Leden - březen 2015

 
 

CANIS(ANTI)TERAPIE

15.03.2015 16:25

      Období konce školního roku bývá z hlediska mé práce tradičně kritické. Účinek dlouhodobého dětského působení na můj (ale myslím, že v tomto na pedagogickém poli rozhodně nejsem sama) organismus  se začíná plíživě projevovat. Z dětí se stávají malí upířI a ti vytrvale a kvalitně sají poslední kapky mé pedagogické krve (v každé třídě se nachází jisté procento upírů nadmíru talentovaných). Znavena a vymačkaná jako citrón šlapu odhodlaně den co den do své třídy a rozdávám poslední zbytky aktivity, přičemž hledím s nadějí vpřed ke spásnému červenci. Nezřídka vykazuji známky přepracování, jimiž nevědomky nepředloženě bavím své okolí. Zrovna  minulý týden jsem zaznamenala pátravý pohled paní uklízečky, když jsem po vyexpedování dětí zalezla zpět do třídy a pečlivě se zde zamkla zevnitř na dva západy. Teprve cestou prázdnou třídou mi došlo, že dnes už mne zde skutečně žádné dítě nepřepadne a třídu jsem odemkla. Je tomu několik let, co jsem dopadla hůř. Při jedné červnové páteční výtvarce jsem popustila uzdu fantazii a s dětmi jsme se dali do hry. Ta spočívala v tom, že každý z hráčů měl na zádech přišpendlený papír s označením koho představuje. Už si přesně nevzpomínám na princip hry, ovšem že já představovala "velkého banditu", což jsem měla napsáno velikým písmem a přišpendleno na zádech, na to budu pamatovat snad do konce života. Aby také ne, když jsem při usedání na sedadlo v tramvaji ucítila píchnutí špendlíku do zad. Při představě, že jsem takto procházela rušnými ulicemi mě polilo horko. A tak mám možná dodnes v Hrabůvce přezdívku. 

     Letos příznaky duševní únavy nastoupily nepřiměřeně brzy. Když jsem v pátek vylila zamyšleně lógr z kávy místo do umyvadla do odpadkového koše, řekla jsem si, že je třeba se zamyslet a učinit nějaké opatření. Třeba  zklidňující terapii. Má každodenní canisterapie však dostala tentokrát povážlivé trhliny. Zajména tedy proto, že byla notně předimenzovaná a tak se její účinky projevily spíše opačně než by měly. Totiž...Eliška, učící letos prvním rokem, usoudila, že v rámci zachování svého duševního zdraví si musí nutně odpočinout. Relaxaci ovšem nespatřovala v canisterapeutických chvílích se svou smečkou, nýbrž ve víkendovém pobytu prožitém jen v náručí svého milého. Chlupáče svěřila do péče svých nejbližších, tedy  rodičů a sestry. Ta se svou psicí ještě zvýšila celkový počet psisek u nás doma, takže jsme se dostali k počtu 7. Kombinace uřvané Cassie, nadmíru živelné Jive, neúnavné pasačky Nyx, bláznivé Annie, hlídající a všem okolo nadávající Bobiny, slonbidla Cherry a citlivé princezny na hrášku Keysi byla naprosto šíleným koktejlem (pro lidi se slabším srdcem téměř smrtelným :-D) atmosféry nadcházejícího víkendu.

              

    Cestu bytem kamkoliv si musel člověk razit přes všudypřítomná psí těla, v kuchyni snášet u jídla sedmero hypnotizujících pohledů hladových očí a tolerovat nejméně šest slintajících tlam (Bobina už tato ponižující "gesta" odmítá s odkazem na svůj věk a důchodcovskou hrdost). Sousta Vám okamžitě při těch pohledech hořkla v tlamě ( oh pardon, v ústech). Kdo se rozhodl pobývat v obýváku, byl okamžitě nominován do funkce vrátného a u balkónových dveří provádět vypouštěcí a posléze uvítací ceremoniál po laskavém vyvenčení smečky. Jelikož tento víkend rozhodně nepřál suchému počasí, "vrátný" byl zároveň pucovačem tlapek, případně, dělal-li to nedbale, zafušoval i do řemesla uklízečce (čili mně :-( ). Není divu, že se táta pátečního večera přestěhoval k oroseným půllitrům do blízké hospůdky.

 

    Vrcholným momentem hlídání byla sobotní vycházka do lesa. Když má dcera Eva viděla, že mi už úsměv zamrzá na rtech, nabídla se, že první etapu procházky uskuteční sama s Nyx, Jive a Keysou. Se zbytkem pak půjdeme společně. Vrátila se asi za hodinu a než psy osprchovala, uplynulo dalších dvacet minut. To už jsem byla připravena "na startu" s Annie, Cherry a Cassie. Bobinka po mně jen loupla okem. Pohled mluvil za vše. Nepůjde rozhodně do toho nečasu. Prý se ani nemáme pokoušet ji přesvědčovat. Zato Cherry se projevila svou novou tváří. (O její proměně bude celé příští povídání). Byla zkrátka nadšena a to vyjadřovala hlasitým štěkotem. Do toho se mi kolem noh promenádovala Andula a nenechavým frňákem mi rentgenovala všechny kapsy. Než jsme se vykodrcaly, venku se parádně rozpršelo. To však psiskům ani za mák nevadilo. Vydaly jsme se na okruh po louce a samozřejmě si naběhly na setkání s hloučkem srnek. Naštěstí jsme měly psí holky pod kontrolou, takže mohly srnkám jen do dálky zavolat svá pozdravení. Závěrečný úsek se odehrál přes pole. Boty zaznamenaly výrazných změn. Jednak hmotnostních (několik kilogramů bláta), jednak estetických (z fialových se barva změnila na "posránkovou"). Megazážitkem však bylo sprchování. Myslím, že pejskaři si jej dovedou představit v těch pravých barvách. Bláto bylo nejen po celé koupelně, ale také na mém obličeji a všech mých svršcích. Když mě uviděla Bobina, zhnuseně si málem odplivla: "Stálo vám to zato, čuňata?"  Půl dne bylo tedy za námi a teď už  ke spokojenosti chybělo jen nakrmení smečky. Kupodivu jí nebyl předložen jídelní lístek, přesto jisté odchylky ve stravování musely býti zachovány. Keysi žužlá jiné granule než zbytek smečky, bezzubá Bobinka pak baští své vařené speciály. Rozmístění pejsků k "obědu" je dáno stálým "žracím" pořádkem, takže už jen toto nesplést (každému tu správnou misku do té správné místnosti) a pro dnešek "padla". Kolem čtvrté si začínám užívat soboty. Dokonce přijíždí Kuba a odváží si Evku s Keysi, Nyx a Jive. Zchvácena konečně usedám k počítači a mrknu na fb, odkud na mne z vířivky mává se sklenkou vína vysmátá a odpočinutá Eliška. V této chvíli mě napadá jediné: PROVOKACE! :-D. Až na obtěžující migrénu dostávám se do klidu a už  se vidím na Hawaiských ostrovech se střapečkovou sukýnkou kolem pasu, kterak mávám do kamery svým dcerám a pejskům a volám: "Je tady úžasně, doufáme, že i Vy si užíváte!"

Důkaz, že táta je na tyto zátěžové situace kvalitně trénovaný ZDE 

 

ANNIE RECIDIVISTKA

26.02.2015 18:37

  

               

                      Dilema: "Čmajznout či nečmajznout..." toť otázka !

     Anninčinu neřest - kradení všeho, co je k jezení- jsem už několikrát veřejně přiznala. Holka hold potřebuje ke svému životu  jistou dávku adrenalinu, když běhání s paničkou na závodech ho poskytuje jen minimum. Ukrást a s kořistí pláchnout za neustálého nebezpečí, že se zjeví panička s koštětem v ruce a zvalchuje jí hřbet, to je to správné "maso"  (někdy i doslova :-) ). Přes řadu sprdungů, ba i výprasků, se Annie stále nedaří při její kelpií inteligenci pochopit ten nepatrný  rozdíl mezi stolem běžným kuchyňským a stolem "švédským". Cítí se vždy znovu a znovu překvapena a snad i dotčena, když si "nabídne" a vzápětí na ni dopadne ruka trestu. Teprve v této chvíli si uvědomí, že  ty dva zapeklité pojmy opět zaměnila. Všichni ostatní psi k ní obdivně vzhlíží, pro některé dokonce ( jako Cherry) stává se v tomto ohledu vzorem, jenž je hoden následování.  V předsíni se pak mívám tu čest potkávat  s psisky nesoucími si v mordě jen tak jako by mimochodem něco, co ještě před malou chvílí "parkovalo" na kuchyňské lince. Nejčastěji takto "sublimují" ukrojené krajíce chleba, kousky housek, dokonce syrové kynuté těsto, piškoty, brambory...Poslední Andulina kořist byla však více než originální. Místo něčeho lákavě voňavého, nesla si čubina v tlamě kus křenu. Napadlo mě, že Annie už ve svém věku nečorkne kde co, ale ve smyslu zdravého životního stylu zvažuje i zdravotní hlediska - počty kalorií, nutriční hodnoty atd. V křenu si tedy Annie nesla vysokou dávku vitamínu C, přírodní prostředek proti kornatění cév, stimul dlouhověkosti a prevenci sklerózy. Tento přírodní zázrak by pochopitelně mnohem lépe klouzal do útrob ve spojení s domácím uzeným, jež vonělo barákem, ovšem to už v té chvíli zažíval ve svých útrobách spokojený páníček (krkoun!!!). Věřila jsem, že křen přinese Annie řadu zdravotních bonusů, ještě více jsem však věřila ve spravedlivé pálivé vytrestání zlodějky. Představovala jsem si, jak začne plivat rozkousaný bílý kořen na všechny strany, jak se jí z očí budou řinout slzy "křenovky" a pocit hanby dosáhne  kulminačního bodu. Zase, jako u Anduly už mockrát, jsem se spletla. Nejenže notný kus křenu zblajzla jako malinu bez jediného očekávaného "trestného"projevu, dostavil se dokonce další z avízovaných křenových účinků...zvýšená chuť k jídlu. V tu chvíli se mi v hlavě vybavila pohádka z dětských let "O Otesánkovi"... Sněd jsem mámu, sněd jsem tátu, sněd jsem...vše na co jsem přišel...Raději jsem jí šoupla  misku granulí :-D.

          

                         Páníček uzené, já aspoň ten křen :-).

                  

     Účinky křenu se nemohly nedostavit .- "vykřeněná " Andulka

     Poslední Anninčina loupežná výprava do kuchyně se jí však stala málem osudnou. Táta v očekávání náročného pracovního dne připravil si svačinu, za kterou by se nemusel stydět ani tvrdě pracující dřevorubec. Pečlivě si zabalil připravené, ještě teplé, vepřové řízky v chlebovém sendviči. Annie, vedena svým neomylně citlivým čumoněm, v nestřežené chvíli pronikla na nehlídané území a lačně uchvátila s láskou smažené vepřové řízky, aby je nasoukala do tlamy stůj co stůj. Když nadešla chvíle tátova odchodu a on v kuchyni marně hledal svůj celodenní příděl jídla, našel jen několik utrousených drobků a vytlemenou Ann, jež vesele pomrkávala v naději, že jí přišel dát páníček nějaký zákusek. Ten se opravdu dostavil. Nejdříve letěla jedna bačkora (to jak nebyla okradená oběť schopna slova). Pak se ale barákem rozlehl ušidrásající řev. Ann měla o závěrečném dezertu zřejmě poněkud jiné představy. Prásk a bum...druhá bota a zase křik..."Ti Panáčovi dneska zase řádí," jako bych slyšela sousedy v ulici...Když nastalo toto "zemětřesení", stáhla Annie uši, ocas a vzpomenouc na  známý hit "Nas nědogoňa" , zmizela v nejzazší místnosti domu. Tam ji sice hřál v žaludku čmajznutý šťavnatý šnycl (zatímco táta žužlal celý den okoralou Vysočinu), možná ji však také hryzalo svědomí. Přemýšlela a pak se v její kelpií palici zrodil nápad.

   Je to už několik týdnů, co přešla Annie z "hospodářské kriminality" na maličko méně závažnou trestnou činnost. Stala se "kapsářkou". Od té doby, co šla Bobina dobrovolně  do starobního důchodu, nemáme nyní v šatně hlídače. Není prostě nikdo, kdo by zaháněl nezvané hosty (to byli mimochodem za Bobininy éry úplně všichni, kteří  do šatny byť jen nahlédli :-D), není nikdo, kdo by bděl nad bezpečností zde odložených svršků. A to byla ona mezera "v systému" a šance pro Ann, kterak se nepozorovaně dostat k laskominám. Neexistuje snad má jediná bunda, svetr či kabát, kde bych neměla po kapsách nějaké pamlsky. Nezřídka se mi stává, že spolu s kapesníkem někde na veřejnosti přiložím ke svému frňáku i piškot nebo granuli, s klíčemi vytřepávám Schmakosky a dokonce mi ve školní jídelně (docela nedávno) vypadl z kapsy kousek Denta Stixu :-D. Dva žáci - svědkové- do sebe nenápadně drcli lokty :-D. Andulka, znalá těchto mých zlozvyků, zařídila se po svém. Než riskovat kůži v tak frekventované místnosti, jako je kuchyň, těžiště své trestné činnosti přesunula do ticha a klidu nehlídané šatny a zde spolehlivě "pucuje" paničce  všechny dostupné kapsy. Menu sice není tak zajímavé jako u "švédského- nešvédského" stolu, ale "nemusí přece pršet, stačí, když kape".

Tento perník byl upečen na závody a polit bílou čokoládovou polevou, aby byl co možno nejlepší. Pohled na perník po hodině u mě vyvolal pocit, že jsem svou práci provedla špatně. Nerozetřela jsem jej po celé perníkové ploše. Omyl! To jen Andulka musela ochutnat, zda je poleva ucházející kvality. Prověřila jen tam, kde dosáhla svým vyšroubovaným krkem :-D.

 

 

  ZIMNÍ BRNO  aneb  ZASE TA VERONIKA...!
 
 

                                                

     Veroniku jsem na těchto stránkách představovala skoro přesně před dvěma lety. Je to neskutečný člověk, který v sobě skrývá schopnost přesvědčovat lidi v okolí o tom, o čem původně snad nechtěli ani slyšet. Před dvěma lety jsem jí uvěřila, že bez absolvování závodů na koberci, na němž se běhalo mistrovství světa v Liberci, nemůže agiliťák vůbec přežít . Pokud se mu to však přece jen podaří, utrpí doživotní trauma, začne haprovat s tlakem, psychikou, dostane ekzém, dojde k zrakovým a sluchovým halucinacím  a nejnovější výzkumy prý potvrdily i častý výskyt nočního pomočování. Co na tom, že jsou závody na opačném konci republiky, v době zasněženého a mrazivého ledna a posádku auta tvoří ne zcela bezzáhulová psí posádka ( o té lidské nemluvě :-D) Mé kategorické "NE, v žádném případě! " se vytrvalým poukazováním na nesprávnost rozhodnutí a trpělivým vyzvedáváním všech možných i zcela nemožných kladů akce se velmi pozvolna, avšak zásadně změnilo na konečné "ANO...ANO...ANO...do Kladna stůj co stůj!!!!" Až na naše nepříliš oslnivé výkony s Andulkou neměla nakonec akce chybičku a dodnes na ni rády vzpomínáme. 

       Nyní přišla Veronika s Brnem (překvapivě to nebyly Košice či Karlovy Vary). Identický scénář ( úžasné závody, které nelze prošvihnout, bezva atmosféra, prima osádka, slibující legraci jen co vyjedeme na cestu) měl i identický závěr...vlastně ne úplně. K rozhodnutí jet jsem v nějakém pominutí smyslů dokonce  nabídla k cestování se smečkou ( ta se od doby Kladna rozrostla o další tři přírůstky)  naše prostorné auto a světe, div se, své řidičské služby. Veronika, prahnoucí po brněnském startu, zašla tak daleko, že byla ochotna zahazardovat se životem svým i svých psích neviňátek a okamžitě mě chytla za slovo (ve smyslu rčení..."Kuj železo, dokud je žhavé" :-D) Třetí členka naší osvědčené osádky, Andrejka, později líčila, kterak si přála, abychom nakonec na závody vůbec nejely, ale Veronika ji má zmáklou snad ještě více než mne, proto ani neprotestovala a svorně s námi poslala svou přihlášku i platbu. Couvnout už se nedalo. Důsledek svého neuváženého počínání jsem si nesla v následujících několika nocích, v nichž jsem střídavě řídila dle navigace, bloudila po klikatých cestách a dokonce byla účastnicí několika hromadných karambolů, naštěstí se šťastným koncem. Budila jsem se oblita studeným potem a častovala sama sebe nelichotivými tituly, z nichž "BLBČE!!!" byl toho nejnižšího kalibru.

     Závody se blížily, Veronika si už už chystala výkonnostní průkazy a já chřadla a prožívala noční děsy z očekávané cesty. Dva dny před závody mohli snad až v Brně uslyšet hlasitou ránu, připomínající zemětřesení. To mi jen spadl kámen ze srdce, když přišel táta s oznámením, že musí pracovně do Brna a tím pádem spojí cestu s tou naší. Samozřejmě se usadí za volant. Úleva, že mladé životy nebudou ohroženy, byla nepopsatelná. Zbývala  jen běžná, i když také dost výrazná, předzávodní tréma.

    Nastal den Zimního Brna. V pět hodin ráno jsme už pěchovali klece a zavazadla do auta  jako podle pravidel "luštěnkářské" ZEBRY. Kolie nemůže cestovat v zadním prostoru s borderkou ani kelpií, štěně musí jet v kabině, ale nesmí se kontaktovat s kelpií. S tou se naopak může kontaktovat yorkšír, jedoucí na klíně své paničky. Šeltie potřebuje své soukromí a kolie alespoň přiměřený prostor k odpočinku před závody. Borderka musí být "slisována" do mini prostoru o rozměru 30X30X50cm a nevykazovat přílišnou aktivitu.  " Panička  kterého pejska má modré fusakle?"

  Cesta plynula v družném hovoru na jediné téma. Táta si vypnul uši, aby z těch všech psů nezajel někam do škarpy a s úlevou nás vypakoval před brněnským závodištěm. Byly jsme na místě ze závodníků úplně první. Mohly jsme si vybrat nejvýhodnější "parkovací plac" a protože nám byla zima, zvolily jsme si místo pod teplo sálající lampou ( ve smyslu rčení, že pod lampou bývá tma a psi si zde nejlépe odpočinou :-D ).

    V 9 hodin se závody rozjely. Začínalo se jumpingem. Na koberci to Annince kapku klouzalo. Hned na začátku jsem se soustředila na  dvě skočky stojící vedle sebe v rovině a vůbec jsem si na ně nevěřila. Nakonec nám vyšly, ovšem po nich okamžitě polevila má koncentrace a následovalo špatné navedení do slalomu. Chyba. Druhou jsme s Ann vykouzlily na úplném konci. Maličko jsem zpomalila, když jsem si chtěla pojistit, aby Annie nepřekonala překážku, kterou neměla, a bylo to. Chyba. Přesto jsem byla spokojená. Annie už není tak výrazně "rozevlátá" jako dřív a dokáže se na mě hezky soustředit.

    Následovala zkouška. Nebyla z nejlehčích. Ještě že ke konci prohlídky mi přišla poradit Verča a já zjistila, že mám nacvičenu jinou díru tunelu než jak se opravdu jde .( No to jsem celá já :-( )  Největší obavu jsem měla ze sestavy překážek lávka - slalom, kdy slalom vedl souběžně s kladinou a šel se po kladině opačným směrem. Nedokázala jsem správně odhadnout, kolik prostoru bude potřebovat Annie ke správnému náběhu a taky že jsem ji navedla do druhé mezery. Pár překážek před slalomem shodila Ann laťku i s bočnicí, což opět příjde na můj vrub. Nedala jsem jí dost místa, takže musela překážku překonat v nepřirozeném úhlu. I tak náš výkon stačil na hezké druhé místo.

             

     Poslední běh - agility- jsem nastupovala nezvykle klidná. Několik míst na parkuru mi sice dělalo hlavu, ale dva dokončené běhy mě uklidnily natolik, že jsem si o něco více věřila. A také jsme nezačaly vůbec špatně. Pastička s levou dírou tunelu po "vynášejících" skokovkách vyšla, také obávané dvě skočky v jedné lajně jsem i se svou méně pohyblivou páteří zvládla  na "Francii" ku spokojenosti, náběh do tunelu, lávka s přiměřenou zónou a pak už měla másledovat jen otočka kolem bočnice a skok do cíle. Annie si však na předposlední skočce nějak neporozuměla s mými rameny, které zřejmě nebyly dostatečně stočené ve správném směru a já pro záchranu běhu udělala pohyb navíc, který mě rázem dezorientoval a závěrečný skok do cíle se odehrál přes jinou překážku než předepisoval parkur. A tak náš nejhezčí běh skončil díky mé zmatenosti diskvalifikací. I tak jsem si ho náležitě užila a byla s ním  spokojená. A Annie se na mě vůbec nezlobila. 

   Úplně jinou sortou však byla Veronika. Řádila na place s oběma čoklíky jako černá ruka a sbírala jedno ocenění za druhým. Do vysněného (chvílemi jsem ji podezírala, že naplánovaného) hattricku jí chyběl opravdu jen malinký kousek. :-)

    Za zmínku však stojí určitě starty Verčina koliáka Ernyho. Dlouhosrstý krasavec se nepokrytě domnívá, že jest pupkem světa. Podle toho se také chová. Ke svému vyběhnutí na parkur potřebuje početný realizační tým počínající " lichotičem", "uklidňovačem", přes "hecovače" ( tuto funkci jsem si vysloužila já. Spočívala v hlasitých výkřicích z davu "Je tam!!!!" "Je tam!!!!". Okolo stojící lidé mé roli nerozuměli. Civěli na mě, jak na pacienta doktora Chocholouška)  až po "odchytávače" a "přesvědčovače" o tom, jak je onen "pupek světa" dokonalý a nejlepší, když milostivě "hejbne kejtou". Je otázkou času, kdy přibyde Ernymu osobní kadeřník, předžvýkávač granulí, měřič tepu po doběhu, psycholog a masér, fotograf a reportér....A co teprve až si ho všimnou média...

  Závody pěkně "odsejpaly", organizace fungovala na jedničku s hvězdičkou a úderem páté jsme zase cpali auto bágly a klecemi, abychom vyrazili na cestu k domovu. Den jsem si opravdu užila a bylo mi jen líto Cherry, která musela zůstat doma...jistě by se jí závody, byť v roli diváka (zatím), líbily :-). Teď už jen čekám, co na nás vymyslí Veronika příště :-)     

 

VIDEO z našich běhů ZDE                                                                     

                                            

 

                                                 

                                                 ZABRŽDĚNÁ CHERRY

 

              

Pokojné a radostné dny s psicemi byly před dvěma týdny nečekaně narušeny. Když jsem měla Cherry ve svých spárech a zušlechťovala furminátorem její hustou srst, z ničeho nic hlasitě vykvikla. Andulka se přiřítila z pokoje se svým "dikobrazím hřbetem" a zvědavě kroužila kolem Cherry...snad v úmyslu zkrátit její trápení a oslabený to "kus" milosrdně dorazit. Vysvětlila jsem jí, že likvidace Cherry opravdu není na pořadu dne a odkázala jí do jejich komnat. Odborně neodborným či neodborně odborným vyšetřením Cherry jsem nic neodhalila. Pokládala jsem tedy vykviknutí za reakci na  nějaký nevhodný hmat při česání a dále se jejím zdravotním stavem nezabývala. Cherry však nepůsobila vesele jako jindy a brzy se vykviknutí s následnou Andulčinou ochotou  zkrátit její utrpení  opakovalo. Cherry přidala i další prvky, naznačující, že není vše v takovém pořádku, jak by mělo být. Pohled jejich velkých očí dostal smutný "šmrnc", pohyb medvědího těla stal se opatrnější a když si k odpočívání vybrala raději místo na podlaze než na svém gauči, bylo jasné, že tady něco nehraje.

   V neděli ráno oželel táta svou pravidelnou bazénovo- saunovou procedúru a společně jsme se vydali na poradu s veterinářem. Psice na první pohled nevykazovala žádné známky bolesti, ale pečlivým vyšetřením přece jen bylo citlivé místo lokalizováno na bederní páteř. Cherry se zvážila ( aspoň vím, že její aktuální hmotnost je 19 kg) a dostala pichuli. Nato jsme byli vyexpedováni s poučením, ať psici zachováme klidový režim a v týdnu příjdeme na kontrolu. Cherry  zřejmě opravdu nějaké bolesti měla, protože udržet ji v klidovém režimu nám nedalo žádnou práci. Zaujala místo v předsíni na velké dece a vleže jen koulela očima, co se kolem ní děje. Jakožto "vrchní sestra" jsem ji mohla pochválit coby vzorného pacienta. Ve středu se byla Cherry ukázat panu doktorovi. Ten s ní prováděl krkolomná cvičení. Kroutil jí hlavou, packami, zvedal ocas až "na doraz", vytáčel předek i zadek a Cherry v němém údivu neprojevila pražádnou bolest. Naordinován jsme dostali klidový režim po dobu dvou týdnů ( vycházky jen na vodítku a žádné "šarpání" o tahátko ), pak se prý uvidí.  Přestože Cherry slova pana doktora vyslechla, rozhodla se tentokrát nebrat si je tak úplně k srdci a už po dvou dnech naznačovala, že "dnes by to šlo" (rozuměj běhat a dovádět). Nastalo náročné období držení Cherry v klidu. Po úvodních čtyřech měsících u nás, kdy jsem se všemi možnými způsoby snažila zakřiknutou a bojácnou fenu probudit z její letargie a vybudit v ní energické zvíře prahnoucí po činnosti, teď znenadání vše, co se mi podařilo v Cherry probudit, musím 14 dní nesmlouvavě potlačovat. Cherry se cítí "jak u blbých". Nejdříve jí každý den cpu do tlamy přetahovací hračku, házím jí aportky a aktivně s ní pobíhám po lese a teď jí naopak přetahovátka  páčím z mordy, pobíhání nepraktikuji  a aportky neházím . Jak se v tom má to zvíře vyznat?  Myslím, že už pro ni nejsem tou " lidskou bohyní", která jí ukazuje ten skvělý psí život, nýbrž tuctovou paničkou. V duchu ji slibuji, jak jí vše vynahradím až budu mít jistotu, že je holka "ready". Do té doby zkracujeme vycházky na 20 min. denně - spořádaně  vedu Cherry na vodítku ( moc dobře jsem si všimla, jak tuhle obracela oči v sloup a nejraději by se mi zakousla do hýždí).

       

   Věřím a doufám, že po úzkostlivě dodržované 10ti denní klidové terapii stanu se jí opět onou "bohyní". která ji pěkně zaměstná přesně podle gusta její probuzené veselé nátury.

        

  

 

FRANTA ŠRAMOTA A JINÍ...

Po loňském ubytování Jaroslava ježka bez 24 hodin na den přesně přišel k nám  Franta Šramota. Mezi vřesinskými ježky se patrně rozšířila informace, že u Panáčů mají Zimmer Frei a že toto ubytko skýtá nebývalé pohodlí včetně luxusních služeb. Jak jinak si totiž vysvětlit, že nebožák pobíhal uprostřed zahrady...snad ve snaze se zahřát a když byl odchycen, bez nejmenšího odporu "funěním" zalezl do přidělené kartonové cimry, zahrabal se do poskytnutých hader a okamžitě usnul. S Jarouškem to byly  krásné týdny , ale Franta u nás pobyde jen do zítřka. Pak ho zavezeme do Bartošovic, kde také nějaké Zimmer Frei jistě mají.

             

                                      

                              Z přízemí tohoto "hotelu" zřejmě vylezl...

           

             

Tak jsme to plánovali, avšak takto to nevyšlo. Franta místo šramocení svůj boj o život vzdal. Zesláblé a promrzlé tělíčko mělo už jen málo sil. Možná štrádoval zahradou i dva dny, protože teprve zpětně jsme si uvědomili, jak byli poslední dva dny venku psi nepokojní a jak jen velmi neradi zahradu opouštěli. Franta nám tedy "usnul" a já se nemohu nezamyslet, proč se mi neustále dostávají do cesty všechna ta nemocná, zraněná nebo opuštěná zvířata. Mám snad napsáno na čele, že je všechny spasím a ubytuji jakéhokoliv živočicha vykazujícího byť sotva znatelné projevy života? Proč musím najít třeba zraněného srnce a být svědkem jeho milosrdného odpravení na "druhý břeh"? Proč musím objevit opuštěného malého kance, abych pak týdny nad ním neustále přemýšlela a následně, když ho dlouho neuvidím, s nepříjemnou předzvěstí špekulovat o jeho dalším osudu? Proč nacházím ptáčata vypadlá z hnízda, či v zimě probuzené ježky? Proč při cestě autem stopují opuštění psi právě to naše? A proč je ládujeme do auta navzdory zásadě stopaře nebrat? 

Vybavuji si jednu situaci ještě z doby, kdy jsme bydleli v paneláku. Měli jsme už tehdy 4 psy, ale jako naschvál se kolem našeho domu začal potloukat nějaký další psí tulák. Byl to středně velký kříženec čehosi blízkého k rase čau- čau. Nebožák byl zanedbaný a hladový. Nakrmení však bylo to jediné, co jsme mu mohli poskytnout. O azylu nemohla být řeč. Táta dospěl ve své velkorysosti v počtu psů  k maximu, takže vše další živé, venku vyhozené a opuštěné, jej nechávalo netečným. Přesto udělal jediný ústupek. Zavezl nás (mě s oběma dcerami a zablešeným psiskem) k útulku. Bohužel zde nebyla dáma, která má přijímání do útulku na starost a tak ač nás všichni, kteří v útulku zrovna sloužili, ubezpečovali, že povolaná dáma našeho psa nepřebere, protože mají plný stav, my se rozhodly čekat až se vrátí "z terénu". Tvrdé y v příčestí minulém není v tomto případě chybou, neboť táta se s odhodláním čekat bůhví jak dlouho na dámu neztotožňoval a odjel domů. Bylo už 21 hod. Dlouhou chvíli jsme si krátily vymýšlením psích jmen a tělovýchovnými chvilkami, neboť s tmou přicházel i řádný chlad (a hlad). Když notně po 22. hodině zastavilo před útulkem auto a z něj vystoupila ona očekávaná dáma, nahrnuly jsme se k ní a já jí dramaticky vylíčila dlouhé putování zbědovaného zvířete po našem sídlišti. Chabý protest proti přijetí psa do útulku jsem utnula rázným vyčíslením našich svěřenců a odhodláním setrvat na místě před útulkem třeba do rána :-D. Myslím, že jsem dámu docela pobavila a opravdu znaveného Pegase (jak jsme jej v době čekání nazvali) převzala. Hned další týden se objevil na internetových stránkách psů k nabídce a za pár dní skutečně nějakého páníčka našel :-).

Možná právě pro ten dobrý pocit, který s každou pomocí těm bezbranným tvorům mohu zažít, staví mi je osud do cesty. 

Emotikona smile

                          
 
 
                                 CHERRY MÁ ZA SEBOU PRVNÍ ČTVRTLETÍ U NÁS
 

                      

     Dnes se mi na procházku moc nechtělo. Večer sice napadl několikacentimetrový sněhový poprašek a iluze zimy tím dostala alespoň jakous takous podobu, ale pod rozbředlým sněhem skryté bláto postaralo se dnes o nejedno setkání mého těla s matičkou zemí. Při neděli jsem to ale holkám nemohla udělat a tak jsem  zmobilizovala všechny své morálně-volní vlastnosti a odhodlala se k hodinovému "bahnění". Nadšení neznalo mezí. Největší radost z procházek  projevuje Cherry. Už to není to zakřiknuté psisko, které jen odevzdaně jde, kam ho panička vede. Záhy zjistila, že procházky jsou ohromná zábava, proto jen co zmerčí náznak přípravy, začne pobíhat po baráku, plést se pod nohy a poštěkávat svým sametovým barytonem. V poslední době přidává i nové prvky jako je tahání za rukáv nebo nohavici, pobíhání po schodech a škubání vodítka.Prvních 300 metrů cesty se zuřivě přetahuje o fleesové tahátko a to tak vehementně a s vervou, že mi už dvakrát blokla záda. 

        Na procházce je poslušná. Neodbíhá daleko a dokonce už ani moc neprudí Annie. Les si "čte" vysokým nosem a atletickými výkony občas protáhne své mohutné tělo během za lesní zvěří. Tu ovšem nehoní s úmyslem ji rozsápat či sežrat...či obojí dohromady...spíše jde o kondiční výkony spojené s demonstrováním radosti ze života. Většinou ji tuto radost preventivně nedopřáváme, ale přece jen si už několikrát s hbitou srnkou maličko zaskotačila po vřesinských hvozdech.

     Cherry je krásně přírodní psisko. Nemine snad jedinou kaluž, do níž by nevstoupila a svým chlupatým břichem nevyzkoušela její teplotu a kvalitu. V říjnu se to snad ještě dalo pochopit, leč leden zdá se k podobným výstřelkům poněkud méně vhodný. Ten šťastný výraz, co se jí však zračí na ksichtíku, mi nedovolí se na ni rozzlobit. Svůj bláznivý nápad si pak stejně odskáče na principu přirozených následků ve sprchovém koutě, kde  jí proudem vody vypucuji zaprasený "podvozek". Bez úplatků nějakou tou mňamkou  se to ale  neobejde.

       Včerejší vycházka byla obohacena o dramatický okamžik. Jdeme tak s tátou a čtyřmi psisky po lesní cestě, kudy jen zřídkakdy něco projede, když tu v dálce zaslechneme motor. Klidíme se na kraj cesty a svoláváme smečku. Přibíhá Annie, Cherry, důstojně přicupitává i Keysa a Bobina, jako pravá dáma, přichází zvolna na svých krátkých nožkách s výrazem:"Abyste se nezbláznili!". Všechny chytáme za obojky a jen co auto projede, hafíky vypouštíme. Annie, Keysa a Bobina si jdou za svým, avšak Cherry nahodí sprint za autem a vmžiku je mu v "patách". Štěká jako zběsilá a na naše volání nereaguje. Už ji vidím pod koly vozu. Řidič si zřejmě všiml, že je jeho auto "loveno" nebezpečnou psovitou šelmou a sotva znatelně zpomalil. Cherry má tendenci ho předběhnout. Zatmívá se mi před očima, když domyslím možné důsledky. Už jsou od nás určitě dobrých 60-70  metrů. Naštěstí najednou Cherry zjišťuje, že páníčci zůstali kdesi vzadu, takže si nechává  kořist upláchnout a pokorně se vrací k nám. Vykračuje si zvesela až  jí obrovité uši poskakují na palici. Nechápe, proč ji panička nevítá s vlídnou rozesmátou tváří a piškotem v ruce.

       

       

       Za tři měsíce, co u nás Cherry bydlí, se dokonale  přizpůsobila domácímu režimu. Ráno, po vzoru Anduly, vychází k venčení v různém rozpoložení. Už nevybíhá každý den nadšeně jako když k nám přišla. Při dešti a plískanicích nahodí znechucený ksicht...úžasně věrně odkoukaný od  Anduly a musí být násilím vystrčena z balkonových dveří tlakem na její rozložité pozadí. Radostně se pak po vykonání nejnutnějších biologických potřeb vrací, neboť ji spolu s Annie a Bobou čeká ranní mlsání. Když odchází páníčci do práce, jde Cherry poslušně a bez protestů do přidělené místnosti, kde setrvá bez hlasitého nadávání nebo jakéhokoliv ničení až do příchodu paničky. Radost je pak  veliká. Jen co otevřu balkónové dveře, vystřelí obě psice na zahradu...ať si jen deště jdou, ať se blýská...a s hlasitým štěkotem oběhnou čestné kolečko kolem plotu, aby všem oznámili, že páníčci jsou už doma. Poté se vrací, aniž by  provedly venčení. To následuje až v druhém kole. Jestliže nás čeká ten den trénink, probíhá venčení pouze na zahradě, pokud trénink není, následuje procházka. V případě tréninku je večerní aktivita zajištěna právě tam, pokud ne, absolvují holky večerní cvičení v pokoji :-). Každá  má vyhrazenu svou půlhodinku hraní. Pro holky to znamená úžasnou zábavu. Stačí udělat, co chce panička a pamlsky se jen hrnou. Když k nám Cherry přišla, ani ve snu bych nepomyslila, že se některým cvikům dokáže naučit. Byla totiž absolutně nesoustředěná, divoká a bláznivá. Neposeděla, čumák strkala všude ve snaze najít něco k snědku, nějaký oční kontakt absolutně neexistoval. S pomocí její nesmírné žravosti a chuti se za pamlsky učit je dnes už mnohem mnohem pozornější a disciplinovanější. Žraní až na povel se mi zdálo jako nedosažitelná meta. Přesto dnes je na té nejlepší cestě. Když cepuji v pokoji jednu psici, ta druhá nám k tomu za dveřmi tiše "pěje" tklivé songy, jak je odvržena, zapomenuta a nešťastná. Po půlhoďce si holky role cvičence a pěvce prohodí. :-).

Video z našich hrátek ZDE :-D

      Cherry však necvičí jen doma  a na vycházce, nýbrž je vtažena i do procesu výcviku agility. V současné době jezdíme do koňské haly. Jelikož jak Annie, tak Cherry psychicky nezvládají stav přivázání k čemukoliv a jako David Copperfield dokáží se vymotat z nejzapeklitějších obojků, postrojů a jiných úvazů, jsem nucena vozit na tréninky klec. Je dostatečně prostorná pro obě, avšak tak blízký kontakt psích dam nemáme tak úplně dopilován. Annie dostává na svou nevymáchanou hubu košík, avšak spoluubytovanou Cherry nikterak neřeší. Když jsem tak ládovala holky do klece spolu poprvé, myslela jsem, že se Cherrynčiny oči vykutálí z důlků na dno klece. Podruhé už to bylo lepší a teď to klape, i když tam Cherdu nacpu násilím. Sice se vzpouzí, ale její odpor je udolán a ona z toho kupodivu nemá žádné trauma pro příště :-D. Cvičení s Cherrynkou je radost. Pozornost jí sice malinko kolísá, ale pokroky jsou evidentní. O tom zase ale až příště. 

 

 

 

 
                                        POVÁNOČNĚ
 
 

          

   Silvestr nám jako každoročně přinesl vzrůšo v podobě chlácholení na smrt vyděšených psic. Toto završení vánočních svátků "vyhlížejí" mnozí "petardomilovní" šílenci už mnohdy od začátku prosince a "mávají" mu ještě několik lednových týdnů než vyřachají všechny své nakřečkované zásoby.  Naštěstí přestěhováním z města jsme zredukovali množství "řachacích" dní na opravdové minimum. Snad za to může dílem pochopení lidiček z rodinných domů, z nichž převážná většina má na zahradě nějakého toho chlupáče, dílem zdánlivě poklidné žití zde nebo také přesun těch lačnících po bujarých oslavách směrem do města za zábavou. Faktem je, že prosinec nás hlukem petard potrápí maximálně 2-3 večery. V sobotní podvečery jde pravděpodobně o nácvik správného odpalu a kdesi ve vesnici probíhá generálka na silvestrovský ohňostroj. Je to ale docela daleko. Stačí, když si psice zalezou k páníčkům pod peřinu a je vyřešeno. Silvestr už tak jednoduše řešitelný není. S rachejtlemi vyrukují okolo půlnoci i rozjaření blízcí sousedé. Okamžik bezprostředně po příchodu nového roku nejsou psice daleko od srdečního kolapsu. Uklidňování  nebere konce, ale naprosto se míjí účinkem. V očích  zvířat je výraz děsu, v chování panika. Zalézají nesmyslně do skříně, pod stůl či křeslo, derou se pod peřinu, škrábou toho, kdo je nablízku, ve snaze dostat se mu na klín nebo na hlavu. Takto to vypadalo i letos. Cherry převzala vzorec Andulčina chování se vším všudy a tak jsme s tátou fásli každý jednu holku a intenzivně jsme se snažili je uklidnit. Jen skoro hluchá Bobina pokojně spala v pelíšku a po očku mrkala, co to ty velké kolegyně blbnou.

   Po silvestru nám zbyly ještě celé 4 dny k příjemným dlouhým zimním procházkám. Annie a Cherry jsou už sehraná dvojka. Svornost prokázaly hned na první novoroční procházce. Annie si na poli čichala svoje oblíbené myšky, Cherry cupitala vedle nás a zuřivě se přetahovala o pletený fleesový cop. Najednou vidíme, že Annie zvýšuje hrabací úsilí a celá zaujatá vyhazuje cosi do vzduchu. Napadne mě, že možná chytla myš nebo rejska. Zařvala jsem na ni, ta sice nerada, ale přece, objekt svého loveckého pudu pustila a poslušně přišla ke mně. Na místo vyrazil k obhlídce táta. Jako stín mu šla v patách zvědavá Cherry. Opravdu šlo o nebožačku myšku. Než se však táta stačil podívat, zda bude myška potřebovat lékařské ošetření nebo funebráky, udělala Cherry rychlé "chamst" a ještě  mrskající se myšku rovnou spolkla ( to aby se nezdržovala kousáním a kořist by ji nemohla býti z mordy pohotovostním zásahem páníčků vytažena). Myslím, že pak holky společně "kuly pikle" a výsledkem bude zřejmě příští lov naopak. Tedy Cherry načíná a Annie likviduje.

                

           

   Naše psí dámy spolu vychází dobře. Ty tam jsou počáteční Andulčiny bezdůvodné výpady na nešťastnou vykulenou Cherry. Na pozoru se máme jedině když lakomec Annie má v dosahu cosi svého, případně něco lákavého svým obsahem. To je schopna Cherrynce vysvětlit bojovým pokřikem s chvatovým výpadem. Ta už ale ani v těchto případech nechodí brečet do polštáře, nýbrž jen hledá útočiště u páníčků. Za minutu už je ale zase klid. Cherry je první fena v naší smečce, která "nepřečurává" své psí kolegyně. Vzpomínám na dobu, kdy jsme venčili na vodítku 5 fen - Bobinu, Barču, Nyx, Annie a Kesy. Vyčurala se první. Ostatní čtyři psí dámy to okamžitě zaregistrovaly a vytvořily spořádaně jakousi "frontu". Když fena vykonala svou potřebu, nastoupila druhá , aby pach té první přečůrala pachem svým. To už ale nastupovala třetí, pak čtvrtá a pátá. Aby toho ale nebylo dost, ve chvíli, kdy konala potřebu pátá, stála řada nově a  k přepsání pachu té páté nastupovala opět ta první....Kdybychom direktivně nezasáhli rázným""jdeme", asi by se tam přečurávaly ještě teď :-D.

           

           

                  

         

     Myslela jsem, že mě Anninka nemůže za těch skoro pět let společného soužití  už ničím novým překvapit. Překvapila. Pozornost teď musím dělit spravedlivě mezi obě feny. Mám-li dostatek času, vyrazím na hodinovou procházku do lesa s každou holkou zvlášť- to aby si každá tu procházku co nejvíce užila. Oceňuje to hlavně Annie, která bývá naštvaná na nevycválanou Cherry, když ve snaze zapojit se do hry vbíhá rozběhnuté Ann do cesty nebo nám "kazí" naši hru na kelpii a její "ovečku", kterou představuji velmi přesvědčivě (až tak, že jsem o tom přesvědčila i Ann). Annie pak bývá celá rozmrzelá a na hřbet nahodí svůj "dikobrazí" vzhled, aby naštvání bylo jak se patří vidět. Také doma si hraji s každou holkou zvlášť. Bylo tomu tak i předevčírem. Dohrála jsem si s Cherry a vycházím z pokoje. Annie přede mnou couvá. Uši sklopené a na zavolání reaguje odchodem opačným směrem. Vypadá nějak zdrchaně a tak začínám přemýšlet, co žrala nebo jestli ji třeba nebolí ucho. Jde celá přikrčená, krk natažen k zemi a na mé volání nereaguje. Vzrůstá ve mně panika. Vypadá to, že sebou někde co nevidět praští. Překvapivě ale vyskakuje na sedačku k tátovi a ještě překvapivěji mu pokládá čumák na rameno. Kámen by se nad tou dojemnou scénou ustrnul. Annie není absolutně mazlicí povaha. Protože jsem se s ní občas pomazlit chtěla, musela jsem ji naučit mazlení na povel, jako cvik. A teď sama od sebe a ještě k tomu u táty předvádí takovou mazlicí produkci. Tváří se zkroušeně a když k ní přijdu, ani okem na mě nepohlédne. Když však na ni promluví táta, začne vrtět oháňkou a vesele kroutit celým tělem. Opět na ni promluvím a ona si lehá natažená jako špagetka...zadkem ke mně a hlavou otočena někam do stěny. A pak mi to docvakne. Annie je prostě jen uražená. Zato pořádně! Jednoduše mi dává "vyžrat", že není středem Vesmíru už jen ona :-).

       

      

 
 
 
 
PROSTŘENO...SEČTENO A PODTRŽENO
 

      Všem zúčastněným soutěžícím jsem slíbila, že vánoční svátky zasvětím nejen odpočinku spojenému s válením šunek, požíráním cukroví a sledování pohádek svého mládí, ale také výrobě videa, dokumentujícího naši velkou rodinnou gurmánskou soutěž. Po loňském neúspěchu, kdy jsem se asi 4 hodiny mořila sestavováním filmu, opravdu přepečlivě vkládala nejrůznější efekty načasované na setiny sekundy přesně, vymakané přechody, komentáře a....když jsem se blížila ke konci, všechno najednou "spadlo" a já málem ze židle také :-D. Zatvrdila jsem se a dodnes není znám vítěz prvního ročníku :-D. 

      Druhý ročník jsme už prostírali v trošku pozměněném složení. Eliščina spolukuchaře Vaška nahradil spolukuchař Vojta. Také složení zvířecích účastníků nebylo s tím loňským totožné. Jinak ovšem zejména oblast zábavy doznala značného zkvalitnění. Pokud šlo o samotné pohoštění, výsledky byly tak těsné, že nakonec rozhodly detaily a dvoubodový rozdíl mezi prvním a třetím místem jistě hovoří za vše. 

      Právem zvítězili Eliška s Vojtou, kteří zvolili nápadité menu i zábavu, druzí jsme byli my s tátou a třetí místo patřilo Evce s Kubou. Hlavní účel akce - pobavit se- byl rozhodně splněn vrchovatou měrou a tak už jen schází jistá putovní cena, jež je dosud ve výrobě :-)

   Brzy rozjedeme třetí kolo v kapku vylepšené verzi...ale to zatím nebudu prozrazovat. Už teď jsem zvědavá, jak se nám vyvede :-)

 

Zpracované video  ZDE 

Existuje i video tzv. mluvená verze, kde jednotlivě promlouváme do kamery na téma menu a posléze hodnocení, ale tuto si necháváme pouze pro interní rodinné sledování

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode