou  dolovat z její pracovní kukaně a poníženě prosit, aby se odebrala na zahradu k vykonání svých biologických potřeb. Když ji venku náhodou zahlédne sousedka Hanka, radostně zvěstuje svému muži tuto vzácnou událost slovy: " Kájo, šatnářka je venku! Ještě žije." Vzít Bobinku na procházku se stává čím dále obtížnějším. K procházce si pak nesmíte zapomenout nezbytné  pevné nervy a rychlé nohy. Jako minulou neděli.

      

     Počasí konečně ukázalo svou příznivější tvář. Dopoledne vykouzlilo přímo zimní Ladovskou scenérii zasněžených plání a komínů kouřících z pocukrovaných střech domků. Vypravily jsme se s Evkou a čtyřčlennou smečkou na procházku. Byly jsme okouzleny jiskřícím sněhem na blankytně modrém pozadí oblohy a také psiska se radostně proháněla čerstvým prašanem. Jen Bobina šla pomalým tempem za námi, aniž by sdílela naše nadšení, vždyť musela zanechat svou šatnu bez dozoru. Vytahuji foťák a cvakám jednu fotku za druhou. Cherry v sedu, v lehu i běhu, Annie z dálky i z blízka, Keysu bez rekvizity i s klacíkem v mordě, když tu periferním viděním registruji vzdalující se černobílou skvrnu. Bobina zřejmě neunesla čekání na své focení ...jako nejstarší měla míti jasnou přednost - a na svých krátkých nožkách si to cupitá domů. Intenzivním voláním, pískáním a tleskáním vypadáme jako soubor písní a tanců při tréninku, jinak ovšem pokud se Bobiny týká, žádný efekt. Ani nehne brvou a odhodlaně pochoduje dál. Evka vyráží za ní. Dostihne ji až před brankou naší zahrady. Vzpurným pohledem Boba naznačuje, že chce rozhodně do své šatny, procházku si můžeme strčit kam chceme. Evka zadýchaná poměrně dlouhým sprintem však odmítá její "diktát" a přísně ji připíná na vodítko. Pokračujeme v procházce, Boba už nedostává důvěru a je jištěna vodítkem.  Stačí však jednoduchý pohyb a obojek je mistrnně vyvlečen z krku. Nabytou svobodu využívá potvůrka k dalšímu pokusu o útěk domů.  A tak máme doma další anomálii. Místo psa "chronického útěkáře" máme chronickou navracečku domů. Začíná honička. Pronásledujeme utečenkyni seč nám síly stačí, nadbíháme a obkličujeme, nakonec Evka přece jen plavným skokem Bobu zajišťuje. Teď se ovšem vloží do celé věci Cherry, která chápe situaci jako výbornou hru a skotačivě nám vodítko s obojkem tahá z ruky. Vždy, když už  už nasazujeme obojek na krk, veselá Cherry škubne hlavou a tím i obojkem, takže nasazování trvá ještě déle než samotný lov. Procházku dokončujeme s bezpečně připoutanou Bobinou, která po nás zle loupe očima a uraženě odmítá veškeré pokusy o smír. Před piškoty a jinými pamlsky otáčí hlavu...má přece svou hrdost, vždyť už má i svou občanku!!!!!!

            

   

 

LEDEN - NAŠTĚSTÍ V ROCE JEN JEDEN

 

Leden je u nás pro pejsky obdobím, kdy mají na lednici magnetem připevněnu paniččinu fotografii, na niž se chodí dívat, aby nezapomněli, jak vypadá. Ta totiž tráví většinu času v práci. Třídní schůzky, konference, dny otevřených dveří ( ty budou možná časem vysazeny docela), lednové finále uzavírání známek a veškeré administrativní úkony s tím spojené, to vše zaměstnává paničku více než je zdrávo. Když pak v šeru končícího dne zjevím se na prahu domu, jsem vítána přinejmenším jako bych vstala z mrtvých. Radost pohasíná, jen co psiska svou nezměrnou psí inteligencí pochopí, že s paničkou krom uvítacích pamlsků nebude dnes zase žádná zábava. Annie tedy ulehne na záda s předními tlapkami za hlavou, zadní zkříží v pohodlné poloze, v tlamě žmoulá párátko a demonstrativně se nudí. Cherry poulí svá krásná kukadla a vysílá zamilované pohledy, z nichž jako bych četla, že toto období je mi odpuštěno a její psí dušičkou jsem sále milována. Smířeně uléhá do pelíšku, který získala na voříškiádě jako ocenění svých psích půvabů, a sní o lepších časech paniččiných prázdnin. 

   Annie zpravidla když jsem v soustředěné přípravě na další den brejlím do všech těch pracovních mailů, tabulek a snažím se potit nějaké nápady, rozhodne se udělat své nudě přítrž. Nejprve jen tiše stojí za mou židlí a upřeně mi zírá na záda. Jako nějaké černé svědomí. Kupodivu tato taktika zabírá. Znervózním a táži se  psiska, co že v této chvíli od paničky očekává. "Haf", odpoví, přičemž mírně couvne. Snažím se ji pohladit a uchlácholit, že dnes nebudou ani večerní triky, ale vše jí v únoru vrchovatě vynahradím. Nakloní palici mírně stranou. Její oči "mluví". Čtu výčitku a plně jí rozumím. Hledí vytrvale a asi to chce písemně s podpisem vlastní krví. Místo toho je však důrazně odkázána na pelech, aby neotravovala  a koukala také jednou odpočívat, Zkrátka a dobře ani zvýšeným úsilím, kdy přináší k mým nohám předměty denní potřeby, vyskakuje na mne a dělá "psí oči", nepodaří se ji odvést mě od nahromaděných povinností. 

   V půli ledna však heslo v kalendáři -  Sedliště- je pro Annie spásným světlem v lednové temnotě nicnedělání. Trojzkoušky, které panička s notnou dáívkou odvahy na tento termín naplánovala, jsou pro nás příležitostí k odreagování se v pracovně nabitých dnech. Pořádně se rozmáchnu a s razancí svých dvaapadesáti kilo odhodím všechny své lednové "záhuly" do co největší dálky. Oproštěna pak od všeho nepříjemného, užiji si tento den mezi přáteli - pejskaři a proběhneme se s Ann po písčitém povrchu parkurů rozhodčího Pupíka. Bez ohledu na výsledky budou baterky dobity aspoň do konce víkendu  než si odhozené záhuly najdou cestu zpět.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode