Září - prosinec 2018

 

HANIČKA

27.12.2018 16:09

                  Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Jedno takové se nám prošlo po zádech v polovině listopadu. Eliščin rozevlátý život v neustálém  nerovném souboji s časem dostává povážlivě tvrdou lekci. Při děsivé autonehodě přichází o své dva nadějné psí členy rodiny a je skoro zázrak, že ona sama vyvázne "jen" se šrámy na duši. Neštěstí vyvolá neskutečnou vlnu solidarity a nestačíme se divit, kolik dobra je okolo nás. Slova útěchy, účasti, nabídky pomoci, finanční dary...všechna ta pozitivní energie staví Elišku (a kamarádku Julču se stejným osudem) znovu na nohy a pomáhá zvládnout ty nejtěžší chvíle. A právě toto dobro takřka v krystalické podobě dá v mém srdci vzklíčit myšlence...poslat aspoň jeho kousíček dál...

     Následující týdny zasvěcuji mapování psích dušiček. V srdci cítím rezervu, mám z čeho dávat, lásky je tam určitě ještě dost i pro psího starouška, na kterého mám políčeno. Myšlenka osvojení mě doslova přišpendluje k počítači, kde vytrvale vybírám nejvhodnějšího "adepta". Do užšího kola výběru se jich dostává hned několik. Komunikuji s různými spolky, zvažuji všechny okolnosti. Smečka ani netuší, co se to paničce zase vylíhlo v palici. Jedním z aspektů výběru je i bezproblémové přijetí smečkou. Při výběru preferuji fenky menší či střední velikosti, ale je mi jasné, že pokud mne osloví životní příběh obrovitého psa, nebude nic, co by mě od jeho přijetí k nám odradilo.

    A osud tomu chce, abychom jako prvního prověřili velkého pejska, typově podobného Michalovi, velikostně snad ještě rozměrnějšího. Hned na rovinu  s mým plánem seznamuji i tátu a ten, dokonale již nakažený mým způsobem myšlení, s dalším nájemníkem souhlasí a výběru dsalšího psíka se aktivně účastní. Má slabost pro psy "Michalovitého"typu, proto jako první míříme okouknout krasavce Tornáda.  Energické zvíře dle dostupných informací v kotci městského útulku bez pána chřadne a je zde důvodná obava, že váhový úbytek přes zimní měsíce by jej mohl ohrozit na zdraví či dokonce životě. Tornádo oplývá elánem. Na jeho (ne)výchově se podepsalo už několik majitelů. Vím, že kdybychom se pro něj rozhodli, čeká nás fůra práce od sžívání se smečkou, přes vštěpování "domácích pravidel" až po cepování v psích aktivitách. 

       

                                            Tornádo

     

                                                        Michal    

   Druhým adeptem se stává osmiletá kříženka menšího vzrůstu Jessie. Po smrti svého páníčka bezprizorně živořila na nevelkém zahradním pozemku, kde sice dostávala nepravidelně nažrat, jinak ovšem docela jistě neměla tu milující lidskou duši, kterou si každý pejsek bez výjimky zaslouží. Takto přežívala rok, než byla vzata pod ochranná křídla neziskové organizace Neposedné tlapky. 

     

                                              Jessinka

       V procesu výběru nového člena smečky funguji v pro mě typickém "pozdně podzimním" režimu. Kdo mě zná, ví, že právě podzimní období mne poznamenává syndromem rozšířeného srdce, v jehož důsledku s námi žijí Cherry, Michal a Koky. Barevná přírodní scenérie, sychravé počasí a poprázdninový pracovní záhul mne vede na kolej hledání ryzí radosti...tím se naše smečka povážlivě rozrůstá. Už už to vypadalo, že tento podzim bude jiný...

     Čtvrtek je dnem ujasňování. Vyrážíme s tátou seznámit se s vytipovanými adepty. V útulku Třebovice zjišťujeme, že Tornádo toho dne dopoledne našel svůj domov u nového pána a jsme tomu upřímně rádi. Pokračujeme za Jessie. Očekáváme obtloustlou batolící se stárnoucí psí dámu, ale když zavoníme a k brance přibíhá jako žíznivá čára chlupatá koule s jakousi hračkou v tlamce a radostně nás vítá, padá nám čelist. Brzy zjišťujeme, že v oné stárnoucí psí "důchodkyni" je nakumulována neskutečná energie. Okamžitě prověřuje naši ochotu donekonečna odhazovat její hračku v dáli a když nereagujeme dosti pružně, dostáváme hlasitý "kartáč", jenž znemožňuje jakékoliv jednání s její dočasnou paničkou. Představa něčeho takového v naší bláznivé smečce ve mně zažehne jiskřičku pochybnosti. To není staroušek, jemuž bychom udělali "jen" hezký závěr života, to je další kandidát na tréninky agility a dalších psích sportů. Pochybuji, že toto bych ještě při svém zápřahu mohla zvládnout. Fenka je strašně milá...sdělujeme, že příští týden se pravděpodobně ozveme k převzetí.

     Cítím, že to není ono. Nebráním se pomoci žádnému psu, ale má-li to být jeden, asi to není Jessinka. Výběr konzultuji s kamarádkami. V pondělí týdne, kdy si máme jet pro Jessie, mi kamarádka Markéta posílá zajímavý odkaz, který mne zásadně oslovuje. Příběh slepé Haničky mě okamžitě chytá za srdce. Jednám bezprodleně. Kontaktuji příslušná místa a do 10 minut nacházím na svém mobilu nepřijatý hovor. Volám zpět a události dostávají velmi rychlý spád. Celou další přestávku oťukávám dámu a jsem oťukávána dámou, u níž našla Hanička dočasný azyl. Na konci přestávky jsem rozhodnuta. 

       Ve čtvrtek 20. 12. ( všimněte si data...podzim se láme do zimy...tak jsem to stihla? :-D) se venku čerti žení. Máme namířeno do Lanžhotu. Přes dvě hodiny cesty. Přichází SMS: "Nerozmysleli jste si to při tom zhoršeném počasí?" Ani nápad. Cesta je náročná. Prší, sněží, fouká, mrzne, řidiči jsou neukáznění, ale...táta všechno skvěle zvládá a my si přivážíme HANIČKU. 

               

                                     Vítej doma, beruško.

 

NA ŘADĚ JE KOKY

02.12.2018 14:19

            Koky oslavila v říjnu rok pobytu u nás a pomalu bylo třeba řešit otázku ukončení jejich reprodukčních možností. Při prvním hárání ukázala své nymfomanské sklony, když vytrvale sváděla a až k samotnému aktu svedla reprodukčních možností již zbaveného Michala. Představa nezvaných psích nápadníků vytrvale občurávající túje na naší zahradě nám připomněla dobu, kdy se ve smečce nacházely ještě nevykastrované objekty psí touhy.  Tu jsem si z lesní procházky přivedla spolu s hárající Annie velkého slintajícího bodyguarda s otočerným pruhem srsti na hřbetě, tu na nás balkónovým oknem koukla obrovská hlava roztouženého labradora, ze zahrady jsme vyháněli dotírajícího bígla a bezpočet vořechů, jenž se  snažili seč to šlo, předat svůj genetický materiál našim voňavým psím krasotinkám. 

              
   
           U Kokynčina prvního hárání jsem se přesvědčila, že tito nezvaní návštěvníci byli by naší psí dámou vítáni a nebezpečí každodenních orgií přímo  před našimi zraky na zahradě odhodlalo nás k definitivnímu vyřešení. Milá Koky, jsi na řadě...jde se.
   
           Den před zákrokem Koky jen nevěřícně přihlížela odpolednímu krmení, kdy na ni nezbyla žádná miska. Vyčítavě sledovala každý můj pohyb v naději, že přece jen odněkud cosi k snědku přinesu. Zpytovala svědomí, přemýšlela, co provedfla či proč ji už nemáme rádi a rozhodli s ji utýrat hlady. Závistivě pomrkávala po třech obsazených místnostech, v nichž si to pomlakávali nad miskami granulí její tři kolegové. Když večer zmizela s Kokynčina dosahu i miska s vodou, byla přesvědčena o tom, že ji hodláme umořit hladem a žízní. Trochu překvapena změnou ranního programu hupsla do auta v naději, že se jedeme aspoň někam proběhnout. Pak už zůstala v páníčkově péči, neboť panička musela "pedagogicky působit".

    

              Jen co jsem dopůsobila, pospíchala jsem na veterinu za svou psí holčičkou. Malá pacientka si vychrňovala v rohu místnosti a její tělíčko absorbovalo žilou velmi pomalu kapající roztok. Než se Koky začala probouzet, uplynuly bezmála dvě hodiny. Čekáme až naše malé třeštiprdlo otevře oči. Nejsme sami, kdo hladí nehybné spící tělo svého chlupáče. Tři ze čtyř rohů čekárny jsou vyplněny psími pacienty. Koky je do rohu zdaleka nejmenší. Vedlejší je obsazen jedincem taktéž nejisté rasové příslušnosti a dokonce po stejném zákroku jako naše Koky. Vzhledem k tomu, že přišel s operací na řadu nepoměrně dříve, jeho spánek je už lehký, páníčci s ním komunikují, pejsek klidně odpočívá. Jen zapíchnutá kanyla spojuje psíka s prožitým chirurgickým zákrokem. Vedle křížence s kanylou zvědavě po všech pokukuje statný zamračený boxer. Vzezřením budí respekt, ovšem sotva na něj pán promluví, zjihne, ohrne pysky v legrační grimase a zavrtí radostně celým tělem. Naproti něj se naopak velmi neradostně a zkroušeně tváří drobný yorkšírek sedící na klíně své paničky. Tělíčkem vibruje obava z toho, co na něj asi čeká. Panička láskyplně hladí maličkou hlavičku, aby zvíře uklidnila. V rohu u dveří polehává s kanylou v tlapce mohutný německý ovčák. Čeká už jen na propuštění. Je vzbuzen. Zadní nohu má zafixovánu, celému stehnu vévodí obrovská jizva. 

       

            Sedám si ke Koky na deku. Hladím její drobné spící tělíčko a trpělivě čekám až projeví známky buzení. Konečně. Koky mrkne a rozbuší se ocasem do podlahy. Krom ocasu tělo ještě neovládá, ovšem bubenický koncert, který předvádí, nenechá nikoho na pochybách, že k dokonalému probuzení už mnoho nechybí. Přichází veterinární personál. Zasunuje Koky do zadečku teploměr a konstatuje, že teplota je nízká. Musíme ležet dál. Když se toto opakuje třikrát a Koky je stále jako kus ledovce, jsme vyzváni, abychom trajdali čekárnou. Kýžený zahřívací efekt se ale ani takto nedostavuje, proto je Koky obalena zahřívacími dečkami  (a mou láskyplnou náručí) a usedáme znovu do svého zabydleného kouta. Uplyne další půlhodina než se drobek zahřeje ke kýžené teplotě. Konečně jsme propuštěni na svobodu. 

             

        Posledním úskalím zákroku jeví se nainstalování trychtýřovitého límce na krk vzpouzející se Koky. Co zprvu zdálo se jako nemožné, posléze se utřepe. Koky už po několika dnech prohání se bytem jako pošuk. Naráží do stěn, když špatně vyměří možnosti omezujícího límce, límec brzy bere za své hned několika "tržnými ranami", jež jsou pečlivě ošetřovány lepící páskou. Brzy však konečně nastane den, kdy se Koky stává opět volnou. 

 

 

AKTUÁLNĚ Z VŘESINY

27.10.2018 17:54

    Je 27. října, podzim v plném proudu. Listí zbylé na stromech drží už jen silou vůle, tma pokládá denní světlo pomalu na lopatky a také meteorologové hlásají do světa, že s vyhříváním na sluníčku už máme útrum. 

               

      Zdálo by se, že se nic extra neděje a přesto, kdo mě zná, ví, že se v mém nitru začíná ozývat známé našeptávání. Během čtyř uplynulých podzimů tři osvojení psi, to je neklamná známka jisté bohulibé tradice. Podzim u Panáčů bývá bohatý o příchod nových psích členů. Před čtyřmi lety přišla huňatá "medvědice" Cherry, předloni statný Michal a v těchto dnech jsme oslavili rok azylu naší potrhlé Koky. Také letošní září mne naladilo na sentimentální notu. Více než kdy jindy prohlížela jsem všechny ty týrané či opuštěné psíky a odolávala pokušení přibrat do svého tradičně podzimně rozšířeného srdce ještě jednoho psího přítele, vždyť 4 nebo 5, co už na tom sejde. Kula jsem pikle, rozhazovala sítě a vybírala vhodného jedince. Nakonec se však akce nekonala. Přesněji...byla odložena. Snad poprvé, co se znám, ozval se ve mně slaboučký, leč nepřeslechnutelný, hlas rozumu. Elegantně mi nasázel argumenty, před nimiž neobstálo ani notně rozšířené srdce. Sorry, pejsi, je mi to fakt líto, ale zatím vás budu chodit do útulku jen pilně vyvenčovat a dávat vám pocítit, že nejste  všem tak úplně lhostejní. 

      Domácí smečka se v nepříznivém podzimním počasí mění na postrach každé "paní domácí". Šestnáct zabahněných tlapek a  čtyři umorousaná břicha nesou předzvěst uklízecího maratonu po každém venčení. Marně na ty loupežníky hartusím, ať stojí seřazeni v zástupu, že na každého se dostane...Malá hbitá Koky se vecpe mezi tlapky dobrotivé Cherry a dožaduje se přednostního odbavení. Měla bych být důsledná a odkázat malého spratka na konec fronty, ale než stačím cokoli udělat, cítím tlak Cherry, která se rovněž cpe dovnitř, neboť ji do zadku šťouchá netrpělivá Andula. Snažím se tedy rychle utřít neustále se komíhající Kokčiny neposedné tlapky :-) a beru do parády veliké chlupaté packy hřmotné medvědice Cherry. Netrpělivě se posouvá vpřed, snaží se co nejrychleji vymanit z mého sevření a zbavit se dotírající Annie. Ta přichází nasupena, otírání tlapek opravdu nemusí. Tváří se zhnuseně a když utírám zadní, hrozí nebezpečí, že ji  poslední  nohu utrhnu, když pokouší se utéct. Naštěstí mi nezůstává v ruce a já mohu utřít velké tlapy mohutného dobráckého Michala. Přesto utření nedosahuje potřebné dokonalosti, takže přichází na řadu kýbl a mop. 

       Časově zkrácené vycházky psům nahrazuji cvičením v hale, kde je zběsile hlásím a pak si nadávám, když se vracím třikrát týdně domů zmordovaná. Nezapomínáme ani na triky. Ty přicházejí na řadu většinou v podvěčer, není - li zrovna hala. Starost o Michala přebral na plný úvazek táta. Vyráží s ním na dlouhé procházky, hraje si s ním na zahradě, což mu Michal oplácí tak, že se od něj prakticky nehne. Když táta zasedne k televizi, Michal se uvelebí na vedlejším křesle, když si sedne s kávou na balkónové schodiště, Michal zaujme místo vedle něj a tváří se velice důležitě. Oba pak mlčí, koukají do dálky a rozjímají.

        

        

 

       Zasedne-li táta v kuchyni k jídlu, Michal se vyvalí u jeho nohou. Samozřejmě tím budí pozornost ostatních psů, kteří se domnívají, že dostává  od stolu bonusy a okamžitě se přidají. To už ale rozčileně komentuji, když s hrnci a talíři kličkuji mezi packami na zemi. Annie a Koky jsou zavřeny, avšak Michálek s Cherrynkou se v kuchyni  vyvalují dále. Michal má dovoleno snad vše. Jelikož má rád škubání krabic, neexistuje dopít mléko a vyhodit krabici do odpadků. Musí být nejdříve Michálkovými zuby rozcupována na nejmenší částečky. Co na tom, že je pak spolu se zbytky mléka uklízím já? Přece bych Michálkovi nezkazila radost! Kdyby mi někdo řekl, že se táta bude chovat jako rozmazlující rodič opřádající své "dítě" opičí láskou, nevěřila bych. A přesto...

      

         Z tiché Koky stal se vlivem netiché smečky výrazně se hlasově projevující jedinec. Její štěkot dosahuje nemalých decibelových hodnot. Jestliže jsme na rozpacích, kterých všech plemen krev koluje v jejich žilách, můžeme si být vcelku jistí, že to byli předci hlasově více než výrazní. Jinak ovšem došlo u Koky ke zklidnění. Dříve drzý, neposedný živel, jenž své starší a větší kolegy takřka nepřetržitě prudil, změnil se v sice stále energickou a radostnou, avšak umírněnou a svým způsobem rozvážnou psí slečnu. V agility daří se nám úspěšně zdolávat již všechny překážky. Nebude to dlouho trvat a vyrazíme na naše první oficiální závody.  Co nevidět bychom měli ve schránce objevit fungl nový výkonnostní průkaz na jméno Koky Hbité skoky :-D. 

       

     Annie, ač jí táhne na devátý rok, energie neopouští. Běda, když se jí věnujeme na její gusto nedostatečně. Okamžitě se ohrazuje vytrvalými pohledy do očí, kumulací hraček u našich nohou, mnohdy i hrabavou tlapkou, kterou upozorňuje na svou existenci. Je to naše neúnavná kelpinka Anninka, moje nevyčerpatelná inspirační studna :-D. 

       

       

Cherry patří v naší smečce mezi ty nejhodnější a nejnenáročnější. Nebýt jejího pytláctví v lese, zjevila by se  snad nad její psí hlavou svatozář. 

         

Co nás čeká v listopadu? Nepochybuji, že nudit se rozhodně nebudeme. 

 

 

KAPKU MUČENÍČKA NEZAŠKODÍ

10.10.2018 16:44

    Prodloužený pozdně zářijový víkend nabídl krásné sluníčkové dny k lenošení. Možná, že kdybych se o jejich náplň nepostarala už dlouho dopředu přihlášením se na agi tábor Naury, snad bych i lákavé příležitosti využila.
        Září mne semlelo spoustou pracovních povinností, které jsem korunovala množstvím nasazených tréninků a současně takřka každodenní houbařskou výpravou do místních hvozdů, po níž bylo až do večera o další práci postaráno. Zkrátka k jakémukoliv volnu jsem toužebně vzhlížela a když konečně přišlo, relax jsem pojala po svém. Výjezdem do Větřkovic, známého to centra psích sportů, abych byla proháněna, peskována a učena nejnovějším fíglům  agiliťy.
    Den před odjezdem jsem zaplnila auto nezbytně nutnou výbavou, což v chladnějším podzimním období znamenalo obrovské zavazadlo kufrovitého typu s  neskutečným množstvím svršků. Teplé podvlíkačky a fusakle, mikiny a bundy, šály a čepice, několik párů obuvi, pelechy a deky pro psy a v neposlední řadě též dvě veliké péřové duchny, jež mne měly zachránit před jistojistou smrtí zmrznutím. To v případě, že by snad teplota ve vetché dřevěné chatce klesla pod teplotně únosnou mez. Kufr auta byl vyplněn překážkami a na několika čtverečních centimetrech se tísnily  Cherry a Koky, psice vybrané k podzimnímu cepování. I ony měly sbaleny své bundy, což ocenila zvláště Koky se svými holými boky :-). 

    Chatku jsme sdílely spolu s tetou Markétou a jejími psími miláčky - Robinem a Kelly. Soužití psích obyvatel ukázalo se bezproblémovým a záhy si vytvořilo svá pravidla, podle nichž byli "devastující" členové smečky preventivně zavíráni do svých zamřížovaných domečků, jinak ovšem v chatce vládla demokracie a dobrá nálada.

       

     Trochu toho ranního spěchu mne přivedlo na první táborový trénink nerozcvičenu. Následky byly úděsné. Náročná trasa ultramaratonového parkuru Elišky Vernerové měla za cíl odrovnat, vyšťávit, zničit... a cíl dokonale splnila. Nohy ne a ne rozkmitat do potřebné rychlosti, pajšl jen těžce stíhal zásobovat tělo životodárným kyslíkem a Cherry koulela očima, kdeže na parkuru ztratila paničku. Pocit metrákových závaží na dolních končetinách přetrval a vygradoval odpoledne. To už jsem byla zralá k sešrotování. Zahlodaly ve mně pochyby, že tento stav je již trvalý a já už nikdy nebudu mít z běhu žádoucí potěšení.  Spolubojovnice blízkého mi věku rozpředly debatu o nutnosti důkladného rozcvičení pro stárnoucí tělesnou schránku, proto jsem na ten popud následného rána potrápila tělo desetiminutovým strečinkem.
     Než se dostanu k programu dalšího dne, nemohu se nezastavit u první tábornické noci. Pohodové psí vztahy dávaly předpoklad bezproblémového nočního režimu, avšak realita byla dost odlišná. Zmoženy tréninkem, posilněny štamprlí Becherovky a ukolébány chutnou večeří, zalezly jsme do pelíšků v nezvykle brzkou hodinu. Snad jsem trumfla i své žáky, jenž měli při prodlouženém víkendu beztak mírně povolenou morálku. Usnuly jsme před devátou. Ne však na dlouho. První narušení přišlo zhruba hodinu od usnutí. Markéta  s tlumeně vyřčenou informací, že je jí zle, opustila chatku. Minutu poté cítím na hlavě psí tlapky její černobílé Kelly. Odkazuji ji na místo, avšak boj se protahuje na několik nekonečných minut, psice vzdoruje až se dokonale probouzím a očima jako baterky zírám do tmy. Markéta je stále mimo chatku a tak se jde Kely přesvědčit ještě několikrát, zda když není "mamka", je aspoň "teta". 
    Konečně opět zaberu, když tu zaskřípou dveře a Markéta ( vyblitá z podoby :-) ) se vrací. Kelly ji radostně vítá, pak zalézá do své klece a já se těším, že pokračování noci bude již klidné a pro příští, náročný den posilující. Teď však Koky pod mou duchnou cítí vedro a dere se ven.  Vyhrabe se těsně vedle mého obličeje a její radost, že mne vidí, nezná mezí. Rázem jsem omyta a  hlava dostává další "pacičkovou" masáž. Když je Koky umravněna, nastupuje pár drahocenných minut spánku než si o své řekne naplněný močák. Tentokrát zaskřípu dfveřmi já a Markéta možná zubama, protože podmínky v chasě jsou nočnímu klidu na hony vzdáleny. 
     Od půlnoci jsem vzbuzena už jen čtyřikrát. 
1. Pachem loužičky, kterou v záchvatu radosti, že vidí paničku, vytvořila Kelly. Panička svítí a utírá.
2. Opět mě oslintávající Kokynou, když si v nějakém krátkém procitnutí uvědomí, že panička je stále u ní. Následně je vyloučena ze společného kavalce a        zavřena  do  klece k nejhodnější obyvatelce chatky, Cherry.
3. Markétiným budíkem v nekřesťanskou hodinu 4:30, to když večer zapomněla, že zde takto brzy vstávat nemusíme (ale můžeme, že? :-D)
4. Mým budíkem ještě za šera, neboť jsem byla za své zásluhy odměněna zařazením do nejčasnější výcvikové skupiny. 

   

        Po takové noci by neběhali snad ani ti nejotrlejší jedinci. Nedá se ale nic dělat, musíme bojovat. Protáhnu tělo a mažu s Koky na plac. Ostrý ranní vzduch rodícího se podzimního dne mne probouzí do života a žene vpřed zapeklitým parkurem. Trénink se navzdory probdělé noci daří. Nohy jako by si vzpomněly, jak by měly fungovat a fungují. V euforii spěchám na snídani a šup na plac s Cherry. I ta vykazuje připravenost. Probíhá přes překážky svižně až si mé končetiny začínají vyžadovat pauzu. Měla bych se šetřit, ještě je třeba přežít dva odpolední tréninky. Jenže když si po obědě udělám pohodlíčko, jksem přesvědčena, že odpolední tříhodinové hopsání nemohu zvládnout. Avízuji to předem trenérce Elišce. Očekávám jednu - dvě sekvence a následný relax v poloze ležmo. Úmysl bere brzy za své.  Ze všech stran se na mne sesypou upřímná doporučení nejrůznějších podpůrných preparátů, rad na rozcvičení svalů a kloubů...Už jen pro ty upřímné kamarádské rady se rozhoduji intenzivní únavu (pokles formy) překonat.

   Markét přichází s nápadem. Odběhne a vzápětí se objeví s životabudivým elixírem jménem Jagermaister. 

      

      Do malých skleniček odměří dávku potřebnmou k překonání únavy a nabuzení organismu. V následující chvíli tato mizí v našich chřtánech. Medikament se dostává na své místo. Dolní končetiny ožívají přílivem energie a tak plna síly plynule navážu z jednoho tréninku na druhý a kupodivu nepadám únavou, nýbrž odhodlaně bojuji se záludným parkurem a Cherrdou po boku. Pravda, dávku elixíru bylo nutno v průběhu ještě několikrát doplnit. Trénink zdárně dokončuji a na večeři přicházím kupodivu po dvou. Fyzickým záhulům dává korunu příprava táboráku (vždyť - viděli jste kdy tábor bez něj?) Pozdní informace o nutnosti nasbírat na něj trochu toho hořlavého materiálu nás vyhání do lesa s čelovkami či alespoň mobily ve svítivém stavu. Šátráme kolem sebe a všechny klacíky odsuzujeme k zániku zhořením.
     Přes nepříznivé světelné podmínky vzplane vzápětí důstojný " fire" a my na něm připravíme tábornické barbecue.

   

   
Po hodině upřených pohledů do plamenů odcházíme na naše tvrdé kavalce a okamžitě usínáme. Noc si užívám alespoň já. Spolubydlící však tluče hlavou do dřevěných stěn, když z mého směru ozývá se spokojené chrápání. Zatímco vstávám ráno čile plna energie ( až na dotírající rýmu), spolubydlící Markéta na mě zírá unavenýma očřima, pod nimiž se rýsují tmavé kruhy spánkového deficitu. Ubytování na chatce s mou osobou hodlá reklamovat a žádat finanční odškodnění. Důkaz přináší ve formě zvukového záznamu, který prozřetelně v inkriminovanou dobu natočila u mé palice. 

     Neděle patří prohánění buzerplacem jen z poloviny. Po obědě se chystají táborové závody plné nápaditých disciplín. Na své si přicházejí nejen psiska, ale i jejich páníčci. Řádíme jako puberťáci a pro vítězství ( psí konzerva a vzorek granulí) jsme ochotni vypustit duši. Nasazení se vyplácí. Se spolubojovnicí Eliškou vystoupáme k metě nejvyšší - vítězíme. 

  Dobojováno, skončeno. Odjíždíme spokojeni a přesvědčeni o tom, že příští rok zas a znova. 

Takto jsme běhaly s Koky   

 

 

ZÁŘÍ - NA LÉTO JDE STÁŘÍ

23.09.2018 10:43

    

     Ještě že je "stařec" - léto natolik vitální, že i ve svém pokročilém věku dokáže nás ještě dostatečně zahřát a přinést  nám s prosluněnými dny i patřičně sluníčkovou náladu. Na svém sklonku nadělil nám konečně také trochu té potřebné vláhy a přinesl tak radost bandě natěšených houbařů, kteří už své  prázdnotou zející košíky "zazimovali" s nadějí, že příští léto  jim to příroda snad vynahradí. Také u mne došlo takřka k vymizení "houbového reflexu", kdy jsem od konce jara až k podzimu neodlepila své zraky od země hledajíc kloboučky voňavých krasavců. V srpnu, kdy jsme v lese nezakopli ani o prašivku, reflex oslabil natolik, že jsem konečně mohla obdivovat také vyšší lesní patra, prohlížet si okolí a objevovat stále nová zákoutí místního okolí. Sotva mě kalendář zahnal  po zasloužených prázdninách znovu do práce, přišly vydatné přeháňky. Zalitá příroda se odvděčila nádhernou hřibovou úrodou. 

    

     Začalo to náhle. Soused Karel - důchodce - navštívil jednoho dne v dopoledních hodinách les a následně hrdě vystavil své luxusní úlovky na zahradě všem na odiv. Do úhledných řad zde byly srovnány obrovské praváky s tmavohnědými klobouky, buclaté hříbečky s tlustými baňatými nožkami, oranžové křemenáče i kanárkově žluté klouzky. Prostor doplňovaly desítky babek, úrodu korunovalo několik famózních bedlích klobouků. Nemusím jistě popisovat, jak pohled na tuto nádheru zapůsobí na dlouhodobě abstinujícího houbaře. V očích mi zajiskřilo, polilo mě horko, podlomila se mi kolena, tepová frekvence vystoupala do nejvyšších hodnot. Pocítila jsem adrenalinový nával a okamžitě jednala. Annie a Koky, potěšeny mým spěchem na procházku, vesele tajtrlíkovaly okolo mne. Radost jsem jim poněkud pokazila připnutím na vodítko k pasu, ale musely pochopit, že má pozornost bude koncentrována výhradně na hledání hub a nemohu se tudíž rozptylovat jejich hlídáním. 

    Vyrážíme. Procházku začínám nenápadně po obvyklé lesní trase. Pátravě sleduji okolí  cesty a jakmile zahlédnu první babku, vydávám se za ni.  Sotva seberu první, objevuji tři další a tak pokračuji po celé trase. Taška je brzy do půli zaplněna. Rozhoduji se pro sondu do hloubi lesa. Jsem výrazně motivována nalezeným praváčkem roztomile koukajícím z mechu. Jako by se právě vyloupl ze země. Je zvěčněn fotoaparátem, který nosím do lesa za účelem "lovů beze zbraní", je políben na klobouček a opatrně uložen na "babkový" základ. 

   

   

   

     Psice jen zírají.  Místo, kam se vydáváme je v poněkud hustším lese. Je zrovna po dešti. Voda nepříjemně studí za krkem i na hlavě. prodírám se větvovím, holky vypadají tímto typem procházky notně otrávené. Stojí mě velké úsilí ukočírovat je tak, aby obě obcházely stromky jednou stranou. Často musí jedna z nich vycouvat a strom obejít. Řídím je vodítky předkloněna skoro do pravého úhlu, jak se prodírám houštím, a do toho tu a tam zahlédnu hříbek. Ani se nedivím, že je to celkem často - kdo by se také do těchto podmínek hrnul? Jsem mokrá, poškrábaná, bolí mě záda. Hříbky rostou často ve špatně dostupných místech. Annie s Koky po sobě znuděně koukají, kdyby to uměly, obrátily by oči v sloup. "To je tedy vycházka!" Každých 5 minut soukám z brašny foťák, pak zaujímám pozici v leže a mířím objektivem na obzvlášť esteticky lahodící exempláře. Annie oceňuje aspoň fakt, že výjimečně nemusí pózovat před objektivem ona. Procházku ukončujeme po dvou a půl hodinách s beznadějně plnou taškou. Houby, které do tašky nevejdou, nakládám do nevyužité kapuce, dva praváky musím držet v ruce. Nevejdou nikam a jako správný houbař - "hamťák" nemohu je přece v lese nechat konkurenci :-D. 

         

   A tak to jde den co den, když se houbám stále tak vede. Do lesa jdu hned po návratu z práce, v sobotu ráno i odpoledne, také v neděli... Zaujata sběrem se občas dostanu do neznámých míst, odkud vyplašeně telefonuji tátovi a dožaduji se pomoci. Ten však jen bezradně odkazuje mne na pozorné pátrání po známé cestě a já zatím vždy při nepřetržitém sbírání tuto cestu skutečně nacházím. 
Rodina chápavě přihlíží mému nekonečnému zpracovávání hub. Večer co večer usínáme za hukotu sušičky ve vzduchu provoněném houbovým odérem.  Obědy  a večeře mají stereotypně se opakující houbové menu.  Známí nepokrytě ruší smluvené schůzky, neboť mají jistotu, že s sebou přinesu i bedny lesní úrody a s nimi i následnou práci. 

    

    Nedávno mě kontaktovala kamarádka Kája. Starostlivě zjišťovala, jak se mám, jak se cítím, co a jak plánuji. Když jsem jí mezi řečí nabídla tašku hřibů, vyšla s pravdou ven. Když jsem několikrát za sebou zveřejnila na sociální síti své houbové úlovky, začala se o mě obávat .

To ale není třeba, věřte. Život mě hrozně baví!!!



Více zde: https://pacinky.webnode.cz/news/zari-na-leto-jde-stari/

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode