Leden - červen 202


 

 

 
 
 
 
 
 
 
TY VOLE, TO BYCH CHTĚL MÍT DOMA...!
 

     Nesnáším, když na mě táta mluví z kuchyně a požaduje odpověď, zatímco se nacházím v odlehlé části baráku a místo srozumitelné otázky doléhá ke mně jen neartikulované huhlání. V takovém případě se musím přesunout z místa svého okamžitého pobytu do kuchyně a hlasitým dotazem, přehlušujícím rachot kuchyňských spotřebičů, případně tekoucí vody, požádat o laskavé zopakování dotazu. Formulace: "Můžeš mi, prosím LASKAVĚ zopakovat, co jsi mi chtěl?", pronesena s notnou dávkou ironie, bývá i správně (ironicky) pochopena a manželské přežírání může začít. 

  Nesnáším, když mám ruce ulepené od čehokoliv této vlastnosti a nemám kde si je kde umýt. 

   Nepříjemným je pro mne zjištění, že peřina, kterou se večer přikrývám, má směrem k mé hlavě zapínací část povlečení.

  Výchovně komentuji, když mi školní dítko bezelstně zaklepe na rameno a s andělským kukučem mi sdělí, že odpoledne půjde s babičkou nakupovat.

     Každý máme věci a situace, které nemusíme, které nás zlobí až vytáčí. Naštěstí  má většina z nás ty příjemné a oblíbené v absolutní převaze.

 Přesto bych se u jedné z těch mých neoblíbených ráda zastavila. 

     Jakožto zarytý introvert nemiluji situace, kdy do naší domácnosti za účelem nějaké opravy či zadání nebo provedení zakázky vstoupí cizí řemeslníci (poradci, prodejci čehokoliv, ladiči pián...). Vědoma si netradiční domácnosti se spoustou chlupatých nájemníků pociťuji již předem zvláštní rozpaky spojené s úvahou, jak bude daný jedinec reagovat. 

    Řemeslničtí fachmani, finanční poradci, ladiči pián a případní další hosté čelí zpravidla velkému překvapení, nechci-li užít expresivnějšího výrazu "šoku" z toho, jak se postupně z různých koutů domu vynořují jeho chlupatí obyvatelé, či se alespoň z pokojů ozývá nespokojené raftání. Slabší povahy se snaží stůj co stůj vyřídit předmět své návštěvy a urychleně opustit náš dům, "neutrálové" zachovat dekórum, vše v klidu dojednat a jít, nadšenci pak se zájmem zjišťují jména hafanů, vyptávají se na věk, chování a nepokrytě projevují sympatie i samotným psiskům. Jelikož nikdy předem nevím, do které skupiny návštěvníka zařadit, snažíme se vždy, aby nedošlo k vystrašení hned v úvodu. 

    Minulý týden k nám přišli přijmout zakázku "žaluzáři". Dva mladí muži vybaveni svinovacím metrem a sešitem pro záznam naměřených údajů zpozorní jen co vstoupí. Michal, náš největší psí exemplář, pasoval se sám do funkce vedoucího uvítacího výboru. Předvádí uvítací ceremoniál, jenž obnáší vysoké výskoky na zadních bězích, rozšklebenou mordu a výštěky vysokým psím hlasem. Někteří by si možná cvrnkli do gatí už v tento moment, žaluzáři však důvěřují našemu ubezpečování, že jde o akt sympatií a vítače popleskají po mohutném těle. Po vstupu do domu jsou lustrováni upřeným pohledem cikánské baronky Cherry, jež se vyvaluje u krbu. Tam také jednáme o prvním oknu. 

   Vystupujeme do patra. Annie a Koky jsou raději uzavřeny dočasně do klecí. To aby toho uvítání nebylo na chlopky až moc a oni se k nám se zhotovenou zásilkou vůbec vrátili...! " A jéje, tady jsou další pejsci," komentuje větší z nich. Statečně snesou psí asistenci u měření na balkóně a neutečou ani, když je v dolním bytě vítá rozložitá morda zástupce bojového plemene. Neroš. Zdá se, že za pár týdnů by mohla zakázka být hotova. 

       V souvislosti s řemeslníky a podobnými návštěvami si vzpomínám na dvě úsměvné situace. V první šlo o ztracené internetové spojení. Ve Vřesině jsme bydleli sotva rok. Využívali jsme služeb místního poskytovatele a cítili se rozhořčeně, když se nám dva dny nedařilo se připojit k síti. Odborný technik tehdy za uvítacího sborového štěkotu prokličkoval mezi psími těly (smečka tehdy čítala pět členů, ovšem jiného složení než dnes). Chvíli cosi cvakal na klávesnici, pak se vydal "po stopě" a brzy nám vítězoslavně ukazoval vypátranou příčinu. Pocházela z naší domácí dílny. Překousnutý kabel. 

  Druhá příhoda je staršího data. Bydleli jsme ještě na sídlišti, v paneláku. Volné dny jsme brali jako úžasnou příležitost vypadnout na chatu v Rožnově, kde jsme mohli, obklopeni lesy, strávit příjemné chvíle. Tehdy jsme měli před sebou několik volných dní, v nichž jsme se rozhodli udělat radost i jedné z neteří  a vzít ji také. Tou dobou byla naše psí smečka čtyřčlenná (knírači - Tina a Bertík, vořešky Bobina a Barunka), avšak psi nebyli jedinými zvířecími obyvateli našeho domova. Morče Matylda a korela Bohoušek nemohli zůstat přece  doma sami... ?

    Tehdy u nás v domě probíhala výměna oken na chodbě domu  a jako naschvál řemeslníci pracovali právě v mezipatře, kudy jsme museli projít při nošení zavazadel do auta. Nabaleno jsme měli "mohutně" už od předchozího dne, takže úderem osmé ranní jsme s nošením mohli  začít.  Dva dospělí a tři děti jsme postupně zastavovali řemeslníkům práci. Procházeli...táta s kufrem, máma s kufrem, Eli s taškou, Evka s taškou, Verča s taškou, táta s taškou, máma s batohem, Eli s batohem s  dvěma psy, Evka s batohem a se psem, Verča se psem. Táta zůstal v roli ukladače v autě, my jsme pokračovaly...chlapi naopak u oken s prací stáli a němě civěli.  Já s poslední taškou, Eliška s bedýnkou a morčetem, Evka a Verča s klecí a Bohouškem. Chlapi na sebe nevěřícně zírali. Když je však míjely holky s klecí a cvrlikající korelou, jeden z nich ledabyle prohodil k druhému: " Ty vole, to bych chtěl mít doma!" 

 

 

TAK TROCHU JINAK

03.03.2022 06:21

     Dvanáct let sepisuji historky, které mám možnost zažívat s mými milovanými psy. Radost a pohoda v duši mi přifukují do pera lehký, jemně humorný tón, jehož se snažím využívat i při líčení situací ne tak veselých, jak se poté možná zdají. Avšak psát lehkým perem v nelehké době je pro mne úkol nadlidský. Kdo jen trochu vnímá, co se děje, kdo není lhostejný..., toho běh dění  semele. 

   Chlupatí kamarádi museli vyměnit častou drezúru za každodenní "lesní terapii". Ta jediná dokáže mi přinést aspoň na chvíli vnitřní klid. Bloumáme spolu po lesích a loukách, já mluvím o všem, co mě trápí (pouze když potkáme jiného návštěvníka přírody,  zmlknu :-D ), psice neposlouchají, asi si myslí své, bezstarostně nasávají všechny zajímavé zvířecí pachy, co jen jich les může poskytnout a je nám spolu hezky. 

     Tréninků se tak úplně nezříkáme, vím, jak je obě milují, jen můj diář zaznamenává daleko více tzv. volných políček. Terapeutických odpolední. Na občasném tréninku pak  mívám dvě "hujerky", jež se mi snaží splnit každé přání. Veškeré případné chyby zůstávají na mé straně. Závodní ambice se ale záhadně  někam vytratily.

       Ale jak se moudře říká...na všem špatném hledej i něco dobrého, všimla jsem si, že v tomto vnímání světa nejsem rozhodně sama. Spousta lidiček, ovlivněno dobou,  ponořila se do sebe a jala se pracovat na svém zdraví a kondici. Sport je, stejně jako příroda, velký lékař. Všechnu negativní  energii dokáže přetavit na tu pozitivní. Sic jen na časově omezenou dobu, avšak každá sekunda se počítá. 

     Už v  dětství jsem měla pohyb ráda. Od dětských honiček, her na retro klepáči, kolečkových bruslí, přes již cílenou gymnastickou či taneční průpravu až k dnešnímu sportování. Velkou měrou k mé pozdněvěké sportovní kariéře přispěla kolegyně pejskařka a kamarádka Vlaďka. Zbožňuji nadšence, nejlépe kapku prdlé (Vladi, Verčo a paní kolegyně promiňte), kteří tu svou věc povýší na stupínek nejvyšší a tomu podřizují vše ve svém každodenním životě.  Mezi takovými bylo mi vždy nejlépe. Ať už to je má dlouholetá kamarádka "paní kolegyně", pejskařka a spřízněná duše Veronika nebo  Vlaďka. 

                                  S paní kolegyní v přírodě

 

                                  Jedeme vystupovat s Verčou

                 

                    

                          Vlaďka je obrovský sportovní nadšenec

              První  závan jejího vlivu bylo pořízení chytrých hodinek. 

            

    Tímto okamžikem jsem se stala naprosto dobrovolně a s neskrývaným nadšením jejich otrokem. Snažím se plnit denní limity, běhám, chodím, oddávám se cyklistice, koloběžce, sleduji hodnoty tepu, dechu...no prostě sportuji, jak jsem ještě nikdy nesportovala. Místy to už docela bolí, leč...co bolí, to sílí...a navíc... 

     Moje babička se dožila 93 let. V 91 letch si nešťastně zlomila krček kyčelního kloubu. Od té doby byla upoutána na lůžko. Babička byla aktivní žena. Ne tedy, že by vybíhala na kilometrové trasy nebo byla pečená - vařená v posilovně, to opravdu nikdy. Přesto - měla spoustu zájmů a neustále trajdala. Jednou, bylo to už blízko jejího konce, mi prozradila své velké přání: "Víš, Evičko, co bych za to dala, kdybych se tak mohla na chvíli proběhnout po louce..!" Mám tu větu stále v uších a tak moc jí rozumím. Je jako můj hnací motor. Proto dnes užívám každé sekundy, kdy to jde a mohu se hýbat. 

     Koncem ledna jsem prodělala omikron. Průběhem rýmečka. V jakémsi "chytrém" článku na internetu jsem se dočetla, jak i přes lehký průběh nemoci měl by pacient dodržovat snad i několik měsíců bez jakéhokoliv sportování, neboť by toto mohlo mít na organismus vážné důsledky. Doslova mě to rozčílilo. Jsem typ člověka, který jakmile vycítí jakýkoliv nesmyslný tlak, zpozorní a často se  zatvrdí. Jak může nějaký redaktor psát o důsledcích za několik měsíců, když sotva několik měsíců je zde omikron samotný. A vůbec...kde zmizely všechny ty články nabádající k zdravému životnímu stylu? K pohybu a sportu...?  Místo  hysterie kolem nefungujícího očkování  mělo by být nabádání  k zásadám zdravého stravování a pohybu  na denním pořádku. Ale možná dobře. Ponoukaly -li by mne podobné články k pohybu dnes a denně, možná bych se dle své zásady tímto tlakem zatvrdila a se sportem by byl konec! A to by byla chyba!  

     

 Proběhnout se, udělat něco pro sebe a zároveň pro druhé, to se mi stalo oblíbeným počinem  

 

          

        Pro co všechno jsem už (většinou i s parťačkou Koky) běžela

          

                  

 

                      I táta mi občas udělá parťáka <3

                  

                  

                              Mějte se fajn, jdu si vyjet na kole :-)

                  

 

ROK S LYCHEE

29.01.2022 20:52

     Narodila se před rokem. Milována byla však už dávno  předtím. Vysněná kokřice. Splněný sen mé dcery Evky.

              

 

             Čokoládová lady zapadla do naší smečky, potažmo rodiny, jako korálek do pestré mozaiky. Ze startovní přezdívky „malý pošuk“ se dnes, po roce svého působení na matičce Zemi, vypracovala až  k „šašourovi všech šašourů“, což ve smyslu známého „jaký pán, takový pes“ staví naši rodinu, zejména však Evku, do ne úplně lichotivého postavení.  „Potrhlíků“ máme ve smečce hned několik, leč právě z takových máme snad tu největší radost. Odpovídají našemu neklidnému naturelu.

      V kokřici dřímá sto čertíků. Nejsou to ale žádní zlí pekelníci, naopak. Nějaká ta lumpárna…to musí být, ale dáte-li této nezměrné energii směr, získáte při troše té trpělivosti parťáka pro cokoliv.

                 

                     

    

                   

            

Čachťa (Tori) s přijetím krásné hnědulíny problém neměla. Z titulu své „srdíčkové“ povahy by milovala snad i skutečného raracha. Je tou nejlepší chůvou i vychovatelkou, parťačkou i kamarádkou. Nesoupeří o paničku. S nebývalým nadhledem psa „jedináčka“ se o ní s rozjařenou mlaďoškou spravedlivě dělí.

 

                      

       

               Procházky  jako takové neexistují, neboť psisko nepochopilo význam slova „procházet se“. Takhle běhat, lítat, či řádit…to je už srozumitelnější. Vypadá to, že panička v kokří slečně doma vytrvale natahuje klíček setrvačníku, což má za následek po vypuštění zvířete pomalé spotřebovávání této nakumulované energie a rychlý běh po celou dobu venčení.

       Při vší té živelnosti je však Lychee vnímajícím a skvěle se učícím pošukem. Na své paničce visí očima, jak se těší na povely, které okamžitě nadšeně plní.  Z bystrého kukuče jí září nadšení a otázka: „ Co se budeme dnes vlastně učit?“ Ať už je to cokoliv, jde do toho po hlavě, s pravým kokřím nadšením.

 

                  

                  

         Nadšení neskrývá ani její panička. Moc dobře pochopila, že jedině práce na fyzické kondici umožní stát se hnědé ďáblici důstojným parťákem. Společné tréninky pak dělají z této skvělé dvojky neohrožený tým. Jedno tělo – jedna duše.

 

                  

           Až příjde jejich čas a holky se zapojí do soutěžení všech možných směrů, budu stát v první řadě fanoušků a hlasitě křičet: „ Holky moje, DO TOHO!!!!!!!“  

PROPOJENÍ

26.01.2022 10:53

        I když mi Andula mnohdy setsakramentsky pije krev, v těchto dnech mě opět přesvědčila o tom, že stále má čím překvapit. A to dokonce i příjemně. 

S přibývajícími roky přibývá i jejích vrtochů. Tu si usmyslí jít ven uprostřed noci, tu zase čmajzne něco  ze stolu  nebo rozkouše to, co k rozkousání prvoplánově určeno nebylo. Situace, které zažil snad každý pejskař, mají podobné až shodné scénáře. Odehráváají se asi takto: 

1. Objevení "neplechy".

 2. Výbuch vzteku

 3. Viník je hnán ke zodpovědnosti ("Andulo.....co je toto?????? Kdo ukradl....(rozkousal, neposlechl...) ?") 

4. Reakce na svatouškovský kukuč viníka (Ty jsi ale darebák....copak to se dělá paničce?)

 5. Odpuštěno.

           Možná na tomto poli pedagogicky selhávám...možná má ze mě hříšné zvíře spíše legraci než ten pravý respekt, ovšem "starého psa" novým kouskům nenaučíš...proto i mé "metody" potrestání viníka zřejmě již nedoznají žádných výraznějších změn :-). Ale o tom už bylo z mé strany napsáno spoustu. Dnes bych ráda zmínila překvapení příjemné, ač se tak zprvu nejevilo.

               Minulý týden jsem si všimla, že Annie mám stále "za zadkem". Že se kolem mě ochomýtá, když vařím, to je jasné, čeká, zda jí něco nekápne, na to jsem zvyklá. Tentokrát mě  ale doprovázela do koupelny, do pokoje, měla jsem její hlavu na klíně, když jsem ťukala do počítače a dokonce se mi vyvalila k nohám, když jsem sledovala cosi v telce. To tak úplně obvyklé není.  Večer ovšem rozhodla, že mi bude  dělat osobního strážce i v posteli. Byla tak neodbytná, že jsem pojala podezření, jestli jí snad něco není. Prospala se mnou celou noc ( já s ní tedy sotva polovinu, příšerně se roztahuje).  Druhý den byla bodyguardem opět hned od rána. Lepila se mi k nohám, cpala na mě svou prošedivělou palici, koukala mi sugestivně do očí...

              

              

              

                 Odpoledne jsem pocítila, že nejsem tak úplně ve své kůži. Zastřený hlas mě provázel už páteční distanční výukou a záchvat kašle v posledních dvou minutách výuky  nevěštil nic dobrého. Nicméně...vyrazila jsem na bezmála osmikilometrovou procházku do krásného mrazivého dne. Les mi poskytl duševní pohýčkání, což s přicházejícím víkendem navodilo tu správnou pohodu. Odpoledne jsem se pustila do drobného úklidu.  Netrvalo dlouho a úklidu jsem zanechala. Tělo mi prostoupila nepříjemná zimnice. Večerní zvyšující se teplota mne vedla k provedení antigenního testu. Z bílé testovací "tabulky" se na mě culily dvě zřetelné čárky. PCR jim dal za pravdu.

          Andula se mi přilepila do postele...jako by snad vnímala všechno to strašení o závažnosti  onemocnění  zvaného covid 19 a hodlala část zákeřného viru stáhnout na sebe. Najednou si dokázala moc dobře spočítat, že beze mě by jí všechny ty její lumpárny tak lážo plážo neprocházely. Nehnula se ode mě a dokonce  se nehezky obořila na Koky, když mi také chtěla projevit svou účast. Pichlavýma očima sledovala veškeré dění okolo mne.  Naštěstí jen sobotní dopoledne, neboť na stonání jsem lajdák a když mi odpoledne zbyla už jen rýma bez teploty, vymajzla jsem z postele. 

                

 

             Tento zážitek s Annie byl první tohoto druhu. Skoro bych řekla, že našim vzájemným "propojením" dokázala mou nemoc (ač velmi lehkého průběhu) s předstihem vycítit, proto to nezvyklé chování, kdy se ode mě nehnula na krok. 

      Nemoc je pryč. Annie to vidí a proto mi dnes "potáhla" rohlík s máslem, který jsem si připravila bohužel příliš k okraji kuchyňské linky. Následoval scénář v bodech jedna až pět.

 

TANEČNÍ MARATON

 Akce tohoto typu jsem se zúčastnila dvakrát v životě a to v době mých vysokoškolských studií. Naše studijní skupina byla velmi podnikavá a tak o podobné akce nebyla nouze. Sestavili jsme tři taneční páry a hurá na parket. 12 hodin jsme rytmicky zmítali tělem v různě se obměňujících rytmech a po každé takto protrdlované hodině jsme 5 minut odpočívali, abychom nabrali aspoň nějakou energii. Vydrželi jsme. Že šlo o řádné prověření fyzické kondice, to jistě nemusím dodávat. Proč tady motám nějaký maraton, ptáte se?  Před Vánoci totiž jeden takový zažili tři z mých psů.

       Konec roku je v naší škole už léta spojen s tradiční předvánoční sbírkou pro opuštěné pejsky v útulcích. Máme štědré dárce. Snad bych i použila smělý titul „frajery“. Množství granulí, dek, piškotů.., které rok co rok odvážím, si činí čím dál větší nárok na prostor auta. Letos jsem musela vysadit zadní sedačky a vzniklý prostor byl stejně natřískaný až po strop.

                  

    Abych dětem poděkovala, že na pejsky myslí, pořádám v posledních školních dnech roku vystoupení mé smečky v tělocvičně. Pejsci předvedou nějaké ty veselé kousky, potěší dětská srdíčka a vykouzlí žáčkům úsměv na tváři. Na akci se děti těší a na jejím konci jsme spokojeni vlastně úplně všichni.

     Letos došlo ke změně scénáře. Zákaz sdružování tříd nás pasoval do role kočovných kejklířů, jenž předvádí své umění putujíc od třídy ke třídě. Sbalila jsem několik rekvizit, Michala, Cherry a Koky a vyrazila vstříc školnímu dobrodružství. Annie jsem dopřála zasloužený klid doma na lůžku. Jen několik zaslaných videí, na nichž s Annie vystupujeme na společenských akcích, následně  promítnutých ve třídách, bylo náplastí za její absenci. Vždyť ta už těch vystoupení absolvovala nepočítaně. Maraton však už není nic pro ni.

  Do školy přijíždíme dlouho před příchodem dětí, aby se mohli psi ve škole hezky v klidu porozhlédnout. Michal je velice rozrušen. Napůl radostně, napůl se známkami nejistoty jemně poštěkává. Koky využívá dlouhé chodby k zběsilému pobíhání a Cherry zkoumá všechna zákoutí od schodiště, přes vrátnici až k WC. Místnost třídy je uvede do relativního klidu. Cherry s Michalem uléhají před tabuli, Koky tajtrlíkuje kolem mě a žadoní o piškot. Kdyby tak věděla, co ji teprve ještě čeká....! Piškoty a jiné dobrotky jí na konci vyučování polezou i ušima.

             

 

      Před příchodem dětské smečky si beru na pomoc čtyři své bývalé žáčky a spolu s pejsky je uzavírám dočasně do kabinetu. Než opadne ranní blázinec a děti se uklidí do tříd. Pak se vydáváme na první taneční parket. Začínáme u těch nejmenších. Krátce představuji Michala - jako bývalého chovance útulku, do kterého poputuje materiální sbírka, Cherry - jako cikánskou baronku z neutěšených poměrů ve slovenské Žilině a Koky, malou hbitou tanečnici, také tajtrlíka ne zrovna příznivého životního začátku. Poté začíná vlastní několikaminutové představení. Michal a Cherry jsou neklidní, když Koky předvádí své psí kusy. Nervózně poposedají, pokňukávají a bez skrupulí dávají najevo, jak by byli nejraději někde jinde. Děti, které mají ty dva psí halamy na starost se brzy naučí odhadovat, kdy neposedníky přemlouvat, chlácholit nebo je raději odvést za dveře a dopřát jim alespoň několik minut klidu. Tuto vymoženost mají však jen ti dva. Koky musí cvičit chtě nechtě. Naštěstí tak činí ráda a s patřičným nadšením. Po dvou hodinách sice nadšení maličko polevuje, ale na druhou stranu se dva velcí halamové  smiřují se svým dnešním putováním a odevzdaně v každé třídě leží a jen zírají. V posledních třídách dokonce hodlají zůstat. Neustálé vstávání a zase uléhání je evidentně otravuje.

   Ještěže velká přestávka znamená krátké proskočení před školou. Máme za sebou sotva třetinu pouti. Následující hodina je trochu krizová. Koky sice cvičí, ale jiskra v oku maličko pohasla. Na takové ptáčky máme háčky. Zvyšuji level pamlsků. Co bylo pro piškot vykonáno jako "no tak když musím....:-(" je za kus masa předvedeno stylem " júúúú, to je tak úžasné cvičit...!" 

                      

   Maraton zažívá i moje hlava rostoucí do rozměru melounu. Děti, pomáhající mi s pejsky, švitoří a švitoří, nadšeně mi sdělují své zážitky, názory...rozhořčeně si stěžují na některé vztahy mezi  spolužáky a to takřka nepřetržitě. Snažím se je opravdu vyslechnout, ale když vše slyším tak podesáté, hlava bezděky vypíná. Bez nich bych to ale sama nedala, takže se snažím vydržet. 

  Do konce vyučování zbývá tak 15 minut. Trmácíme se na vedlejší školu, s níž jsme od letoška spojeni. Chybí ještě asi 6 tříd, což není možné stihnout. Koky má už plné břicho a my všeho plné zuby. Několikrát někde zapomínáme rekvizity, pro něž se musí mí pomocníci vracet. Odmítám už další zrychlení. Akci ukončuji. Psiska ještě fotím před sbírkou a pak už  rychle, než se vyhrne dětská tlupa, láduji hafany do auta. Posléze doma odpovídám na vyčítavé maily (proč že jsme necirkusovali v některých třídách), že docirkusování proběhne poslední letošní den školy. To už ale beru na vystoupení pouze nejotrlejší členku souboru - Koky. Odcvičí si své v posledních pěti třídách a pak už můžeme mít klidné svědomí, že jsme za sbírku tanečním maratonem důstojně poděkovali. 

  Jak už jsem dříve psala: "Kdo hoří, zapaluje a tak jsem moc ráda, že mám kolem sebe tak úžasně hořlavý "materiál", kterémuž za dobrá srdce moc děkuji." A nejen já, ale především pejsci v útulku. 

Třeba právě tito.

         

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode