Říjen - prosinec 2014

 
POSLEDNÍ ZÁVODY V TOMTO ROCE
 

   Ještě před Štědrým dnem jsme s Annie a Cherry absolvovaly předvánoční setkání členů našeho klubu - NAURY - v polomské koňské hale. Zimu připomínalo snad jen datum v kalendáři. Místo aby nám pod nohama křupal zmrzlý sníh a z nebe nás "cukroval" sněžný posyp, ťápali jsme si to blátem v nevlídném sychravém počasí. Avšak ani chybějící zimní kolorit nic neubral na příjemném odpoledni. Spousta lidiček s pejsky, spousta sladkého i slaného občerstvení , kladina stala se bufetem  (ó, jak prozřetelnou ukázala se absence nástupního a sestupného dílu :-D), plocha haly pak soutěžním kolbištěm.

 Ve třech disciplínách se utkali všichni přítomní páníčci se svými svěřenci. Začínala tuneliáda, pokračovalo se rychlostní rovinkou a závěr patřil prvku poslušnosti - dlouhodobému odložení.
  Tuneliádu jsem Annince pokazila, když jsem ji navedla do špatné díry tunelu. Běžela jak vítr a to také dokázala v druhé disciplíně, kdy "fičela" tak rychle až všem "vyfoukla" vítězství. Ani se mi nechtělo věřit, jaké rychlíky vlastně porazila. Odložení nám nezafungovalo dobu dostatečnou k umístění na bedně. 
 Také Cherry bojovala, ale závod pojala spíše jako výbornou hru s paničkou a tak místo aby se soustředila kam běžet, úžasně se bavila chňapáním po mém rukávu. I krátký běh s Cherry mě dokázal zchvátit více než dlouhý parkur s Annie.  
  Skvělý výkon podala i naše Evka s Kejsi. Ta prokázala neuvěřitelnou disciplinovanost, kdy statečně v odložení odolala voňavé,  čumákem kroutící uzenině, kterou jí pořadatelka vehementně šermovala před frňákem. Tuto disciplínu s přehledem vyhrály.
  Akce tohoto druhu bývají vždy symbolickým pohlazením po duši. Bylo tomu tak i tentokrát.
 
Z AKCE DO AKCE !
 
 Po dnech intenzivní sváteční žranice a ještě intenzivnějšího "vyvalování šunek" to chtělo trochu důkladněji proluftovat pajšl (pajšl = plíce, poznámka autora) a rozhýbat ztuhlé dolní končetiny. Proto jsme  28. 12. zorganizovaly s paní kolegyní výlet pejskařů NAURY po trase Kyjovice  - Vřesina. Samy jsme měly daný úsek prošlápnutý již z dřívějších společných pochodů, proto jsme ho zvolily i pro tentokrát. 
   Zprvu vysoký počet zájemců se nakonec zredukoval na 6 členů NAURY s celkovým počtem 9 psů. Z naší smečky jsem vybrala Cherry. Příprava na výlet pro nás začala už předchozího dne. Cherry totiž tvrdošíjně odmítala náhubek, jenž byl na cestu tramvají nezbytný. Mimochodem je třeba zmínit zásluhu paní kolegyně, která nenechala nic náhodě a srdceryvným emailovým "listem" svěřila ostravskému Dopravnímu podniku  svízel nás pejskařů, dostat se do místa srazu v počtu převyšujícím  normy pro přepravu psů. Ve jménu pohodových vánočních svátků a všech svatých zaspřísahala vedení DPO, aby nám výjimku  přesunu většího počtu psů než je běžně povoleno, udělil. Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. S poučením do příště, že tyto výjimky je třeba vyřizovat v daleko větším časovém předstihu, nám byla přeprava "hromady rafanů" přece jen povolena. Krátké vodítko a náhubek podmínkou.
    Snažila jsem se tlumočit podmínky Dopravního podniku nic nechápající Cherry, ovšem marně. Sotva shledala svůj čumoň obtížen nenáviděným náhubkem, zastavila se, sklonila palici a urputným úsilím svých mohutných tlap se snažila této nezbytné přepravní podmínky co nejrychleji zbavit. Vypadalo to, že s nasazeným košíkem nevyjde ani schody do tramvaje. Musely jsme začít urychleně trénovat. Padla na to asi půlhodina času a voňavá játrová paštika. Tu jsem procpávala Cherry úzkými mezerami mezi dráty koše do lačné tlamy. Ještě po sežrání dvou třetin této chutné pochoutky to nevypadalo nadějně. Cherry stále vytrvale bojovala s překážkou na nose až konečně u poslední třetiny paštiky rezignovala, když pochopila, že náhubek si nese i své nesporné výhody.
        
        
        
 
   Nastal den výletu. Ráno dorazila Evka s Kejsou a protože teploměr se pyšnil hezkými zimními teplotami mínus 8 stupňů, výlet jsme zahájily zateplovací procedúrou. Ze skříně jsem vyhrrabala ty nejteplejší svršky ( i spodky), Kejsa vyměnila svůj "baloňák" za festovní Back on Track, zapomenutý Eliškou při jedné z posledních návštěv a vyrazily jsme. Jen Cherry se svým hustým kožichem vypadala v chladnějším ovzduší konečně spokojeně. Před vstupem do tramvaje, kde už bylo naloděno 7 psisek, pokorně přijala náhubek, do něhož jsem zkušenými hmaty vtlačovala malé pamlsky, a v tramvaji respektovala přepravní podmínky, jak nejlépe uměla. Když jsme pak všichni vystoupili na konečné, neznala její radost mezí. Při přebírání Cherry do našeho opatrovnictví nám bylo "dočasně opatrující dámou" sděleno, že toto velké psisko se vyznačuje absolutním hlasivkovým klidem a štěkat snad vůbec neumí. Už několik týdnů pozorujeme doma, že při chystání se na procházku se Cherry raduje ne úplně tichým způsobem. V Kyjovicích to ale rozbalila naplno. Dobrých 15 minut "nezavřela tlamu".
          
         
  Cesta ubíhala v družném hovoru všech zúčastněných, z nebe se sypala zimní sněhová nadílka a my se svorně kochali a kochali až...psiska zvedla nosy a začala zběsile pobíhat. Bylo to kousek od místa, kde mi nedávno frnkla za srnou Cherry a několik měsíců předtím i Annie. Zřejmě se jedná o frekventovanou srnčí pěšinu. Psiska rozhýbala zimou zkřehlé končetiny, ovšem na srnčí medailonky jsme museli zapomenout. Hafani to brali čistě ze sportovního hlediska.
Když jsme dorazili do Čavisova, ostrý studený vítr začal mnohým psíkům působit nepříjemný chlad. Namrzlé fousy, třes zimou a námraza mezi prsty tlapek vyvolala u několika páníčků rozhodnutí zkrátit si naplánovanou trasu a v Dolní Lhotě se nakvartýrovat do tramvaje.
        
                       
Přestože jsme došli do vytýčeného cíle v nižším počtu než jsme čekali, výlet  rozhodně může být pokládán za úspěšný a jistě ne poslední.
 
 

 

 CHERRY VE ŠKOLE    

    Ač jsem s tím už skoro nepočítala, přežili jsme. Vánoce. Bez ztrát na životech (a cti),  vegetíme si to dále v povánočních dnech a dobržďujeme rozjeté životní tempo. Máme za sebou čas náročných příprav, rodinných návštěv, plných pravého vánočního obžérství, a nyní pozvolna vplouváme do poklidného přístavu stále ještě volných pohodových dní. Těším se na "rande" s knihou i na chvíle, kdy prosta jakýchkoliv výčitek svědomí zasednu před svítící bednu, přičemž budu labužnicky vkládat do úst všechny ty dobroty, jež jsem v předvánočním švungu tak láskyplně připravovala. Třešnička na pomyslném dortu v podobě každodenních dlouhých vycházek s psisky dostala přílivem mrazu a sněhu přímo pohádkový charakter. Jednoduše relaxuji. A protože i psaní je pro mne tak trochu relaxací, vrátím se k několika zážitkům, které v době nedávno minulé stály za to. 

 

CHERRY SKLÁDÁ ZKOUŠKU ZE SOCIALIZACE.

   Zatěžkávací zkouškou socializace ve škole prošli až na Bertíka všichni naši hafani. Dokonce i Andulka v době svého dospívání navštívila mé školní dětičky v těsně předprázdninovém čase a symbolicky jim "předala vysvědčení". V té chvíli se nedalo dost dobře odhadnout, zda mají děti větší radost ze svých studijních výsledků nebo z Andulky. Tři dny pak sice Annie trpěla nervovýni záškuby mordy, avšak jakožto otrlá kelpie přečkala traumatizující zážitek bez trvalých následků. Dokonce jsem nabyla dojmu, že se jí návštěva školy líbila. Podruhé navštívila školu  po téměř třech letech v rámci Dne dětí. Tentokrát se nemusela nechat "opatlávat" dětskýma ručkama, jen  předvedla své cirkusové umění a trochu pohopskala přes překážky.

  Tentokrát byla řada na Cherry. Věděla jsem, že pobyt v dětském kolektivu je pro bázlivého psa náročný. Věřila jsem však, že Cherry všechno nakonec zvládne, protože pokroky, které každý den dělá, jsou den ode dne větší a větší.

      

      

  V inkriminovaný den jsem tedy nevcházela do školní budovy sama, nýbrž s dvěma chlupatými bodyguardy. U vrátnice jsme se pozdravily s panem školníkem a ještě nezvykle tichými chodbami zamířily (my holky :-) ) k 3.A. Cherry se pohybovala naprosto suverénně, bez známek ostychu. Zřejmě se domnívala, že tímto má "zkoušku" úspěšně za sebou. Bobinka zkušeně šmejdila po všech koutech a snad se i těšila na dětské štěbetání. Když se děti začaly scházet, Cherry se chystala na svůj "výstup" v kabinetě. Nebylo myslitelné začít zkoušku hned na "level 3", proto jsem vyčkala začátku hodiny a vytvořila Cherry "level 1" - zklidněním, usazením dětí, řádným poučením, jak se chovat ke psu, bázlivému obzvlášť. Ještě jsem zadala příkaz "dobrotky do ruky" a poté mi už dcera (ta mi po celou dobu asisitovala) přivedla vykulenou Cherry. Nesměle vstoupila "do jámy lvové" a když spatřila tolik "trpaslíků" pohromadě, krok ještě zvolnila. Ustrašeně koulela očima do všech stran v marné naději, že si to rozmyslím a na zkoušku se vybodnu.

        

        

Dětičky dle mých podaných instrukcí žmoulaly v dlaních vlhnoucí piškoty (někteří rovnou celé krabičky, či sáčky) a napjatě čekaly, jak to tedy s tím psem nakonec bude. Cherry pochopila, že panička myslí "zkoušku" vážně a začala se snažit. Když jsme spolu vešly do kruhu sedících dětí, přičichla k prvnímu a když místo rány dostala do mlsné mordy nějakou tu dobrotku, pookřála a jala se očichávat dále. Dětičky si ji opravdu předcházely. Kdybych direktivně neurčila maximální velikost a množství pamlsků, které mohou do Cherry cpát, zřejmě bych ji domů místo odvedení odkutálela. 

 Brzy na sebe nechala Cherry za dobrotku i sáhnout. Očividně se zlepšovala. Když jsme na závěr předvedly v kruhu mezi dětmi několik jednoduchých triků a výstup završily "hledáním ukryté paničky", zkoušku měla Cherry v kapse na výbornou :-).

  Jako druhá vplula na scénu zkušená Bobina. Vzhledem k jejímu věku 14 let pamatuje psí bábrle už několik generací třídního osazenstva. Nejstarší z nich už dnes pracují a zakládají rodiny.

                

  

 Dnešní třetáci už ji taky znali. Nekonfliktní, trpělivá "babina" Bobina šla z ruky do ruky a i ona požívala výhod štědrých dětských dlaní. Snad jen ty tvrdší pamlsky přenechala Cherry, neboť její chrup již vykazuje poměrně citelné množstevní ztráty a tak i obyčejný piškot stává se jí nedobytnou kostí. Na závěr i ona dala k dobru  několik cviků. Samozřejmě největší aplaus jí přinesl trik "hlídání předmětu" a "hlasování v poslanecké sněmovně ". 

 Po první hodině jsem ještě otrkala holky o přestávce na chodbě mezi dětmi a pak jsem je už vyexpedovala s Evkou do klidu domácího prostředí. Cherry teď dostane několik měsíců oddych a v létě si dáme suverénně "level 2". Jen o tom ještě, holka,  neví :-D.

 

 

 

 PŘEDVÁNOČNÍ DOMÁCÍ ZPRAVODAJSTVÍ

     Letos stejně jako vloni motám se v tom předvánočním frmolu a zanedbávám spoustu věcí, mezi nimi i webovky. Onehdy jsem na nich řádila tak, že mě červeně vyvedený nápis výstražně nabádal k zakoupení zvětšeného diskového prostoru. Učinila jsem tedy v obavě, že mi bude zamezeno další vkládání, okamžitě  příslušné kroky.  Nyní se sice mohu do sytosti  literárně rozšoupnout, avšak chvíle, kdy takto mohu učinit, hledám jen ztěží. Dnes jsem konečně nalezla jistou nepatrnou mezírku v nabitém "kalendáři akcí" a vrhla se na zaznamenání novinek v oblasti psího dění u nás.

               

     Vždy jsem si myslela, že bez toho psího hemžení, poštěkávání, běhání, lumpačení jaksi nedokážu existovat. Že bych se z toho klidu musela zákonitě zbláznit. Cosi mě nutilo  přemýšlet o stále dalších a dalších chlupáčích, plánovat dechberoucí počty těch věrných zvířat, vidět svůj život v rytmu jejich hafání. V poslední době jsem  však pocítila něco jako zákonitý proces přerodu (či přechodu? :-D) mladého člověka ve staršího (rozhodně ne starého!:-D) a rozumnějšího (??????). Dcery dospěly, nastartovaly své životní dráhy počínaje vytržením se z mateřské náruče svých stárnoucích rodičů a v domě zavládl přece jen maličko jiný "provozní řád". Ubylo lidských elementů a ubylo ještě více těch psích.  Spolu s Eliškou se odstěhovaly Nyx a obě šeltiny, Evka si naopak ve svém novém bydlení ještě dříve než novou skříň či stůl, pořídila novou psici Keysu. Doma jsem "zbyla" s tátou, Annie a Bobinkou (poté co Bertík odešel za duhový most...neb toho již s námi měl dost). Nebývalé ticho, absence nepřetržitého ťukání drápků na plovoučku, jen dvě misky ( a pardon, taky talíře :-D) chystané ke "krmení"...změna přímo závratná. Až tak, že, jak už všichni ví, rozhodla jsem se dát domov nějaké opuštěné psí duši. Přišla Cherry a spolu s ní i trochu toho vzrůša, když se psí holky musely vypořádat se svým soužitím pod jednou střechou. Přesto se však poklidný život těchto dní diametrálně liší od těch ještě "celorodinných". Nemohu říct, že by se mi po dcerách nezastesklo, ale když k nám obě zavítají i se svými protějšky a početnou psí smečkou, prožijí u nás třeba víkend, upřímně si oddychnu, když za nimi zaklapnou dveře a barák utichne. 

   Cítím, jakou důležitost pro mne takový klid má a tak si ho po všech těch šílených letech života s velkou smečkou, mnoha tréninků a závodů, docela užívám. A to ani nemluvím o domácnosti, jež si chrochtá blahem, když se jí starám o fasádu a není zde "záškodníků", kteří by ji narušovali. Možná jde ale pouze o pauzu k "nadechnutí", k chycení "druhého dechu" :-D. Přirozený vývoj odchodu dětiček z domu do vlastního života máme tedy s tátou za sebou, společný čas vyplňujeme však stále "stylově" - "pejskařením" :-D. Cherry se stala tátovým miláčkem a jak jsem mívala někdy problém vytáhnout ho na společnou procházku, s Cherrynkou si  okamžitě nakoupil potřebné odění a obutí a denně spolu vycházíme na dlouhá bloumání lesem, s třemi psicemi v patách (vlastně spíš špičkách :-D)

      

      

 

      Záhy však začal Cherry cvičákový dril. Už jen tak nehopská s psíky, jak se jí zlíbí, nýbrž nastražuje své obrovské uši, aby uslyšela kýžený zvuk klikru, jenž jí naznačuje, že její počínání je právě takové, jaké si panička přeje. A ani trochu nevypadá, že by se jí to nelíbilo. Naopak - od chvíle, kdy zjistila, že shaping je bezva zábava, naučila se mnoha kouskům. Na cvičáku pak vyzkoušela jednoduché překážky. Skočky, tunely a také základ zónovek. Za kus žvance je ochotna se přerazit. Tempo  běhu alla houpací kůň se začíná zrychlovat, nastupuje pozvolna reakce na povely  tunel a hop. Povel "čekej" ještě není dokonalý, neboť je Cherrynka velice nedočkavá. Nesnáší, když cvičím s Annie a ona musí čekat přivázaná. Nejdříve nadává. Zprvu slušně a tiše, posléze přidává na volume a instinktivně tuším, že se slušností už její vyštěklé výroky nebudou mít nic společného. Když na hlasité stížnosti nikdo nereaguje a panička si klíďo - píďo hopská dál s bláznivou kelpií, provede šikovná Cherry pohyb hada svlékajícího si kůži a rázem je z obojku volná :-D. Na radu kolegů jsem vyzkoušela navléct vzpurnou Cherry do upnutého postroje. 5 sekund postačilo k tomu, aby všem dokázala, že ani postroj není dostatečnou zárukou jejího trpělivého  čekání :-). Musím tedy s sebou na tréninky tahat klec. Jen ta dokáže udržet psici v izolaci od  paničky  cvičící s Andulou. Nyní, v čase tréninků v koňských halách, vypadají naše výpravy za cvičením vskutku famózně. Do poměrně malého auta je nasoukána klec, 5 psů, tři lidé, batohy, některé překážky, na které se případně zapomnělo a jede se. Po dvouhodinovém cvičení je proces plnění auťáku zopakován s tím rozdílem, že do něj nenastupují tvorové čistí, nýbrž zablácení a špinaví až po uši. Auto trpí a jeho páníček s ním. :-D. Jelikož se však toto opakuje rok co rok už hodně dlouhou řádku let, patří již tento blázinec k tradičnímu koloritu zimy.

 

Video z listopadových cvičáků ZDE 

 

    Bobinka si zimu vychutnává v teple své šatny nebo na  přikrývce našeho manželského lože. Ráno bývá vlídnější. Cupitá si na svých krátkých nožkách po bytě a je kupodivu přístupná i důvěrnostem Annie a Cherry. Annie totiž vstává každé ráno evidentně dobře naladěna (začíná den...bude žrádlo, dobrotky, prochajda...) a provokuje postarší psí dámu Bobu k postelovému skotačení. Naše manželská postel stává se Annince kolbištěm, kam láká k přátelským bojům všechny své kamarádky. Ranní ustlání tím pádem vezme za své už po půlhodině a pak ještě několikrát za den. Myslím, že by se u nás uživil profesionální ustýlač rozborděných postelí. Když není lože kolbištěm Anninčiných bojůvek, stejně nevydrží v upraveném stavu. Bobinka si totiž v zimních měsících hraje na "zastlaného milence". Důmyslně najde skulinku mezi svrchní dekou a peřinou a jako krtek si vyrazí svou chodbičku. Nečekané návštěvy si mě pak měří výzmamnými pohledy, obzvlášť, není-li můj manžel doma. 

    Odpoledne se stává z Boby morous. Nevlídně povrčkává, jen co se někdo mihne pokojem a koukne na její šatnu. S nikým nekamarádí, nechce si hrát a nechce jít ven. Na krmení přijde jako by z povinnosti a jen co dožvýká poslední granulku, pendí si to zpět do šatny. Na svůj věk (14let) je šikovná a v dobré kondici. Snad jí to dlouho vydrží :-).

  A tak se svorně těšíme na Vánoce, na společné rodinné chvíle a hlavně pár dní k vydechnutí od pracovních povinností. Vždyť zbývá pouhých 16 dní.

 

 

    ANNIE Z PREDÁTORKY KÁMOŠKOU

    

                               A budeš poslouchat, rozumíš???

    Není tomu ani měsíc, co jsem popisovala vztah Anduly k Cherry jako přezíravý, pohrdavý, místy snad, bylo-li by jí to strpěno, i mírně  (či více) agresívní. Leč mění se i zdánlivě neměnitelné a čím jsem déle na světě, tím více zjišťuji, jak moc se plní věci či skutky, pokud si je opravdu velmi přesvědčeně a z hloubi duše přejete. Přátelství Annie s Cherry je toho zářným příkladem. Cesta k němu však rozhodně nenasvědčovala kýženému výsledku. Tak tedy:

      Na téma "výchova" dalo by se napsat desítky i stovky pojednání či diplomových prací. Kdybych se snad v současnosti do nějaké pustila, obávám se, že by mi za mé názory byl ten můj diplom, před mnoha lety zasloužený, spíše odebrán. Dnešní výchova je liberální, vysvětlující, pozitivní, bohužel s mnohdy negativními výsledky. Dřívější "vysvětlení" plácancem na zadek mělo zpravidla okamžitý a dlouhotrvající, ne-li věčný, účinek. Bylo to láskyplné (ano, skutečně volím slovo záměrně) rodičovské upozornění na nežádoucí chování. Příště si dal mrňous "majzla", aby ho vychovávající osoba opět  "nemajzla" . Dnes jsou rodičům vlévána do palic nejrůžnější psychologická moudra, vše odborně rozebíráno ze všech možných a nemožných stránek a tak nějak se vytrácí zdravý selský rozum mateřsky cítícího srdce. Výsledkem je docela citelný úpadek mravů, což jako pedagog mám tu čest ze svého hlediska dnes a denně posoudit.  Jak že to souvisí s mými psicemi? Vlastně nijak a velmi :-). Můj vzorec výchovy, který si v sobě nesu, dostal totiž povážlivé trhliny, když jsem si jednoho květnového dne před více než čtyřmi lety přivezla z Jihlavy štěňátko Anninku. Láskyplná péče byla téměř prosta výchovných plácanců. Místo vstřebávání těchto výchovných políčků vstřebala Annie ve svém štěněcím věku snad tuny piškotů a nejrůznějších psích dobrot, zaslechla tisíce cvaknutí klikru, strávila hodiny a hodiny přetahováním o hračky. Výsledkem je  přemýšlivé psí individuum, jemuž však  nelze  upřít jisté rozmazlenecké manýry (vytýkány mi vehementně naší vrchní cepovatelkou Eliškou). 

      Příchodem Cherry zažila Annie syndrom "pádu z lopatky". Psice, dosud zvyklá na mou devětadevadesátiprocentní pozornost (procento milostivě strpěla pro ostatní členy smečky), ztrácí svou výsadní pozici a na scéně se objevuje chlupatá ochechule, drzý ušatý vetřelec, který se lísá k  její paničce a jejímu páníčkovi, vegetuje pod stejnou střechou a dokonce žere i stejné granule. To se Annie ani za mák nelíbí. Aby nemohla vzít spravedlnost sama "do své mordy", musí tato doznat jistých bezpečnostních úprav. Je jí nasazen náhubek na předem neurčenou dobu. S ním pak krouží kolem vystrašené Cherry jako bůh pomsty a tváří se na ni, jako by čpěla na sto honů. "Jen počkej, spratku, až mi ten nesmysl sundají. Okamžitě Ti zakroutím krkem!",myslí si.

      Poprvé dostala důvěru asi po týdnu od Cherrynčina příchodu, bohužel v ne příliš šťastném okamžiku. Měli jsme právě návštěvu - Elišku a její smečku. 6 psů ucházelo se o své místo u rozdávání piškotů. Cherrynce se to velice líbilo. Do první řady si však netroufala, proto dělala "psí oči" ze zadních pozic. Bohužel přitom nechtělně opřela své velké tělo o Andulčinu záď. Ta střelhbitě zareagovala. Rozlícena hněvem za ohrožení piškotu vrhla se s hlasitým bojovým pokřikem na vykulenou Cherry, která kvičíc jak právě zařezávané podsvinče dala se na zběsilý úprk do nejzašitějšího pokoje v baráku. Táta účinným chvatem Ann zparalyzoval a následoval jeden  "výchovný". Annie zle loupala očima po okolí a Cherry si tiše plakala do polštáře v pokoji, ze kterého už nikdy nehodlala vylézt. Náhubek po tomto konfliktu na několik dní opět ozdobil Andulinu mordu.

   

   

     Výchovná lekce se však naprosto minula účinkem. Annie, nezvyklá na takovéto "zacházení", vůči Cherry zahořkla a pokládala ji za příčinu veškerého zla na světě. Cherry se dále pohybovala po bytě jako psychiatr v příslušném ústavu- podél stěn, aby eliminoval útok klientů, v očích panickou hrůzu. Při snížení vzdálenosti mezi ní a Annie na méně než 2 metry následoval útěk do pokoje a odmítnutí vůbec kdy z něj vylézt.

       Uplynul další týden a zdálo se, že situace se opět zlepšila. Annie se v blízkosti Cherry měnila postupně ve stále menšího "dikobraza". Souvislý pruh  zježených chlupů na hřbetě se začal rozdělovat na dva malé ostrůvky u kohoutku a na zádi před ocasem. Obě psice jsem nepřetržitě chválila při jakémkoliv náznaku "neútočení" ze strany kelpie a "neútěku" ze strany vořešky. Společně jsem je hladila, odměňovala, venčila. Občas, když jsem nááááhodou měla více času, absolvovala jsem procházku společnou s oběma dvěma a následně dvě kratší s každou zvlášť...to aby Annie neměla pocit, že je odstrčená :-D a také, aby si trochu "vydechla" její košíkem sešněrovaná morda. Ale člověk (i pes) si zvykne snad na vše. Proto i Annie po týdnu uměla mistrně  natáčet palici v náhubku tak, abych jí po vzoru vytahování ježka z klece propasírovala do její klícky na čumáku kousek toho dobrého žvance. Až jsem jednoho rána opět vyměkla a  její hubu osvobodila. 

   Trvalo to asi 10 minut, než si Annie uvědomila tu šanci, že si z vetřelkyně může volně kousek ukousnout. Střapatá nešťastnice jala se totiž korzovat přímo v "minovém poli" těsně vedle Andulinčina pelechu. Ta v obavě, že by jí Cherry mohla čmajznout trochu toho pohodlíčka, vrhla se na ni, přičemž jí řvala do jejího obrovského ucha, že to tedy rozhodně nestrpí. Teď jsem se ovšem dožrala  a rozhněvaná jsem řvala do ucha Andule, že tohle zase nestrpím já. Tak jsme si po ránu pěkně procvičily hlasivky, Andule přistálo několik výchovných a a situation se vrátila do starých kolejí. Cherry se běžela vybrečet do polštáře, Annie se tvářila nasr... a já taky. Pomalu jsem se smiřovala s tím, že Annie půjde ve šlépějích naší zesnulé Barunky - psa drákulovitého, která se nedala přesvědčit k přátelským vztahům ve smečce celých 7 let, co  u nás žila. I ona musela často ozdobit svoji roztomilou mordu slušivým náhubkem. Postupně se ostatní členové smečky naučili klidit se jí z cesty a tak jsme si považovali za úspěch, když v počtu 7 psů nakonec dokázala fungovat i bez náhubku...ovšem za naší neustálé ostražitosti.

       Řekla jsem si, že naděje umírá poslední, proto jsem se vytrvale snažila přece jen holky nějak sladit. Na procházkách to docela šlo. Každá si šla po svém. Doma však Annie vytvořila na hřbetě bojovný pruh tzv. "ridg-up" a bylo po klidu. Když jsem dávala holkám pamlsky, byla jsem uvnitř napnutá jako struna. Cherry s očima na půl cestě k vypadnutí překonávala příšerný strach z predátorky Ann jen svou nezměrnou žravostí. Pro kousek žvance riskovala svůj mladý psí život. Takřka nepřetržitě jsem chválila, odměňovala za vše od nevražedného pohledu, přes nereagování jedné na druhou až po vykonání nějakých cviků, které jsem začala nacvičovat současně s oběma. Pomalu jsem si začínala myslet, že chytrá kelpie vymyslela ďábelský plán, tajně podepsala s Cherry "smlouvu o neútočení" a teď si spiklenecky užívají odměn a udržují mě v podvědomí pernamentní obavy z případné rvačky. 

     Od příchodu Cherry uplynul přesně měsíc, kdy naše trpělivost přinesla svou první růži. Annie vyzvala Cherry ke hře a ta, ač zprvu nedůvěřivě, výzvu přijala. Kdo ví, jak si hraje rozjašená kelpie, dovede si představit ten šrumec, když tato k sobě najde spojence. Obě lítaly po bytě jako splašené, braly útokem sedačky a postele, Annie hlasitě štěkala a já pobíhala za nimi s foťákem a celá rozradostněná bleskala jeden snímek za druhým.

            

   

   

     

                                                 SPOLU

  Od toho dne zavládlo příměří. Annie se definitivně zbavila náhubku a nám spadl ze srdce obrovský kámen.

                                       HODNÁ KELPIE  :-)     

             

 A JEŠTĚ JEDNOU PROSTŘENO...BOJ VRCHOLÍ   

 

 

 

                        

        Naše rodinné soutěžení v kulinářském umění se dostalo na samý závěr. Po dvou vydařených návštěvách čekala nás na prahu listopadu poslední - u Evky a Kuby. Už několik dní předem jsme slibovali svým chuťovým buňkám ty nejpříjemnější zážitky, takže když jsme okolo 14. hodiny zazvonili u hostitelů, málem že jsme neslintali jak Pavlovovi psi. Hostitelé byli na náš hlad velmi dobře připraveni. V místnosti, laděné do zelena čekal vkusně upravený jídelní stůl a vše nasvědčovalo tomu, že v servírování lahodných pokrmů nic nebrání. Rodinný kolorit akce zajišťovali všude pobíhající psi a v kleci vedle stolu i spokojeně "bublající" morčata.

                               

                                

        Kuba z velmi dobře zásobovaného balkónového baru přinesl aperitiv dvojího druhu a nalil jej v "koňské dávce" do objemných sklenic. Zatímco jsme s holkami pocucávaly sladký Metropol, pánové zahájili říznějším koňakem. Ďábelský plán zapařit i s tátou tentokrát nevyšel, neboť ten s odkazem na fůru práce administrativního charakteru, která ho po akci ještě čeká, vzal za vděk pouze malé skleničce. Ať jsem nabízela své "taxi" služby jak chtěla, zůstal neoblomný.

                

            Předkrm byl lákavý. Trojúhelníček Hermelína prokládaný pomazánkou s ořechy a kousky máslové bagety nejen dobře vypadal, ale i chutnal. 

                 

      Bylo jasné, že Evka s Kubou věnovali výběru jídelníčku mimořádnou pozornost. To potvrdila i polévka. U té vsadili na všeobecnou rodinnou oblibu  kyselých polévek a naservírovali výtečnou hutnou a hlavně chutnou  zelňačku říznutou kapku do ostra (kořením) a kapku do jemna (sladkou smetanou). U stolu se rozpředla živá diskuse.

                

       Na hlavní chod jsme si museli chvíli počkat. Čekání však bylo na úkor té nejvyšší kvality připraveného masa. Těsně před podáváním tepelně upravená panenka zachovala si ty nejlepší gurmánské kvality. Dobré ochucení a hlavně šťavnatost masa pak ve spojení s opékanými brambory vytvářely opravdovou dobrotu.

 

      Chuť pokrmu bylo možno doplnit omáčkou dle vlastního výběru. Zaujala mě pepřová, ale nepohrdla jsem ani vyzkoušením sladší, brusinkové. Budiž Evce ke cti, že své milované sestřičce připravila lososový steak. Rovněž doplněný omáčkou. Eliščino bodování si jistě všimne těchto vstřícných gest :-).

                

                

Po hlavním chodu se tradičně začalo ozývat tlumené funění a nenápadně se rozepínaly knoflíky u kalhot. Dezert jsme svorně odsunuli až za zábavu. 

         Když jsme se přesunuli na měkkou sedačku v obýváku, začaly mi výrazně "padat rolety" a zdálo se, že nevydržím v bdělém stavu ani náhodou. Dnešní mladí jsou však  připraveni na takovéto situace bohatou zásobou energy - drinků. Jelikož moje únava byla normálním energeťákem neřešitelná (jakožto dlouholetý pravidelný konzument několika poctivých půllitrových "turků" denně je mé tělo odolné proti podobným energetickým životabudičům vcelku spolehlivě) vytáhli ti dva odkudsi podezřelou ampuli, která prý zaručeně mou skleslost vyřeší okamžitě. Potutelně se usmívali a předpovídali mi noční procházky bytem, jelikož údajně oka nezamhouřím, jak budu energií nabita. Nedůvěřivě jsem si tajemnou lahvičku s podivným elixírem prohlížela, přičemž jsem přemýšlela, zda po jeho požití nemám být plánovanoým hlavním bodem jejich "zábavy". Už samotné otevírání ampule, velmi podobné té, z níž se píchají injekce, jen giga rozměrů, ve mně nebudilo mnoho důvěry. Vojta zkušeně tuto otevřel a pak už jsem pomalu přesouvala její obsah do svého zažívacího traktu. Bylo to velmi nedobré až hnusné chuti. Trochu jsem se bála, co se mnou ten dryák udělá a zda při jeho vyžahnutí v důsledku náhlého množství dodané energie třeba nevyskočím na stůl a nezatančím svižný kankán, ale byla jsem zklamaná. Maličko jsem se sice "rozfungovala" a moje tělesná teplota se pocitově   zvýšila o několik stupňů, ale za ty prachy (co říkali, že za to dali), škoda jich :-(.

       Usazeni do sedačky jsme nasměrováni zrakem na velkou obrazovku televize, kde začíná běžet nějaký text. "Fajn", těším se upřímně na sladké nicnedělání s pasivním vyvalováním mezi polštáři. Záhy však zjišťuji, že následující minuty v klidu rozhodně trávit nebudeme.  Stáváme se totiž detektivy.

 

     A jakožto takoví tady nemůžeme jen tak hnípat, nýbrž se vrhnout do práce a vydat se po stopách zločinu. Podle indícií vyhledáváme stopy. Moje přeenergizovaná palice jen velmi pomalu roztáčí pomyslné mozkové závity. Ty se se skřípotem jen velmi těžce roztáčejí. A tak zatímco Vojta s Eliškou pobíhají zběsile po bytě a nacházejí jednu stopu za druhou - tu ve skříni, tu pod reprobednou nebo  květináčem,( hostitelé neváhali zneužít i Keysu, jež nesla stopu ve svém obojku), my s tátou se pasujeme na detektivy asi tak desáté kategorie a svými dvěma stopami přispějeme jen nepatrně do týmové práce.

 

 

      Když je vše potřebné nalezeno, začíná další část - luštění jména pachatele. Dostáváme úkoly, jejichž vyřešením se dopídíme k písmenku, vyluštěním písmenek pak ke kýženému jménu padoucha. Kdo by se domníval, že nám Kuba s Evkou dopřáli zrelaxovat dobrým jídlem odkrvenou palici, ten by se sakra mýlil. Vědomostní a logické úkoly létaly rychle vzduchem a ještě že jsme v naší detektivní branži měli tu mladou ctižádostivou krev, která vyvíjela k luštění nemalé úsilí. Pravda, i my s tátou jsme přispěli svou trochou do mlýna, ale bez detektivních elévů bychom případ dozajista neuzavřeli. Pachatel byl předán spravedlnosti a my se mohli sklonit nad lákavě vyhlížejícím dezertem. Borůvkovou zmrzlinou. Mňam!

         

        Oficiální část večera byla u konce a rozproudila se zábava. Stůl pokryly talířky a misky s tradičními lákadly v podobě smažených brambůrek, tyčinek a keksů. Stále jsem očekávala, kdy už se dostaví onen nájezd energie. Prostě nic. Místo nájezdu tedy následoval odjezd.

                  

                  

        Dětičky ještě před naším odchodem zasedly k populárnímu X boxu a v animované podobě odporných příšer, monster a předimenzovaných svalovců začaly do sebe valit hlava- nehlava, propichovat se důmyslnými řeznými, sečnými a bodnými zbraněmi s přesvědčivými krvavými rozstřiky, což bylo pro nás "staroušky" signálem, že je nejvyšší čas vyrazit za Bobinkou, Anninkou a Cherrynkou.

 

              

 

     Poděkovali jsme dětičkám za pěkné odpoledne a vyrazili jsme domů. Teď už jen vyčkám, až se mi nasbírá trochu volného času a políbí mne Múza, abych mohla zpracovat veškerý nafocený a natočený materiál a.....VYHLÁSIT VÍTĚZE !!! :-D

    
 PROCHÁZKA S PANÍ KOLEGYNÍ A PEJSKY ANEB PAJZLOVÉ BLUES
 

          

    Několik dní zaslouženého podzimního volna rozhodly jsme se s paní kolegyní využít k malé vyvenčovací výpravě zdejším vřesinským okolím. To se v příjemném teple říjnových dní překrásně vybarvilo a vytvořilo tak nádhernou přírodní kulisu k našemu družnému "tlachacímu maratonu". V Kyjovicích , na konečné tramvaje číslo 5, jsme si to vyšláply po modré značce.

           

   Při minulé vycházce před několika lety jsme záhy tuto ztratily a došly jsme do cíle (proslulé zdejší putyky - poznámka autora) jen díky orientačnímu smyslu vycvičenému na vůni pivní pěny. Zpočátku soustředěné sledování značek se brzy proměnilo v zaujaté vykecávání s chabou pozorností. Když opět na stromech podezřele dlouho absentovala turistická značka modré barvy, usoudily jsme, že v "kufrování" jsme si daly repete. Jako na zavolanou se však na blízkém stromě náhodou objevila dřevěná šipka označující cyklistickou stezku. I přes nádherné počasí byla nulově frekventovaná, proto jsme se po ní vydaly vstříc  dobrodružství.

 

    Stezka nás vedla přes kopečky, vyšlapanými lesními cestičkami až nás dovedla na okraj rozlehlého obdělaného pole. Kráčely jsme spokojeny voňavou ornicí, když tu náhle z blízkého houští vyrazila srna. Cherry rázem hodila nově nabyté "dobré bydlo" za hlavu a s hlasitými nadávkami pelášila nebohou srnu lovit. Okamžitě se mi vybavila naprosto identická scéna asi tak dva roky stará, kdy v hlavní roli této dramatické akce byla Andulka. Ta se tehdy do pronásledování srny vložila celým svým srdcem (i hlasivkami), že na její návrat jsem si počkala třičtvrtě hodiny. V proběhlých minutách jsem viděla v představách myslivce se zbraní namířenou na Ann, Annie sraženou autem, zmítající se v pytláckých železných nástrahách a když už jsem hororové výjevy zaplašila, viděla jsem aspoň Annie zoufale bloudící lesem a marně hledající svou milující paničku.

                

  Cherry naštěstí pří"cherr"ně štěkala, takže jsem měla přehled o tom, že je stále naživu a plna síly k lovu. Když však po minutě štěkot utichl, znejistěla jsem a zvýšila "volume" svého řevu do těch nejvyšších hodnot. V té chvíli se zřejmě nad řevem pozastavila i samotná srna, bojovně se postavila zmatené Cherry, nakopla ji kopýtkem do široké hýždě..."Odveď si tu uřvanou babu...vás dvě jsme tady opravdu potřebovali..." Tak nějak se to pravděpodobně odehrálo, protože v momentě byla Cherry u mě. Místo "kartáče" dostala piškot a ještě s bušícím srdcem jsme pokračovaly v cestě. Cherry ovšem připoutána na vodítko. Vedle ní vesele hopskala kolegynina Adélka.Ta takto absolvuje všechny své vycházky. Po zážitku s ulovenou slepicí a následnou pátrací akcí, kdy zmizela okamžitě po odepnutí vodítkové karabiny, zůstává připoutána konstantně.

                                PANIČKO, VRÁTILA JSEM SE TI :-)

               

    Cestou často zastavujeme a rozhlížíme se po okolí. Je vskutku na co se dívat. Kdo by to řekl, že takový kousek za Ostravou může se takovýto pohled vůbec naskytnout. Fotíme jako zběsilé.

  

            

                            

           

    Když pak zapadneme do příjemného vřesinského pajzlíku a objednáme si dvě vrtěné, po zdolaných deseti kilácích cítíme pocit naprostého blaha. Cherry způsobně uléhá pod lavici, avšak Adélka se teprve teď dostává do ráže. Jakožto vyhlášený "antipajzlák" častuje štěkotem všechny a všechno v okolí. Sympatické servírce kysne úsměv na rtech, avšak snáší to statečně. V celém lokálu jsou krom nás jen 4 obědvající hosté. Snad jen skutečnost, že patřím mezi místní štamgasty, působí jako polehčující okolnost, proč ty příšerné dámy s  uřvaným čoklem okamžitě nevyhodit.

            

              "PAJZLAČKA" (obrázek nahoře) a "ANTIPAJZLAČKA" (dole)

            

    Adélčiny "výštěky" zaznamenávají stále důmyslnější načasování. Jen co se jí podaří uklidnit nás natolik, že naše pozornost je ukolébána božským tichem, následuje mnohadecibelový štěk a za ním často salva spousty dalších. Podezírám toho malého prevíta, že čeká až kolegyně přiloží orosený půllitr k ústům, lačně začne lokat a..."teď"...část úžasné chmelové tekutiny stéká kolegyni po bradě, přistává na stole, kde tvoří malé kalužky, na ohozu, kde zase malé voňavé fleky a kolegyně (i vlastně celé okolí) v infarktovém stavu s přísností vysloužilého pedagoga napomíná Adélu. Trhá vodítkem, vrhá strachnahánějící pohledy, zatímco okolí "vydýchává" úlek. Situace se opakuje nesčetněkrát až začínám kolegyni obdivovat, že její pohled dosud postrádá nervový tik a její důchodcovské srdce dokáže bít rytmicky i po takovýchto šocích. Je sic věčně zabryndaná, rozezlená a "ve střehu", avšak vytrvale socializuje "antipajzláka" ve svém oblíbeném, takřka mateřském, prostředí.

     Když rozhodne se zjistit, jaký hajzlík má tento pajzlík, důrazně odmítám antipajzláka hlídat. Adélka tedy cupitá na hajzlík jako bodyguard s kolegyní. Putyku opouštějí hosté, kteří doobědvali a sklenkou šampáňa oslavili, že jim z úleku nad Adélčinými štěky nezůstalo sousto vzpříčené ve chřtánu.

                                 NĚCO TADY SMRDÍ :-(

           

  Servírce zůstáváme v lokálu jen my dvě a naše psice. Aby toho nebylo málo, zouvá si teď již uvolněná kolegyně své turistické křápy a větrá zapocená chodidla. Konečně máme kýžený klid k zapředení souvislejšího hovoru. Náhle paní kolegyně po vzoru ohařů zvedá frňák a zavětří v povětří. "Je tady nějaký smrad, paní kolegyně, necítíte?" pronese do nebývalého ticha. Pohlédnu úkosem dolů na čpící pohorky a odmítavě zavrtím hlavou. Touto milosrdnou lží prodloužím chvíli družného hovoru, takže v klidu a tichu dosrkáme svá pivíčka, zacvakáme a zvedáme kotvy k odchodu. Než opustíme náš plac, pohled pod stůl mi způsobí další (kolikátý už dnes?) šok. Z mých vzorovaných podrážek se pod stůl uvolnila asi tak tuna zaschlého bláta. Když se servírka nedívá, vrhám se pod stůl, kde se snažím sebrat alespoň ty největší kusy. Nerada bych v této útulné putyce byla dnes naposledy. Je to moc prima podnik :-).

  Před hospůdkou se s kolegyní loučíme  konstatováním, že naše vycházka jako obvykle NEMĚLA CHYBU!!!

     

 
 
 
            K RADOSTI MÁM DŮVODY, JSOU KLUBOVÉ ZÁVODY
 
     

     Až si budete plánovat dovolenou, zajděte na meteorologickou poradu k Elišce a Daniele, trenérkám našeho klubu Naura. Holky jsou totiž v odhadu dobrého  počasí přímo kované. Jako vždy i tentokrát podařilo se jim vybrat na klubové závody den, kdy sluníčko intenzivně vzpomínalo na léto a vzduch zahřátý na dvacetistupňové hodnoty byl jen nepatrně rozpohybován mírným větříkem.

  Na klubovky se zodpovědně připravujeme už den předem. Jejich součástí bude totiž také kulinářská soutěž o nejchunější mňamku. Zadělávám těsto na osvědčené česnekové trojhránky, Evka volí slaný závin s vaječinovou náplní. Byt je prodchnut libými vůněmi. Ještě ráno, když balíme všechny ty nezbytné propriety, vznáší se ve vzduchu výrazný česnekový odér. Chudák auto když vidí, co všechno bude muset pojmout do svých útrob, nejraději by se "hodilo marod" nebo vyhlásilo časově neomezenou stávku, avšak než se vůbec stačí vzpamatovat, má naloženo. Poveze 3 osoby, 5 psů, 2 klece, stan, stolek, dvě židle, 3 tašky s cenami, stejné množství batohů, deky...a ke všemu za volantem mě :-).

       

                 

      Když dorazíme na místo, ze všeho nejraději bych se aspoň pár minut kochala pohledem na probouzející se cvičákovou plochu. Je pokryta miliony třpytících se kapiček, ty zdobí i plot se všemi těmi jemnými pavučinkami, plac jako by byl politý hustou bílou mlhou, jež se ve výšce asi metr nad zemí pozvolna rozptyluje. Bohužel mi kochání není dopřáno, je třeba vybalovat. Rozbijíme stan, venčíme psíky a pomáháme s přípravami. Závodníci se pomalu scházejí. Dobroty důmyslně  umístěné  na kladině (poučeni z minulých ročníků, kdy někteří mlsní psíci začali z dobře přístupného stolu s naprostou samozřejmostí ochutnávat dříve než jsme to stihli my ostatní) mohly budit dojem, že nejsme na agi závodech nýbrž na kulinářské párty, na hodech, žranici či jiném podobném aktu nezřízeného obžérství. Kladina se pod tíhou všech těch dóziček, krabic a plechů notně prohýbá. Členové Naury jí však ohleduplně a velmi ochotně odlehčují až je ke konci klubovek prohnutí takřka nulové. Ujídání však bylo povinné, neboť bylo třeba vyhlásit mňamku ze všech těch mňamek nejmňamkovatější :-). Vyhrály to naprosto jedinečné, přímo božské, koláčky, jimž jsem dala hlas i já, protože i když improvizovaný stůl skýtal dobrot spousty, něco tak úžasného, jako byly ony koláčky, jsem už dlouho nejedla. Nakonec jsem z této volby také profitovala, neboť Michaela, jejich tvůrce, byla přidělena do našeho družstva a tak jsme vlastně vyhrály spolu s ní. Ale k tomu došlo až na samotném závěru klubovek. Mezitím se také maličko běhalo. :-).

    

      

   Závody zahajují  Danča s Eliškou krátkým úvodním proslovem a několika organizačními informacemi.

    

 Fasujeme objednaná fungl nová klubová trika se svými jmény a poté se už začínají rozcvičovat začátečníci, jenž stylově "začínají". 

       

    

    Všichni pomáhají, všichni fandí, všichni si to užívají. Překvapivě i Cherry, která zavítala na cvičák už potřetí a musí část pobytu trávit zavřená v kleci. Myslím, že tento typ "ustájení" ji zaujal, jelikož na podlážce  každou chvíli přistával nějaký dobrý žvanec, takže ani neprotestovala a spokojeně si v kleci vyvalovala šunky :-).

    

 Když přišly na řadu běhy závodníků, Anninka pookřává. Zkušeně se rozcvičuje na skokovce a koncentruje síly. Vyrážíme na dráhu. Mé chyby nás stojí medaili. Annie se na mě nezlobí a já mám dobrý pocit z jejího výkonu. Nemá to se mnou, holka, lehké. 

  Tuneliáda vypadá zapeklitě, ale nakonec se s ní hezky popereme a jsme na bedně :-). 2. místo. Mám radost. V čem ale excelujeme, to jsou soutěže družstev. Coby "Záhulky" vítězíme hned ve třech z pěti. Běhám jako za mlada. V soutěži s učením básničky mi překvapivě slouží lépe nohy než paměť, ale nakonec zvládáme 3 kola až do vítězného finále. Tam s ostatními Záhulkami vítězíme.

    

                  Část našeho družstva bez Míši a paní kolegyně.

    

Také oblíbené překonávání agi překážek na rychlost běžíme několikrát (vyřazovací systém nám opravdu zaručuje dostatek pohybu...vyřazujeme třikrát "ty druhé") a vítězíme s družstvem mlaďochů (některým bych mohla bý skoro i bábrle :-D), čehož si cením nejvíce. Do třetice jsme jako družstvo oceněny za  Míšiny božské koláčky.

    

   Čas rychle plyne, lidi se dobře baví. Vyhlášení výsledků, odměny, nezbytná fota a pak už jen závěrečná slova organizátorek. Děkují ony a děkujeme také my :-). Další klubovky si zase užijeme, to je jasné :-D.

                  

                            TAKTO JSME BĚHALY S ANNINKOU  ZDE

     

      

     

                               

  

                                 :-D

      

 
 
 
 
 
                                    INTENZIVKA S PETROU
 

   

 

      Čas od času pozve naše naurácké vedení na cvičák nějakou významnou osobnost českého agility, aby se s námi potrápila. Zájem o takovéto intenzivní tréninky bývá veliký. Přihlašování probíhá několik měsíců dopředu. Osobně se hlásím všude, kam se jen dá, významné osobnosti nijak nešetřím a plánované akce si zvýrazňuji v diáři barevně. Snad už od jara mi v diáři barevně pomrkávalo datum 12. 10. 2014, u něhož se hrdě vyjímala poznámka "intenzivka s Petrou Hamšíkovou". Vidět Petru "v akci" s její Larou je opravdu zážitek. Postavit se na plac pod její trenérsko- kritický zrak ve mně vyvolávalo jistou dávku  nejistoty. 

    V den intenzivky jsme od samého rána věděli, že počasí k nám bude milosrdné. Když se rozptýlil mlžný opar nad cvičákem, rozestoupily se mraky, na oblohu vplulo slunce teplého babího léta. Když jsem nastupovala k odpolednímu cvičení, teplota vzduchu právě kulminovala. Prohlídka trati však jasně ukázala, že chlad bych nepocítila ani v případě, že by se slunce schovalo, ba i kdyby teplota sestoupila o mnoho stupínků směrem dolů. Pohyb po připraveném place zajistí každopádně dokonalou termoregulaci. Anninka si řekla, že už dlouho sekala latinu a že by vůbec nezaškodilo dát mi zase jednou najevo, jak umíněnou má  palici. Některé její logiku postrádající reakce mi zajistily ostudu až v našem hlavním městě  :-(. Naštěstí měla i záblesky zdravého rozumu. Při nich se nám dařilo zvládat i krkolomné sestavy překážek.

   Petra byla příjemná a trpělivá. Dokázala vysvětlit různé způsoby vedení a měla evidentně radost, když se nám podařilo dobře zaběhnout.  My zase byli rádi, že jsme si mohli tak hezky potrénovat pod jejím vedením. TAKTO nám to šlo :-) 

 
                   
 
                  CHERRY A ANNIE PO 17 DNECH
 

   Pochopila jsem, že moje představa, jak si Anninka s Cherrynkou radostně hrají, tahají se o hračky, něžně a dovádivě se koušou do uší a zad, poštěkávají na sebe a jedna bez druhé neudělá ani krok, je utopie. Zatímco Cherry po 17 dnech u nás značně pookřála, každou pídí svého velikého těla  ukazuje nám- páníčkům- jak je s námi ráda, Annie notně zahořkla. Od první chvíle se snažím, aby přítomnost nové sestřičky nepocítila ztrrátou pozornosti a tak jediný, kdo by snad nějakou menší ztrátu pozornosti mohl pocítit, je táta. Ten však stávající situaci nebere tragicky a ztrátu v tomto případě možná pokládá nepochopitelně za zisk.

    Psím holkám se věnuji naprosto spravedlivě. Společné odměňování, nepřetržité chválení, když Annie Cherry neřeší, zkrátka výchovné momenty neberou konce. Zprvu se zdálo, že Annie s obrovským sebezapřením dokáže Cherry nesežrat. Tak nějak ji svým nenechavým lakomým kelpiím srdcem tiše trpěla. Zhruba po týdnu si však dala 1+1 dohromady a s hrůzou zjistila, že ošklivá chlupatá ochechule není u nás jen na ozdravném pobytu, nýbrž se zde hodlá zabydlet natrvalo. "Budu s tou "Cherr"edou snad sdílet stejný byt? Žrát stejné žrádlo...a proboha...dělit se i o přízeň mé paničky???? To nedovolím!!! Dnes u rozdávání piškotů  jí udělím první lekci." Stalo se. Druhý den, co dostala Annie, coby inteligentní kelpie, košík z mordy, vrhla se po pár minutách na Cherry. Ta pištíc jako podsvinče upalovala horem pádem do "svého" pokoje, odkud nehodlala už nikdy vylézt.

                   

   Annie blýskala očima a jen nelibě nesla, že krom vyslechnutého láteření dostala na mordu opět bezpečnostní pojistku. Naštěstí je Cherry statečná holka, takže s trochou naší podpory vydala se brzy do prostor celého bytu znovu. Týden proběhl ve stejném duchu jako ten první. Zvykání a sžívání. Cherry vysílá ze svých velkých očí Andule jasně čitelné signály: "Vládkyně světa, prosím, nežer svou uctivou poddanou, nechej ji žít. Ona Ti bude oddaně sloužit až do smrti." Těžko říct, zda tyto signály Annie upokojují či ji naopak proti Cherry popouzejí. Nevrhá se sice Cherry krvežíznivě po chřtánu, netrhá jí uši a nerve břicho lačna po vyhřezlých vnitřnostech, ale v hlavě jistojistě mobilizuje plán, kterak drzou vetřelkyni vystrnadit, znechutit jí bydlení pod naší střechou. V duchu se jí snaží nabádat k velkému zlobení, přeje si, aby se Cherry v pokoji počurala, aby nám roztrhala nějakou drahou věc, aby nepřetržitě štěkala, skákala, loudila...zkrátka se jí snaží vnuknout spoustu neřestí, jež by zaručily, že se páníčci na ochechuli děsně naštvou a snad ji i vyhodí. Jak radostné zadostiučinění zažila Annie, když Cherry před několika dny vkráčela do obýváku hrdě s patkou chleba, kterou ukořistila na kuchyňské lince. Bezelstně s mávajícím chvostem a chlebem v tlamce se před námi natřásala tak přesvědčivě, až nás přešla zlost. Po očku mrkala na "vládkyni" Annie, co ona na to. Andula opodál jen nevěřícně koulela očima a snad připsala Cherry alespoň malé bezvýznamné plus, jelikož kořist byla spravedlivě rozdělena na dva díly a Annie z ní tudíž profitovala. Pohled na "vetřelkyni však tímto činem překvapivě nezněžněl :-( .

           

        Po dvou týdnech socializace doma a zdejším okolí nastal čas "hodit Cherry do vody" pobytem na cvičáku. Annie zůstala projednou doma, abych mohla veškeré své úsilí věnovat Cherry. Obava, že jen co spatří to množství psů, stáhne uši a ocas, zdřevění jí nohy a bude tvrdošíjně odmítat po cvičáku se vůbec pohybovat, se ukázala neopodstatněnou. Cherry si to vesele, sice s maličkou nedůvěrou, ale odhodlaně, hopskala vedle mě a dokonce vypadala zvědavě, kde že to spolu jdeme. Každou chvíli jsem jí přihrála do tlamky nějakou tu dobrotku, takže základ sympatií k tomuto místu byl položen. Cherry se zaujetím pozorovala pejsky, jak si to drandí na překážkách a na některé dokonce hlasitě "zavolala". "Přece neodejdem ze cvičáku, aniž bychom si vyzkoušely nějakou tu překážku," řekla jsem si a namířily jsme si to ke skočce. Tu už trochu znala ze zahrady. Naprosto netknuta cizím rušivým prostředím nadšeně si zaskákala na středně vysokých laťkách. Pamlskování nebralo konce. Úspěch na překážce nás navnadil na vyzkoušení tunelu. Ten byl pro psici zcela neznámý. Zprvu nedůvěřivý přístup k tunelu  se změnil v nadšený v okamžiku, kdy jím prolítla Jive. "Když to zvládne to mrně,"pomyslila si Cherry, " zvládnu to taky." Po několika proběhnutích už dala cvičáková novicka dva tunýlky za sebou. 

  Když pak večer uléhala  znavena do svého pelíšku, stačila před usnutím jen pomyslet...."Tady to tedy nebude žádné leháro..." :-D

 

 
 
 
                             PROSTŘENO VE VŘESINĚ
 

      

    V  náročném záhulovém programu podzimních dní vyskočila v kalendáři ještě jedna plánovaná akce. 4. října měla jsem spolu s tátou navařit soutěžní menu a prostřít pro šest osob. Ve druhém kole letošního Prostřeno zaujmout jak jídelním lístkem, chutnou krmí i nápaditostí zábavy. Hlava byla stále zaměstnána novým členem smečky a jen velmi těžko dokázala se přinutit přehodit výhybku k nějaké praktické činnosti.  Dětičky se navíc rozhodly obšťastnit  nás svou přítomností už od pátku, takže veškeré přípravy probíhaly za jejich přítomnosti.(Nemohu nevzpomenout vytřeštěných očí minulých hostitelů, když dorazili jsme na návštěvu o pouhých 20 minut dříve :-(). Menu jsme sice měli promyšleno, jídelní lístek však vznikal až těsně před akcí, kdy už z kuchyně se linoucí vůně výrazně prozrazovala, na co se mohou strávníci těšit. Tiskárna tiskla jen "piánko", aby nevzbudila dětičky vyspávající po flamendrové rozcvičce z pátku na sobotu. Hlasité tóny dají se ztlumit, zraku lze mnohé ukrýt, avšak vůni linoucí se z připravovaných jídel uchránit před zvědavými frňáky nelze. Odér boršče vyplňoval spolehlivě každý milimetr krychlový prostoru, přísada vína v pikantních masových nudličkách a bylinkovo- česnekové brambory v troubě rozezněly "koncert pro čichové buňky". Když se flamendři vyhrabali z pelechů, hodiny ušly už ze dne kus cesty, proto se dětičky nehrnuly ke snídani, nýbrž rozhodly se, že budou rovnou obědvat.

                   

                                             

                                                 Svíčka za Bertíčka...:-(

    

     

   Šmejdící část" je vynechána, jelikož zde mají už dávno všechno prošmejděno. Může býti zasednuto ke slavnostní tabuli. Zahájení v podobě přípitku si  každý volí sám. Zatímco chlopi zahajují  hezky zostra hruškovicí, my dámy si decentně ucucáváme sladkého aperitivu.

               

   Předkrm přináší  radost zejména milovníkům sýrů. Na talířcích se jich objevuje asi 6 druhů a vedle nich malý kopeček pikantního cibulového pyré na doladění chuti. Zakusujeme  celozrnným kouskem pečiva. Není vidět fifrání ani slyšet kritiku. Zdá se, že jsme se do chuti strávníků docela trefili.

       

       

 Na boršč, coby polévku, jsem vsadila vcelku s jistotou, že sklidí úspěch. Alespoň u dcerušek je velmi oblíbený. Stačilo jen dobře jej ochutit. Sladká smetana pak zaručila jeho zjemnění. Že to byla dobrá volba jsem pochopila, když z obrovského kotle už druhý den nic nezbylo.

      

   Kuře Marianne je pokrm, jenž jsem vařívala tátovi  v době, kdy on tátou ještě ani nebyl a já byla zase jen velmi mizernou kuchařkou. Toto jídlo bylo v tátově velké oblibě a byl to on, kdo jej chtěl po letech opět ochutnat, proto jej zařadil na jídelní lístek. Přílohou ke kořeněným masovým nudličkám s příchutí bílého vína jsou v troubě upečené brambory ve slupce, bohatě proložené nadrobno nakrájeným česnekem, bazalkou a kořením na drůbež. Vypadá  to, že i toto jídlo nikoho nepohoršuje. Dokonce si myslím, že kdyby bylo více brambor, určitě by se snědly. Takto jsem měla maličko dojem, že pochybělo :-(.

     

     

  Po hlavním jídle jsme se uvelebujeme v obýváku, abychom vytrávili než vyrazíme za zábavou. Kdo chce, dostává sladké alkoholické srkáníčko v podobě becherovkového drinku s ledem a džusem. Nikdo neodolá.

    

 

   Pobavení jsme zvolili v místní hospůdce, kde jsme objednali kulečník. Do té doby pro mě bylo tágo a koule španělskou vesnicí. V rámci programu jsem ale přistoupila na návrh hry v partnerských dvojicích a věděla, že s tátou po boku mohu v konečném účtování stát i na pomyslných stupíncích vítězů :-) Mé šťouchy s psicí uvázanou v rámci socializace u pasu nepatřily k nejelegantnějším a hlavně k nejúspěšnějším, zato táta šťouchal jako Pánbůh. V "cílové rovince" nás však přece jen "přešťouchali" Eliška s Vojtou.  Kuba neměl dnes evidentně svůj den. S Evkou si odnesli bronz :-D.

    

                   

                  

                

 

   Nějak se ale nemáme k ukončování akce. Soutěživý duch v nás rozdmýchal chuť utkat se ještě v jiné disciplíně. Táta odkudsi vyhrabe zaprášený elektronický terč, který zavěsí přímo do obýváku :-D, máme i nějaké ty šipky a klání může začít.

   

 Zatímco  v klidu své kuchyně vytvářím sladké palačinky, coby závěrečný dezert, šipky se již divoce rozlétají a elektronický terč začíná šibalsky  barevně pomrkávat.

      

Notně  hlasitá hudba je jen důkazem, že nepijeme čistou vodu :-D. Hra "jen tak" už nikoho nebere. Je večer, výborně se bavíme...tančíme, jucháme, takže přidáváme i sankce za prohru. Pár, jenž skončí na 3. místě si musí svou prohru odcvičit. Pánové tak frajersky předvedou 20 kliků, dámy elegantní stojku. Hrajeme dlouho. Cherry si utváří obrázek o své nové rodině. Z života bujarých cikánských poměrů se ocitla opět v bujarých poměrech jedné bláznivé rodinky. Je už zřejmě smířena se svým pohnutým osudem, takže odevzdaně požírá nabízené dobroty a koulí obrovskýma očima.

 

                                       Evka s Kubou prohráli....

 

 

                                    Eliška s Vojtou prohráli...

 

 

                                        Mamá s papá prohráli...

 

Blíží se půlnoc a my stále hrajeme. Eliška pere do šipek, že málem proletí stěnou, radujeme se z úspěšných hodů, pijeme a hodujeme. Krátce po půlnoci odchází dámská část osazenstva do Hajan, chlopci pokračují v pařbě. Než zavřu za nimi dveře, vidím obrázek, jak se drží všichni tři kolem ramen a juchají...už vidím ty konce....:-D.

 

Ať už byly konce jaké chtěly, druhému kolu letošního Prostřeno nelze upřít jedno...že se opravdu POVEDLO !!!

 
 

HULÍN

05.10.2014 14:33

 Září proběhlo jako každoročně ve znamení velkých záhulů. Stylově jsme si tedy s Annie přihlásily závody v Hulíně. O důvod více, proč se jich zúčastnit, byl takřka hromadný rodinný start a to hned ve dvou směrech. Za lidskou část týmů startovaly spolu se mnou i obě dcery (mladší Evka  tentokrát ještě jako předskokanka), za psiska se mohla rodinnou sešlostí honosit Nyx. Svůj první závodní start totiž zaznamenali tři z jejich čtyř hnědobílých dětiček. Nemít to "belgický" Styx tak trochu "z ruky", jistě by si střihl závody i on. Závodů se zúčastnil i Eliščin Vojta, který se ukázal skvělým hlásičem průběžných stavů na startovkách i ve výsledcích a také zapáleným sledovatelem všech probíhajících běhů. To bylo velmi obtížné. Běhy se totiž odehrávaly současně na dvou parkurech. Copak o to, když někdo běhal s jedním psem, neměl problém. Horší to bylo v případě, že pejsků měl více a v různých kategoriích. Udržet v hlavě dva parkury a na ně pak postupně nastoupit k běhu, bych asi zvládala jen velmi špatně. Osobně mi stačilo zvládání i s jedním psem.

  Začínalo se zkouškou. Při prohlídce jsem musela pořádně spekulovat hned na několika místech. Z rovinky po tunelu a dálce vybočovala trasa náhle skoro do pravého úhlu na houpačku. Přitom rovinka lákala k pokračování nabízející se skočkou. Při Andulčiných gigantických obloucích nepřicházelo nějaké jemné zatočení v úvahu. Kalkulovala jsem, že potřebné stočení mi zaručí pouze "spin" před dálkou. To se povedlo, ale až tak dokonale, že stočení bylo o dost více do pravého úhlu. Výsledkem pak skočení jiné překážky a diskvalifikace. 

 Druhý běh byl jumping. Opět jsem si lámala hlavu nad začátkem. Po rovince asi 3 skoček a tunelu měla následovat skočka, která obracela směr běhu na druhou stranu- jakoby zpět. Očekávaný obrovský oblouk jsme s menší časovou ztrátou ještě zvládly, prostřední pasáž se nám povedla, i "spin" před zdí, po níž náledoval slalom. Ten byl naběhnutý správně, ale pak už Annie vynechala další tyčky, takže jsme náběh zopakovaly. Pro velký úspěch dvakrát. Závěr jsme zvládly. Výsledkem bylo 7. místo ze 17. závodníků v této kategorii.

  Poslední běh mi udělal velkou radost. Sice jsem si k němu nechala připsat  opět ono nehezké "DIS", ale až na jednu malou ("likvidační") chybičku jsme jej s Annie zaběhly rychle a docela suverénně. Chybička spočívala v tom, že při stočení na překážku Ann přeskočila rožek dálky. Nic jsme neopakovaly, takže Annie žádnou svou chybu snad ani nepostřehla a společně jsme se pak z běhu hodně radovaly. 

 Nyxinčiny dětičky rozhodně své mamince ostudu neudělaly. Jak žíznivé čáry lítaly po parkuru až byl někdy problém je vůbec natočit. Nejúspěšněji se představil Wookie, který ve finálových bězích zabral medailovou pozici, zatímco Nyx skončila na 4. místě.

 Závody proběhly za velice hezkého slunečného počasí, v sympatické atmosféře a příjemné pejskařské společnosti. S našimi výkony jsem spokojená. Za celé tři běhy nám nespadla jediná laťka a nebyla skočená jediná zóna. Není to snad dostatečný důvod ke spokojenosti ? A že tam chyběl ten maličký kousek štěstíčka ? Nepřišel teď, přijde třeba příště :-D.

 

Takto jsme běhaly  VIDEO ZDE

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode